Pro vydědění uvádí nový občanský zákoník pět důvodů. Ilustrační snímek

Pro vydědění uvádí nový občanský zákoník pět důvodů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vedete nezřízený život? Rodiče vás mohou vydědit v pěti případech

  • 73
Když neuděláš to či ono, vydědím tě! Takovou větu používají někteří rodiče jako hrozbu na své děti. Vydědit potomka však není jednoduché ani podle nového občanského zákoníku.

Abyste mohli svého potomka, což je jediný nepominutelný dědic, opravdu zbavit nároku na zákonný díl vašeho majetku, nestačí do závěti napsat, že jako malý zlobil, nešel studovat školu, kterou jste si vy přáli, má podle vás nevhodné kamarády nebo partnera a přijede se na vás podívat jednou za rok na Vánoce...

Musíte mít zákonné důvody, které nemusíte sepisovat do závěti. Stačí, když je ostatní pozůstalí po vaší smrti na vaše přání prokážou. Autoři zákona zřejmě vycházeli z pocitu, že je veřejně známé, pokud je vaše dítě alkoholik, narkoman nebo gambler a peníze na své potřeby si obstarává loupežemi. Nebo když jste ho už dvacet let neviděli, protože nemá čas přijet ani na vaše kulatiny. Podle notářů je však rozumnější listinu o vydědění sepsat nebo vaše rozhodnutí připsat do závěti. Sepsání listiny o vydědění u notáře přijde zhruba na dva tisíce korun.

Kdy můžete vydědit

Pro vydědění uvádí nový občanský zákoník pět důvodů. Paragrafy dědické najdete v novém občanském zákoníku: Právo § 1475-1720, Vydědění § 1645-1653, Dluhy § 1701-1713.

  • Dědic vám neposkytl potřebnou pomoc v nouzi. To znamená, že jste třeba zůstali po nemoci odkázáni na pomoc druhých a museli jste si obstarat a platit ošetřovatelku a syn či dcera se o vás vůbec nepostarali a ani se o to nesnažili.
  • Dítě o vás neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat mělo. V tomto případě musí jít o dlouhodobé období, kdy se s potomkem nevídáte a ani nemáte jiný kontakt, kterým by se to snažilo změnit. Pokud ovšem vy o kontakty stojíte, ale nemáte žádnou reakci. Necháváte třeba vzkazy na záznamníku, píšete dopisy nebo e-maily a nikdo vám neodpovídá.
  • Potomek byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze. "Tady vidím do budoucna místo, které přinese nejasnosti," upozorňuje notář Václav Voda. "Co je "zvrhlá" povaha, si může každý vykládat jinak," dodává notář.
  • Potomek vede trvale nezřízený život. "Jsou tím myšleny situace, kdy děti například pijí, berou drogy, jsou zadlužené, nestarají se o své potomky až do té míry, že jim musí být odebráni, nechodí do práce, žebrají, kradou ..." uvádí příklady k důvodům vydědění advokátka Barbora Kubinová.
  • Dědic je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl, ten tedy musí být odkázán dětem nepominutelného dědice. Můžete takto například ochránit svůj majetek před dítětem, které neúspěšně podniká a má značné dluhy, a jakmile by zdědilo váš majetek, o jeho část by rodina a hlavně jeho děti přišly, protože by se jím musely uhradit nároky věřitelů. Majetek tedy odkážete rovnou vnukům, dětem svého potomka.