Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákoník: Co není zakázáno, je dovoleno

aktualizováno 
Nový zákoník už také nepočítá se zkracováním pracovní doby ze zdravotních důvodů, aniž sníží zaměstnanci mzdu. Obsahuje o něco méně podrobnou úpravu zákazu diskriminace, protože nový antidiskriminační zákon se má vztahovat i na pracovněprávní vztahy.

Nový kodex pracovního práva také navazuje na změny v systému nemocenského pojištění. Ukládá zaměstnavateli povinnost vyplácet zaměstnanci náhradu mzdy v prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti, zatímco dnes mu od počátku peníze posílá správa sociálního zabezpečení z pokladny nemocenského pojištění. Nový zákoník už neupravuje náhradu škody při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, to přísluší samostatnému zákonu o úrazovém pojištění. Významnou změnou je také pravidlo, že smrtí zaměstnavatele, který je fyzickou osobou, zaniká pracovněprávní vztah.

Odborníci kroutí hlavou

„Zatímco současná úprava zákoníku z roku 1965 je postavena na principu ,co není dovoleno, je zakázáno‘, hlavním principem nové úpravy je zásada ,co není zakázáno, je dovoleno‘,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Něco jiného si však myslí Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy. „Nový zákoník vychází z dosavadní úpravy staré filozofie pracovněprávních vztahů,“ míní.

Podle některých odborníků ani nová úprava pracovněprávních vztahů nepřináší takovou smluvní volnost, která by oběma stranám umožnila dohodnout se na podrobnostech pracovní smlouvy podle vlastního přání.

Vztah k jiným zákonům

Nový zákoník práce obsahuje oproti předchozímu úpravu mezd, platů a cestovních náhrad. Nahrazuje tak dosavadní samostatné zákony. „Celkem nový zákoník ruší 58 právních předpisů a nahrazuje několik zákonů,“ říká mluvčí Beránková.

Pro zaměstnance je jistě snazší nacházet co nejvíc pracovněprávních norem na jednom místě, na druhou stranu je novému zákoníku vytýkána přílišná rozsáhlost a nepřehlednost. Jedná se přitom o předpis, jehož dobrá znalost se předpokládá i u méně vzdělaných zaměstnanců.

Nový kodex se také více otevírá občanskému právu. Zatímco ustanovení o smlouvách v občanském zákoníku se dnes nedají na pracovněprávní vztahy vůbec použít, od příštího roku to bude možné tam, kde to zákoník práce výslovně dovolí.

Změna postavení odborů

„Nová právní úprava umožní mimo jiné sjednat pro zaměstnance výhodnější úpravu v kolektivní smlouvě,“ říká Kateřina Beránková. V některých přesně vymezených způsobech se tedy bude moci odborová organizace se zaměstnavatelem dohodnout na podmínkách, které budou zaměstnancům vyhovovat lépe než obecná pravidla uvedená v zákoníku.

Jako problematická se však jeví jiná úprava postavení odborů. Přestože zákoník zde nepřináší změny zásadní, některá jeho ustanovení se zřejmě dostanou před Ústavní soud. Jedná se zejména o pravidlo umožňující zaměstnavateli uzavřít kolektivní smlouvu jen s největší odborovou organizací na pracovišti a nebrat tak ohled na vůli organizací dalších.

Odborovou organizaci mohou založit už tři lidé, toto právo je garantováno Listinou základních práv a svobod. Je sporné, zda možnost, aby zaměstnavatel při sjednávání kolektivní smlouvy některou z těchto organizací vynechal, není nepřípustným omezením tohoto ústavního práva.

Právě z tohoto důvodu například v Českých drahách menší odborová organizace stávkovala proti přijetí zákoníku, zatímco ta největší mu vyjadřuje podporu.

Zaměstnavatelé se také často stavějí proti tomu, že odbory budou moci svým rozhodnutím zastavit výrobu v případě ohrožení bezpečnosti práce.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.