Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O dovolené nepracujte a odpočívejte. Elán vám pak vydrží déle

aktualizováno 
Dovolená vás může pořádně vyčerpat. Je hned několik důležitých úkolů, které je třeba před odjezdem na dovolenou udělat, aby vás návrat do práce nesrazil k zemi a abyste nově nabyté síly nevyčerpali už po pár dnech tím, že budete řešit nahromaděné maléry.
Dovolenou si pořádně užijte.

Dovolenou si pořádně užijte. | foto: Profimedia.cz

Pracovní volno je povinnost

O tom, zda odchod na dovolenou bude klidný, rozhoduje, jaký je ve firmě nastavený systém. "Pokud máte v týmu spolupracovníky, se kterými pravidelně komunikujete, předáváte si informace a zkušenosti, nebude problém, aby vás kvalitně v době nepřítomnosti zastoupili," radí Ilona Urbanová, členka představenstva České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů.

Plánujte si cíle a termíny plnění úkolů reálně a dny volna si zahrňte také do svých povinností. "Před odchodem na dovolenou se nebojte přesměrovat telefonní hovory na kolegu a notebook nechat doma," doporučuje.

Odborníci se shodují, že minimálně dva týdny nepřetržité dovolené jsou nezbytné. Personální poradkyně a psycholožka Iveta Sigmundová upozorňuje na chybu, které se zejména ti pracovitější lidé dopouštějí – na dovolené byste se měli vyvarovat toho, abyste volali do práce, zda je vše v pořádku.

Kdy a jak začít s přípravou?

 "To, že se chystáte na dovolenou, většinou víte již několik týdnů předem, proto je vhodné, abyste svoji práci přizpůsobovali datu odjezdu. Tedy postupně si vyčistili svůj pracovní stůl," radí psycholožka. Přípravu neodkládejte. Jinak se může stát, že v rámci dovolenkového nadšení nezvládnete všechny povinnosti přenést na kolegy.

Rozhodně za sebou nenechávejte nedokončené projekty a jiné rozdělané úkoly. Důležité je, abyste vše, co jste sami rozdělali, stihli do data odjezdu dokončit. Jinak se podvědomě budete neuzavřenými problémy zabývat po celou dovolenou a přemýšlet nad tím, jak se to během vaší nepřítomnosti vyřeší.

Na prvním místě si vyřiďte a uzavřete povinnosti, při nichž vás nikdo nezastoupí. Postupně pak přecházejte k méně důležitým úkolům, které za vás zvládnou kolegové. "Především nezapomeňte pro člověka, který vás v době vaší nepřítomnosti bude zastupovat, vypracovat plán a postup, co je třeba ještě dodělat," radí Iveta Sigmundová.

Informování kolegů o tom, co mají za vás zvládnout, v čem vás mají zastoupit a jak mají řešit nečekaně naléhavé situace, je nejdůležitější. Pokud to neuděláte, může se stát, že pobyt u moře strávíte s telefonem v ruce a na e-mailu. Každý z vašich spolupracovníků by také měl jasně vědět, za co bude během vaší nepřítomnosti zodpovědný. Měli by mít přesné informace, nikoli jen nekonkrétní sdělení o tom, co je třeba zvládnout. Ujistěte se také, že všem úkolům, které za vás převezmou, jasně rozumí.

Rada

Určete si, co počká a co nikoli. Před odchodem na dovolenou si udělejte systém v práci tak, abyste měli vyřešené priority. Rozdělte si je od nejdůležitějších po nejméně důležité a podle toho postupujte.

Na prvním místě jsou ty úkoly, které opravdu nepočkají a měly by být hotové či vyřešené, než odjedete. Na druhém místě jsou záležitosti, ve kterých vás může někdo zastoupit. Na třetím místě ponechte věci, které počkají do vašeho návratu.

Informujte o své nepřítomnosti

Na závěr pak všechny jasně informujte, od kterého data budete mimo své pracoviště. Neplatí to však jen pro vaše nejbližší kolegy, kteří převezmou vaše úkoly. Především by se tato informace měla dostat k lidem, s nimiž obvykle spolupracujete. "Do mailu si napište automatickou odpověď o své nepřítomnosti z důvodu dovolené s poznámkou, že ihned po návratu se budete všem záležitostem věnovat, případně kontakt na člověka, který vás v nutných případech zastupuje," radí psycholožka Iveta Sigmundová.

Toto opatření je také důležité proto, aby vás během volna nesháněli přes telefon, že jste jim už tři dny neodpověděli na jejich e-mail.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz