Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je v manželství marnotratný? Poradna k novému občanskému zákoníku

aktualizováno 
Nová pravidla v majetkovém právu manželů, která budou platit od roku 2014, vzbudila velký ohlas. Do redakce přišla spousta dotazů, na ty nejzajímavější odpovídá Tomáš Pelikán z advokátní kanceláře Pelikán, Krofta, Kohoutek.
Když jeden z manželů přestane splácet půjčku a dojde k exekuci, může být jeho dluh uhrazen i z majetku náležejícího do společného jmění. Ilustrační snímek

Když jeden z manželů přestane splácet půjčku a dojde k exekuci, může být jeho dluh uhrazen i z majetku náležejícího do společného jmění. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Petr dostal od rodičů byt. Byt prodal a peníze použil na nákup většího bytu s tím, že k zaplacení cenového rozdílu si vzal (sám) hypotéku. Do manželství vstoupil již s vlastním bytem, ale zároveň s dluhem (hypotéka, kterou nadále splácí sám). Jak by se dělil majetek podle nového občanského zákoníku (NOZ)?  
Pokud si před uzavřením manželství pořídí byt částečně z vlastních úspor, částečně na hypotéku, kterou splácí i po uzavření manželství ze své mzdy, bude třeba tu část, kterou Petr splatil jako ženatý, v případě zániku manželství vypořádat. Pravděpodobně tak, že vyplatí manželku, protože mzda náleží do společného jmění manželů (za předpokladu, že se aplikuje zákonný a ne modifikovaný režim). Tak tomu je ostatně i dnes.

Jeden z manželů zdědil během manželství nemovitost. Společně nemovitost užívali, na finančních nákladech se však podílel jen jeden z nich. Jak se budou dělit při rozvodu?
Zdědí-li jeden z manželů během trvání manželství nemovitost, náleží tato nemovitost do jeho výlučného vlastnictví a není součástí společného jmění manželů. Pokud její opravu a provoz financuje ze svého, rozvod jeho situaci nijak neovlivní. Bylo by přitom nejspíš v rozporu s dobrými mravy, pokud by po druhém manželovi požadoval zpětně nějakou náhradu za to, že ten nemovitost užíval během manželského soužití.

Jestliže ale opravy a rekonstrukce nemovitosti financuje za trvání manželství druhý z manželů, tedy ten, kdo není jejím vlastníkem, případně je nemovitost zhodnocována ze SJM, má v případě rozvodu druhý manžel nárok na náhradu toho, co ze svého vynaložil, respektive na polovinu toho, co bylo vynaloženo ze společného jmění.

Nepřehlédněte

Můžete uvést nějaký příklad, kdy lze považovat jednoho z manželů za marnotratného? Když si třeba žena koupí každý týden nové boty, přestože na vyhazování prokazatelně nemáme, považuji to minimálně za nezodpovědné. Uznal by tento důvod soud pro zúžení společného majetku?
Jelikož pojem marnotratnosti zavádí až nový občanský zákoník, bude úlohou soudů rozhodnout, jaké chování lze pod tento pojem podřadit. Podle našeho názoru by ale bylo možné vámi uvedený příklad za marnotratné chování označit. Otázkou však bude, zda unese druhý z manželů důkazní břemeno.

Manželé si ještě za svobodna zrekonstruovali dům rodičů manželky. Na rekonstrukci jim přispěli z části rodiče, z části je platila dcera (budoucí manželka) ze svých úspor. Hodně práce však dělali svépomocí, na práci a vybavení nábytkem se podíleli oba. Pak se vzali, dům stále patřil manželčiným rodičům. Po jejich smrti dcera celý dům zdědila. Jeho hodnota tedy nepatří do SJM. Jak by vypadalo vypořádání po rozvodu? Manžel nemá nárok na nic, i když na rekonstrukci pracoval a podílel se na financování zařízení?
Nábytek, který si manželé pořídili společně ještě před uzavřením manželství, bude náležet do podílového spoluvlastnictví a rozvod na něj nebude mít žádný vliv. Pokud manžel do samotného domu něco vynaložil z vlastních prostředků, má nárok na vrácení těchto peněz/peněžité náhrady za práci z titulu bezdůvodného obohacení. Tento nárok mu však (byla-li vydání učiněna ještě v době, kdy nemovitost patřila rodičům manželky) vzniká primárně vůči rodičům manželky. V případě jejich smrti by musel svoji pohledávku přihlásit do dědického řízení. Je třeba však upozornit na dvouletou (podle NOZ desetiletou) promlčecí lhůtu k uplatnění práva na vydání bezdůvodného obohacení, po jejímž uplynutí je manželovo právo nevymahatelné.

Manžel si chce vzít půjčku na auto a já mám strach, že ho nebude schopný splácet. Co se stane, když přestane peníze společnosti posílat? Jak se případná exekuce dotkne mě jako manželky? Předesílám, že s půjčkou nesouhlasím.
Když manžel přestane splácet a dojde k exekuci, může být jeho dluh uhrazen i z majetku náležejícího do společného jmění, například tak, že se prodá vybavení bytu. Pokud však s půjčkou nesouhlasíte, musíte to věřiteli neprodleně sdělit. Pak bude vaše část společného jmění podle NOZ chráněna a půjčka bude uhrazena ze společného jmění jen v takové výši, jaká by připadla na vašeho manžela v případě vypořádání (typicky tedy z poloviny).

Je zákonem umožněno, že si manželé společné jmění nejen zúží, ale také se smluvně dohodnou například na tom, že pokud jeden z manželů nebude pracovat, aby mohl pečovat o společného potomka, je mu druhý, pracující manžel povinen vyplácet například 60 procent svého příjmu
Tato otázka směřuje spíše na vyživovací povinnost, která však se společným jměním manželů nesouvisí. I v případě, že by manželé měli rozsah SJM zúžen (případně by se podle NOZ dohodli na režimu oddělených jmění), jejich vzájemnou vyživovací povinnost to nijak neovlivní. Zákon vyžaduje, aby oba manželé měli zásadně stejnou životní úroveň, a to bez ohledu na to, zda pracují či pečují o potomky. Obecně tedy můžeme říci, že modifikace SJM se projeví spíše až při rozvodu, případně při přejímání závazků.

Jakou váhu má na závěti ověřený podpis zůstavitele (například z CzechPointu)? Ve výkladu o této variantě ověření podpisu, není zmínka.
Ověřený podpis v podstatě žádnou váhu nemá. Pokud je závěť psána vlastnoručně, musí být podepsána, přičemž zákon ověření podpisu nevyžaduje. Ověření však může sloužit k vyloučení případných pochybností ohledně pravosti.Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kdo vydělá a kdo prodělá na růstu minimální mzdy

Minimální mzda se v Česku od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Nejnižší výdělek tak podle vyjádření Bohuslava Sobotky překročí v příštím roce 40,5...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Ilustrační snímek
Jste připraveni najít si novou práci? Otestujte se

Nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za posledních devatenáct let a zvyšuje se poptávka po odbornících. Možná je tedy dobré poohlédnout se po novém místě. Jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Tester - New Project!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.