Nově bude možné označit za neplatné ty části dohody, které jsou vůči slabší straně neférové, tedy ty, které by vás mohly poškodit. Ilustrační snímek

Nově bude možné označit za neplatné ty části dohody, které jsou vůči slabší straně neférové, tedy ty, které by vás mohly poškodit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nečitelné ujednání psané ve smlouvě drobným písmem už nemusí platit

  • 13
Nový občanský zákoník si konečně posvítil na smlouvy, které jsou uzavírané adhezním způsobem. Což je každá smlouva, která je uzavíraná způsobem "ber, nebo nech být".

Tedy tak, že jedna strana předložila druhé již hotovou smlouvu, kterou mohla strana druhá buď přijmout, nebo odmítnout a nemohla o ní vyjednávat.

Jsou to hlavně smlouvy, které uzavíráte například, když si zřizujete mobilní telefon, pořizujete internet a příjem televizních kanálů. Podepisujete je v elektrárnách, plynárnách nebo při zřizování účtu v bance.

Nový občanský zákoník

Jak zasahuje do běžného života? Čtěte zde

Připravené smlouvy mají i některé obchodní společnosti. To, že jsou někdy i velmi rozsáhlé a podstatné části těchto smluv psané písmeny tak malými, že je nepřečtete ani s pomocí lupy, se v minulosti stávalo velmi často a setkávat se s tím budete i nadále. Nově ale s tím podstatným rozdílem, že bude možné označit za neplatné ty části dohody, které jsou vůči slabší straně neférové, tedy ty, které by vás mohly poškodit.

Nechtěné žiletky

Jaroslavu Vyhnánkovi ze severu Čech se nelíbí přístup firmy, u které si před rokem po telefonu objednal pravidelné dodávky holicích potřeb. Každý měsíc mu celý rok chodila domů poštou sada nových žiletek. Smlouvu před rokem přijel do firmy osobně podepsat: "Spěchal jsem, smlouva měla několik stran textu, takže jsem ji prostě podepsal a o víc se nestaral. Letos jsem už o další dodávky zájem neměl a firmě se neozval. Myslel jsem, že když nepodepíšu novou smlouvu, tím to pro mě končí."

Pan Vyhnánek ale narazil. Ve smlouvě totiž drobným písmem stojí, že pokud "předplatné na žiletky" včas nezruší, budou mu chodit ještě další dva roky. "Raději jsem zaplatil, nechci mít na krku vymahače dluhů," dodává pan Vyhnánek.

Mrňavý a obtížný text nemusí platit

Pokud smlouva obsahuje dodatky, které jsou čitelné jen s velkými obtížemi - jsou psané malým, případně kvůli nevhodné barvě těžko čitelným písmem, nebo je její část psaná způsobem, že mu průměrně rozumný člověk nemůže porozumět, je možné se proti obsahu smlouvy bránit. Část ujednání, která by splňovala některý z popsaných neduhů, můžete označit za neplatnou.

Plné znění paragrafů

http://obcanskyzakonik.justice.cz

záruční lhůta § 2158 - 2174

adhezní smlouvy § 1798 - 1801

Silnější strana bude v právu jen v případě, kdy soudu neprokážete, že vám smlouva způsobuje újmu. Poté už jí zbude jen poslední možnost: prokázat, že vás o všech nečitelných a nevýhodných dodatcích dostatečně poučila. Je samozřejmě otázka, jak k tomu budou firmy přistupovat.

Pokud by vás tedy při podpisu smlouvy například k paušálu za mobilní služby nutili podepsat, že jste poučení o všech částech smlouvy, raději si ji ještě několikrát velmi pozorně pročtěte. Adhezní smlouvy mohou oběma stranám šetřit náklady, protože jsou už připravené a nemusí se řešit každá zvlášť. Vždy je dobré se řídit pravidlem: přečíst musíš, podepsat můžeš.