Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

O brigádníky mají zájem call centra i supermarkety

  • 0
Pokud jste přišli o práci nebo nevystačíte se svým platem, zkuste brigádu. Dnes totiž není nic výjimečného pracovat na "více stavech". Brigádu vám zdarma zprostředkují personální agentury. Platit si daně, případně i pojištění musíte sami.
Kde brigádu hledat?
Můžete to zkusit přímo v některé firmě. Avšak lepší je poptat se na úřadu práce nebo v personální agentuře, která nabídku brigád přímo zaměřuje. Jestliže máte přístup k internetu, podívejte se například na stránky jobdnes.idnes.cz.  

V jakých oborech je dnes největší zájem o brigádníky?
"U manuální práce stále převažuje poptávka supermarketů po prodavačích, prodavačkách a pokladních," říká Radka Čechová,  manažerka společnosti Grafton, která se mimo jiné zabývá zprostředkováním brigád.

Může se hodit

Velká nabídka volných míst s možností vložit vlastní inzeráty na www.jobdnes.cz

Zájem je také o recepční nebo takzvané data entry pracovníky, kteří zadávají data do systému firem. "V nabídce administrativních prací vede Praha a Brno. Naopak manuální práce je víc, a to i lépe placených, v regionech," doplňuje Radka Čechová.

Firmy často hledají také pracovníky do call center nebo pomocné síly pro třídění zásilek nebo pro úklid. Uplatnění také nacházejí například hostesky nebo chůvy.

Služba je zdarma

Kolik agentuře za zprostředkování práce zaplatíte?
"Všechny služby jsou pro kandidáty zdarma," uvádí Radka Čechová. Zdejší zákony neumožňují vybírat od uchazečů "odměnu" za zprostředkování zaměstnání nebo brigády. Tím, kdo agenturu platí, je firma nabízející práci. 

Jak postupovat?
Můžete do agentury zajít osobně, nebo vyřídit první kontakt po internetu. Personální agentury na svých stránkách mimo jiné radí, jak napsat životopis, průvodní dopis nebo jak přijít připraven na schůzku se zaměstnavatelem.

Jak zaplatit daně

Hodinová mzda, kterou zprostředkovatelé uvádějí v nabídkách, je hrubá.

Jak se vypořádat se státem?
Záleží na tom, kolik si měsíčně vyděláte a jakou dohodu jste se zaměstnavatelem uzavřeli.
 
Dohoda o provedení práce
V tomto případě ze mzdy platíte jen daň, nikoliv sociální a zdravotní pojištění. Pokud si vyděláte méně než pět tisíc korun za měsíc, srazí vám daň zaměstnavatel a odměnu nemusíte již nikde uvádět. Když berete víc, odvádí zaměstnavatel zálohu na daň a příjmy se zúčtují po skončení roku. Můžete sami odevzdat daňové přiznání (v tom případě musíte ve firmě podepsat takzvané Prohlášení k dani), nebo za vás vše vypořádá zaměstnavatel.
 
Dohoda o pracovní činnosti
Platíte daň, a jestliže si vyděláte více než 1 999 korun měsíčně, i sociální a zdravotní pojištění. Odvádí ho za vás zaměstnavatel.

Pokud jste podnikaví, dokážete si "brigádu" zařídit i sami. Můžete například zkusit nabídnout služby, jako je hlídání dětí, žehlení, úklid v domácnosti, výpomoc na zahradě a podobně.

Informujte se předem na živnostenském úřadě, zda a za jakých okolností potřebujete k podobné práci živnostenský list. 

co si přečtete v mf dnes

26.2. Jak vybrat spolehlivého developera a realitku
27.2. Co s hypotékou, když nemáte na splátky
28.2. Jak se z krize nezbláznit