Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Jak je to s penězi na účtu dítěte? Kdo s nimi může nakládat

aktualizováno 
Nový občanský zákoník vychází z toho, že člověk nabývá způsobilosti k právním jednáním postupně, přičemž plné svéprávnosti dosáhne zletilostí. U nezletilých především záleží na tom, zda jejich právní jednání jsou přiměřená stavu jejich fyzického, ale zejména duševního vývoje.
Rodiče mohou udělit svému dítěti souhlas s tím, aby mohlo nakládat se svým běžným účtem dříve, než dosáhne právní zletilosti. Ilustrační snímek

Rodiče mohou udělit svému dítěti souhlas s tím, aby mohlo nakládat se svým běžným účtem dříve, než dosáhne právní zletilosti. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jako reakci na článek I do stavebního spoření zasáhl nový občanský zákoník a informaci, že peněžní prostředky vložené na účet nezletilého dítěte jsou majetkem tohoto dítěte a rodiče jako zákonní zástupci s nimi mohou disponovat pouze se souhlasem soudu, napsal do redakce čtenář. Na jeho dotazy odpovídá advokát Jan Pacovský, partner stejnojmenné advokátní kanceláře.   

Je mi jasné, že s penězi pětiletého nebo desetiletého dítěte nemohu jako rodič disponovat bez souhlasu soudu. Co když ale dovolím, aby si například sedmnáctiletý peníze vybral sám a také s nimi hospodařil?
V zásadě platí, že zákonný zástupce disponuje s majetkovými právy a povinnostmi nezletilého dítěte pouze se souhlasem soudu. Výjimku z toho pravidla představují jednání běžná či obvyklá. Například běžné udržovací náklady, běžné opakující se nákupy nebo jednání týkající se nepatrné majetkové hodnoty, popřípadě uzavření smlouvy o stavebním spoření pro nezletilého, smlouvy o běžném účtu, a podobně.

A hraje v tom nějakou roli konkrétní věk?
I nezletilý má způsobilost k právním jednáním, avšak odpovídající jeho individuální vyspělosti. Zákon nestanoví jednotná kriteria hodnocení individuální vyspělosti nezletilých. Proto nový občanský zákoník ponechává stanovení individuální vyspělosti nezletilého na jeho rodičích (zákonném zástupci), kteří nezletilého nejlépe znají a spolu s ním dokážou nejlépe posoudit jeho individuální schopnosti.

Nový občanský zákoník

Jak zasahuje do běžného života? Čtěte zde

Rodiče nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, mohou s ohledem na stupeň jeho individuálních schopností a ve shodě se zvyklostmi soukromého života vyslovit souhlas k určitému samostatnému právnímu jednání svého dítěte, ledaže by se jednalo o záležitost, k níž by potřebovali souhlas soudu.

U nezletilých záleží na tom, zda je jejich právní jednání přiměřené stavu jejich fyzického, ale zejména duševního vývoje. 

Takže například vybrat peníze z účtu by sedmnáctiletý mohl.
Vybrání peněz nezletilým, který dovršil 17 let, z účtu založeného na jeho jméno, nelze považovat za jednání, které by bylo v rozporu se zvyklostmi soukromého života, popřípadě které by bylo nad individuální schopnosti běžného sedmnáctiletého dítěte. Krom jiného i proto, že zákonodárce umožňuje nezletilému, který dovršil 15 let, aby se souhlasem svého zákonného zástupce samostatně provozoval obchodní činnost nebo jinou obchodní výdělečnou činnost anebo aby uzavřel pracovní smlouvu.

V zásadě tedy lze říci, že v případě sedmnáctiletého normálně se vyvíjejícího nezletilého dítěte jsou jeho individuální schopnosti na takové výši, že mu lze udělit souhlas, aby sám vybral peníze ze svého účtu a sám s nimi hospodařil. Rozhodující pro takové posouzení jistě bude i výše částky. Určitě bude jiná situace, když sedmnáctiletý bude mít k dispozici platební kartu s omezenými výběry do jednoho tisíce korun a bude z ní vybírat kapesné či platit obědy ve škole, než kdyby měl disponovat milionovým kontem.

Stačí, že to rodiče povolí ústně, nebo musí mít souhlas nějakou úřední podobu? 
Aby mohl být souhlas uznán, musí být poskytnut přesně tak, jak si žádá smlouva o založení bankovního účtu. S největší pravděpodobností se bude požadovat písemná forma souhlasu a založení podpisového vzoru.

Když rodiče souhlas neudělí, může se nezletilý nějak bránit?
V případě, že nezletilý požádá své zákonné zástupce o souhlas s právním jednáním a ti mu udělení takového souhlasu odepřou, může se nezletilý obrátit s žalobou na soud.

V odpovědi byla využita ustanovení občanského zákoníku: 31, 32, 457, 461, 896, 898.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených zemích

Ilustrační snímek

Nakupování na dovolené Čechům letos zlevní v průměru o 7,4 procenta. Nejvíce si polepšíme v Tunisku, Egyptě a Turecku....

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz