Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf: Jak s ním vyjít

aktualizováno 
Přijde-li do firmy nový ředitel, často neváhá měnit zavedený způsob práce. Zaměstnanci by se neměli náhlých změn děsit, ale s chladnou hlavou se zkusit přizpůsobit novým podmínkám.

Každý nový šéf si s sebou přináší osobitý styl řízení. Ten je dán nejen jeho povahou či charizmatem, ale i názory na správné šéfování a manažerskou „školou“, které se mu dostalo. Zatímco jeden ředitel může dávat přednost osobní odpovědnosti podřízených a kontrolovat jen konečné výsledky jejich práce, druhý se snaží ovlivňovat každé jejich rozhodování, od těch nejzásadnějších až po počet nakoupených sponek do sešívačky.

Zaběhnuté pracovní postupy a zásady komunikace s nadřízenými musí respektovat každý, kdo chce ve firmě uspět. Také podle toho, nakolik se pracovník těmto pravidlům přizpůsobil, se rozhoduje o jeho případném kariérním postupu. Všechny tyto samozřejmé zvyklosti však mohou být v jednom okamžiku převráceny na hlavu, přijde-li do firmy nový šéf zvenku zvyklý na zcela jiné způsoby.

Všechno je jinak

Lenka pracuje ve firmě zabývající se počítačovým designem. Její první šéf zahajoval pravidelnou poradu o nových projektech takzvaným brainstormingem. „Každý včetně administrativní pracovnice musel bez přemýšlení vyslovit okamžitý nápad. Tak jsme se dokola vystřídali několikrát,“ popisuje Lenka. Všechny takto vyřčené návrhy šéf zapisoval na velkou tabuli. Později z nich vybral několik nejzajímavějších a dal je k rozpracování těm, kteří s nimi přišli.

Když však společnost koupil nový vlastník, který dosadil nového ředitele, nastal radikální obrat. „Nový šéf si zakládá na své kreativitě,“ vysvětluje Lenka. „Na porady přichází s detailně rozpracovaným návrhem a nám pak rozděluje v podstatě technické úkoly. Navíc několikrát denně kontroluje, zda se plnění úkolu příliš neodchyluje od jeho představy.“ Zaměstnanci najednou nevědí, kdy si mohou dovolit přicházet s vlastními návrhy. Někdy je šéf dotčeně odráží, jindy podřízeným nadává, že jsou málo kreativní.

Žádejte přechodnou dobu

V zavedených firmách, kde je konkrétní styl práce důmyslně propracovaný v celé hierarchii od sekretářek po manažery a uplatňuje se dlouhá léta, může změna nejvyššího vedení znamenat zásadní problém. V prvotním zmatku po zavedení nových metod se může i ten nejzkušenější pracovník znovu proměnit v začátečníka, který se učí, jak má pracovat. Najednou si musí zvykat na to, že o věcech, které si dříve určoval sám, rozhoduje někdo jiný. Pokud není ochotný se změnám přizpůsobit, nemá jinou možnost než z práce odejít. Měl by se však mít na pozoru před ukvapeným rozhodnutím. Většina obtíží bývá v těchto případech způsobena malou počáteční ochotou zvykat si na změny. Ta je přirozená zejména u starších lidí a dá se překonat. „Pokud je to možné, doporučuji domluvit se s novým šéfem na určité době adaptace na nový styl řízení,“ radí Lydie Jaroměřská z poradenské společnosti Personální servis. Rozumný nadřízený zavádí změny postupně a jejich tempo přizpůsobuje zaměstnancům.

Podobně jako ve zkušební době na začátku pracovního poměru, ani v tomto případě by neměl šéf během stanoveného přechodného období podřízené trestat za neznalost nových podmínek. Mnozí zaměstnanci, kteří se z počátku nejsou schopni se změnami smířit, během této doby změní názor.

Poznejte svého šéfa

Pokud váš nadřízený nestojí na nejvyšší příčce firemní hierarchie, můžete mnohé vypozorovat z toho, jak sám jedná s vlastními nadřízenými. Vyplatí se včas vysledovat jeho dlouhodobé cíle a úmysly s firmou či úsekem, který má na starosti.

Hodně o šéfovi vypoví i jeho vztah k rodině a způsob trávení volného času. To se může stát tématem mimopracovních rozhovorů, které vám umožní poznat šéfa jako člověka s jeho silnými i slabými stránkami. Ve stresových situacích si zase můžete provést soukromou analýzu, jak váš nadřízený ovládá emoce. Čím dříve si promyslíte vhodnou komunikační strategii, tím rychleji se na nového šéfa adaptujete.

Jak přežít změnu

  • udržujte si přehled ve svém oboru i mimo rámec konkrétních pracovních úkolů
  • snažte se novému šéfovi předem důvěřovat
  • hodnocení, zda jde o změnu k lepšímu či horšímu, dejte čas, každá změna bývá zpočátku nepříjemná

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK JUNIOR - ČERPADLOVÁ TECHNIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 20 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.