Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Jak je to s penězi na účtu dítěte? Kdo s nimi může nakládat

aktualizováno 
Nový občanský zákoník vychází z toho, že člověk nabývá způsobilosti k právním jednáním postupně, přičemž plné svéprávnosti dosáhne zletilostí. U nezletilých především záleží na tom, zda jejich právní jednání jsou přiměřená stavu jejich fyzického, ale zejména duševního vývoje.
Rodiče mohou udělit svému dítěti souhlas s tím, aby mohlo nakládat se svým běžným účtem dříve, než dosáhne právní zletilosti. Ilustrační snímek

Rodiče mohou udělit svému dítěti souhlas s tím, aby mohlo nakládat se svým běžným účtem dříve, než dosáhne právní zletilosti. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jako reakci na článek I do stavebního spoření zasáhl nový občanský zákoník a informaci, že peněžní prostředky vložené na účet nezletilého dítěte jsou majetkem tohoto dítěte a rodiče jako zákonní zástupci s nimi mohou disponovat pouze se souhlasem soudu, napsal do redakce čtenář. Na jeho dotazy odpovídá advokát Jan Pacovský, partner stejnojmenné advokátní kanceláře.   

Je mi jasné, že s penězi pětiletého nebo desetiletého dítěte nemohu jako rodič disponovat bez souhlasu soudu. Co když ale dovolím, aby si například sedmnáctiletý peníze vybral sám a také s nimi hospodařil?
V zásadě platí, že zákonný zástupce disponuje s majetkovými právy a povinnostmi nezletilého dítěte pouze se souhlasem soudu. Výjimku z toho pravidla představují jednání běžná či obvyklá. Například běžné udržovací náklady, běžné opakující se nákupy nebo jednání týkající se nepatrné majetkové hodnoty, popřípadě uzavření smlouvy o stavebním spoření pro nezletilého, smlouvy o běžném účtu, a podobně.

A hraje v tom nějakou roli konkrétní věk?
I nezletilý má způsobilost k právním jednáním, avšak odpovídající jeho individuální vyspělosti. Zákon nestanoví jednotná kriteria hodnocení individuální vyspělosti nezletilých. Proto nový občanský zákoník ponechává stanovení individuální vyspělosti nezletilého na jeho rodičích (zákonném zástupci), kteří nezletilého nejlépe znají a spolu s ním dokážou nejlépe posoudit jeho individuální schopnosti.

Nový občanský zákoník

Jak zasahuje do běžného života? Čtěte zde

Rodiče nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, mohou s ohledem na stupeň jeho individuálních schopností a ve shodě se zvyklostmi soukromého života vyslovit souhlas k určitému samostatnému právnímu jednání svého dítěte, ledaže by se jednalo o záležitost, k níž by potřebovali souhlas soudu.

U nezletilých záleží na tom, zda je jejich právní jednání přiměřené stavu jejich fyzického, ale zejména duševního vývoje. 

Takže například vybrat peníze z účtu by sedmnáctiletý mohl.
Vybrání peněz nezletilým, který dovršil 17 let, z účtu založeného na jeho jméno, nelze považovat za jednání, které by bylo v rozporu se zvyklostmi soukromého života, popřípadě které by bylo nad individuální schopnosti běžného sedmnáctiletého dítěte. Krom jiného i proto, že zákonodárce umožňuje nezletilému, který dovršil 15 let, aby se souhlasem svého zákonného zástupce samostatně provozoval obchodní činnost nebo jinou obchodní výdělečnou činnost anebo aby uzavřel pracovní smlouvu.

V zásadě tedy lze říci, že v případě sedmnáctiletého normálně se vyvíjejícího nezletilého dítěte jsou jeho individuální schopnosti na takové výši, že mu lze udělit souhlas, aby sám vybral peníze ze svého účtu a sám s nimi hospodařil. Rozhodující pro takové posouzení jistě bude i výše částky. Určitě bude jiná situace, když sedmnáctiletý bude mít k dispozici platební kartu s omezenými výběry do jednoho tisíce korun a bude z ní vybírat kapesné či platit obědy ve škole, než kdyby měl disponovat milionovým kontem.

Stačí, že to rodiče povolí ústně, nebo musí mít souhlas nějakou úřední podobu? 
Aby mohl být souhlas uznán, musí být poskytnut přesně tak, jak si žádá smlouva o založení bankovního účtu. S největší pravděpodobností se bude požadovat písemná forma souhlasu a založení podpisového vzoru.

Když rodiče souhlas neudělí, může se nezletilý nějak bránit?
V případě, že nezletilý požádá své zákonné zástupce o souhlas s právním jednáním a ti mu udělení takového souhlasu odepřou, může se nezletilý obrátit s žalobou na soud.

V odpovědi byla využita ustanovení občanského zákoníku: 31, 32, 457, 461, 896, 898.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz