Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákon na ochranu spotřebitelů vás může připravit o milióny

aktualizováno 
V poslední době byla v České republice přijata celá řada změn v oblasti ochrany spotřebitele, které se týkaly jak ochrany před nekalými obchodními praktikami, tak i regulace reklamy a cen. Jak vysoké pokuty hrozí podnikatelům?
Občan a úřad

| foto: Profimedia.cz

Postup státních orgánů vůči podnikatelům s cílem zamezit nevhodné obchodní praktiky se zpřísňuje a zintenzivňuje.Poslední změnu v oblasti ochrany spotřebitele přinesla novela zákona o ochraně spotřebitele ze dne 29. května 2006.

Odstrašující pokuty?

Pokuty za jakékoli porušení pravidel stanovených zákonem o ochraně spotřebitele byly zvýšeny z původní maximální výše 1 mil. Kč na 50 mil. Kč. Obdobně byly zvýšeny i pokuty dle zákona o obecné bezpečnosti výrobků, zákona o technických požadavcích na výrobky a zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Cílem je odstrašení podnikatelů od porušování zákonných pravidel. To ale neznamená, že by nejvyšší možná pokuta mohla být uložena i za drobný přestupek. Při stanovení výše pokuty musí dozorující orgán vždy přihlížet k povaze protiprávního jednání a k rozsahu jeho následků.

Také počet orgánů, které mohou podnikatelům uložit pokuty za porušení pravidel na ochranu spotřebitele, se zvýšil. Patří mezi ně Česká obchodní inspekce, Česká zemědělská a potravinářská inspekce, orgány ochrany veřejného zdraví, orgány veterinární správy a nově také živnostenské úřady a celní úřady, jejichž pravomoce byly podstatně rozšířeny. Kromě ukládání pokut mají pracovníci těchto orgánů dalekosáhlé kompetence při výkonu svých kontrolních oprávnění. Právo vstupovat do veškerých provozoven a objektů podnikatele, požadovat potřebné doklady a údaje, ověřovat totožnost, odebírat za náhradu vzorky a další.


Povinná písemná forma

Mezi další změny patří i povinnost podnikatele vydávat písemná potvrzení o převzetí objednávky, které je nutné vydat zákazníkovi v případě, že služba není poskytnuta na počkání. Potvrzení musí obsahovat označení předmětu služby, její rozsah, jakost, cenu za provedení služby a termín jejího plnění. Také o uplatnění reklamace je podnikatel nebo jiná osoba určená k provedení opravy nově rovněž povinna vydat spotřebiteli písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace.

V případě, že podnikatel poskytuje služby nebo prodává výrobky mimo ohlášenou svoji provozovnu, je nově povinen písemně informovat o podmínkách reklamace spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit, a o provádění záručních oprav. Nesplnění těchto nových povinností, tak jako i ostatních zákonných povinností přitom může být sankcionováno pokutou až do uvedené výše.

Nekalé obchodní praktiky

Zákon o regulaci reklamy zakázal již na začátku letošního roku reklamu uvádějící „zvláštní nabídku“, aniž by prodávající měl zajištěno dostatečné množství zboží vzhledem k předpokládané poptávce. Tento zákaz je přitom pouze první vlaštovkou z celé řady zákazů klamavých a agresivních obchodních praktik obsažených v nové evropské směrnici o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům na vnitřním trhu. Nejpozději od poloviny příštího roku tak mohou čeští podnikatelé očekávat přijetí dalších výslovných zákazů a omezení nejrůznějších obchodních praktik.

Více informací na:

Sdružení na ochranu spotřebitele
www.spotrebitele.info

Česká obchodní inspekce
www.coi.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
www.szpi.gov.cz

Evropské spotřebitelské centrum
www.mpo.cz/cz/ochrana-spotrebitele/esc

nezřídka bossing) jsou různé.

popisekKONTAKTY NA SPRÁVNÉ LIDI
Jak je jednoduše získat?

 


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Property Manager

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.