Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O firemní školky je stále větší zájem. Někde berou děti už od dvou let

aktualizováno 
Firemní školky začínají být úspěšné. V Česku jich funguje asi patnáct. Projekty na jejich výstavbu si nechaly zpracovat desítky dalších společností. S realizací však zatím váhají, uvítaly by totiž daňové úlevy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Adéla Vágnerová se vracela do práce, když byly její dcerce dva roky. A to hlavně proto, že firma má školku, kde berou děti od dvou let. "Je na dosah, ráno i odpoledne to mám cestou, je-li problém, jsem u dítěte do pěti minut," vyjmenovává výhody zaměstnankyně Linetu, firmy ze Želevčic u Slaného, která vyrábí zdravotnickou techniku a zaměstnává asi 550 lidí.

Ve společnosti pracuje šest let na pozici sales manažerky pro oblast Afriky a Středního východu a školka jí výrazně usnadnila návrat do práce. Teď očekává narození druhého dítěte. "Chci se do Linetu určitě vrátit, až mu budou dva roky. Bude-li třeba, tak i dříve. Linet vychází matkám na mateřské vstříc a to není všude obvyklé," dodává.

Ohlasy jsou pozitivní

V České republice nyní funguje asi patnáct firemních školek. Najdete je například v pražské Nemocnici Na Homolce, v nemocnici v Mladé Boleslavi, v pražské centrále banky Raiffeisenbank. Svou školku má i překladatelská agentura Skřivánek či společnost Juta ve Dvoře Králové. Od letošního září se s ní chlubí i na pražském Českém vysokém učení technickém. "Školka je přímo v Masarykově koleji v dejvickém kampusu," říká Andrea Vondráková z ČVUT.

Většinou jsou to menší školky, tak do padesáti dětí, sídlí přímo v prostorách společností nebo v jejich nejbližším okolí, často zaměstnancům umožňují hlídání už od dvou let věku dítěte, otevřeno mívají i v době letních prázdnin. Na jednu učitelku připadá obvykle méně dětí než ve státních mateřských školách. "Ohlasy jsou pozitivní. Je patrné, že zřízení firemní školky by zaměstnanci uvítali už dříve," říká ředitelka školky v Nemocnici Na Homolce Ivana Panochová.

Firemní školka musí splňovat stejné přísné hygienické podmínky jako všechna takováto zařízení. Musí dodržet normy na prostory, hygienu, množství zeleně v okolí, teplotu a vlhkost v interiéru.

Benefit nejen pro zaměstnance

Zkušenosti firmy Linet, která podporuje i částečné úvazky pro matky na mateřské, ukazují, že školka přináší benefity jak zaměstnancům, tak společnosti. Otevírací dobu přizpůsobili směnnému provozu, školka funguje od 5.45 do 18 hodin, a to pro děti od dvou let, má kapacitu 41 dětí. Ženy se proto mohou vracet do práce dříve, nemusí složitě řešit, kdo kdy dítě vyzvedne ze školky.

"Nabízíme flexibilní úvazky i odbornou péči o předškolní děti. Takže pak nemusíme řešit nábor nových pracovních sil. Odpadají náklady na vyhledání a zapracování zaměstnance," vysvětluje personální ředitelka Linetu Vladimíra Michnová.

Zřízení školky navíc může zvýšit loajalitu pracovníků, prestiž firmy i její konkurenceschopnost na trhu – tak tento zaměstnanecký bonus hodnotí odborníci.

V Linetu záměrně postavili školku s větší kapacitou a místa nabízejí i lidem z okolí. "Chceme být ve svém regionu společensky odpovědní," dodává Michnová.

Některé společnosti si také zřizují "firemní dětské koutky", jakési školky na krátkodobé hlídání dětí. Jejich založení je podle norem jednodušší, dítě tam však nemůže být déle než čtyři hodiny.

Dotace od Evropské unie

Na výstavbu firemní školky lze využít i evropské dotace. Například v Linetu zaplatili jen za zařízení zhruba 1,5 milionu korun. "Získali jsme také dotaci ESF EU, konkrétně z Operačního programu pro lidské zdroje, na mzdové náklady, které budou pokryty po dva roky," uvádí Vladimíra Michnová.

Školka v pražské Nemocnici Na Homolce dostala od Unie 5,2 milionu korun. Investovali však mnohem více. "Vybavit interiér pro první třídu nábytkem, didaktickými pomůckami a hračkami stálo kolem 200 až 250 tisíc korun," dodává Ivana Panochová.

Zájem o budování nových firemních školek je obrovský, ale společnostem vadí, že si nemohou náklady odečíst z daní. "Nechápu jednu věc: když si chce podnikatel koupit porsche, dá si ho do nákladů. Pokud by rád zaměstnancům postavil školku, neodečte si nic," říká Kateřina Francová, která zpracovává projekty pro firmy, jež o otevření školky uvažují.

Daňovou úlevu navrhuje i takzvaný prorodinný balíček, který má firemní školky jako jeden z bodů své agendy. Kdy bude v parlamentu schválen, nelze odhadnout.

Univerzitní školky

Firemní školky si však nezřizují jen velké společnosti. Letos se otevřela první univerzitní školka v tuzemsku, a to na Českém vysokém učení technickém. Uvažuje o tom také Univerzita Palackého v Olomouci. "Do školky chodí 50 žáků, z toho 12 jsou děti studentů ČVUT, zbytek děti zaměstnanců," uvádí Andrea Vondráková. Jsou rozděleny do tří věkově smíšených tříd, dohlíží na ně pět učitelek a jedna zdravotní sestra. Školka je otevřena denně od sedmi do sedmnácti hodin a první rok je zdarma. A technika tu hraje prim už v raném věku.

"Děti mají možnost navštívit pracoviště svých rodičů. Nedávno se byly podívat na formuli na fakultě strojní," dodává Andrea Vondráková. Rektor ČVUT Václav Havlíček jde ve svých plánech ještě dál, chce si ve firemní školce vychovávat budoucí studenty: "Můžeme děti seznamovat s technikou od útlého věku. Věřím, že k ní získají pozitivní vztah a že řada z nich bude patřit po absolvování základní a střední školy k našim nejlepším studentům."

Na zřízení školky přispěly i samy zaměstnankyně ČVUT. Nafotily kalendář, pohádku o matkách, které přinášejí lidstvu převratné objevy. "Kalendář nám pomohl školku zviditelnit, což bylo naším hlavním cílem," uzavírá Vondráková.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.