Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České firmy homeoffice nepodporují, chtějí mít pracovníky pod kontrolou

aktualizováno 
Míst ve školkách je katastrofální nedostatek, mnozí zaměstnanci dojíždějí za prací dlouhé hodiny. Není se co divit, že by Češi rádi uvítali možnost pracovat z domova. Jenže tuzemské firmy na to zatím neslyší.

Práci z domova často vyhledávají rodiče s malými dětmi, lidé dojíždějící do zaměstnání více než hodinu, nebo obchodníci, kteří jsou stále na cestách. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj by měl v celosvětovém měřítku počet zaměstnanců v režimu homeoffice dosáhnout do roku 2015 téměř 40 procent.

"Práci z domova často vyhledávají matky s malými dětmi, lidé dojíždějící do zaměstnání více než hodinu, nebo obchodníci, kteří jsou stále na cestách. Práce v režimu homeoffice jim totiž umožňuje efektivně hospodařit s volným časem, nemusí například po schůzce cestovat ještě do kanceláře," uvádí Ondřej Wysoglad z personální agentury ADECCO. "Zaměstnavatelé totiž chtějí mít nad výkony zaměstnanců jasnou kontrolu. Z tohoto důvodu práci z domova nenabízí každému a jedná se spíše o jakousi formu benefitu. Nabízejí ji obvykle spíše lidem s vyšším platovým ohodnocením a na manažerských pozicích," vysvětluje Ondřej Wysoglad. 

Domácí pracovna už není výjimkou

Sháníte práci?

Najděte si ji dle svých představ na jobDNES.cz.

Práce z domu sice není pro každého, ale ti, kteří tak pracovat mohou, v poslední době věnují více pozornosti vytvoření ideálního a separátního pracovního zázemí. "Zatímco před pěti lety lidé pracovali běžně u kuchyňského stolu a zaměstnání tak od domova příliš neoddělovali, nyní rostou jejich nároky na vybavení pracovního koutu," potvrzuje chování homeoffice zaměstnanců Jana Martínková ze společnosti Activa. Podle ní je módní pořizovat si designové výrobky prémiových řad, které se do kanceláře běžně neobjednávají. Jedná se třeba o pořadače v retro stylu, originální diáře v hladké vazbě nebo celokovové barevné sešívačky.

Důležité je zabezpečit firemní síť

Homeoffice má pro zaměstnance a společnosti i řadu technických specifik. Jedním z nich je například zajištění přístupu zaměstnanců k firemní síti. A tím pádem řeší společnosti nejčastěji problematiku dostatečného zabezpečení citlivých firemních dat.

"Připojení obvykle probíhá prostřednictvím takzvané virtuální privátní sítě, která umí propojit počítače v uzavřené soukromé síti či pomocí vzdálené plochy. Tímto způsobem dojde k propojení dvou počítačů přes internet. Oba přístupy jsou chráněné speciálními hesly. Po připojení zaměstnance na homeoffice do sítě je tak veškerá komunikace šifrována a chráněna před vstupem cizích osob," vysvětluje Martin Jirkal ze společnosti Servodata, která dodává informační a komunikační řešení se zaměřením na podnikovou infrastrukturu.

"Jako pojistku doporučujeme zaměstnavatelům umožnit zaměstnancům přístup k firemní síti pouze firemním počítačem. Nad vlastním zařízením zaměstnance mohou totiž do jisté míry ztratit kontrolu. Zároveň doporučujeme zaměstnance na homeoffice proškolit v bezpečné práci s daty," doplňuje Martin Jirkal.

Chtěli byste alespoň občas pracovat z domova?

celkem hlasů: 1971

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Zaměstnavatel mi to umožnil a mně to vyhovuje 878
Ano, ale můj zaměstnavatel to nepodporuje 789
Moje práce to neumožňuje 184
Ne, raději chodím do firmy 106
Nevím 14
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Grafton Recruitment Praha
Manažer pro aktivní prodej

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 80 000 - 110 000 Kč

Najdete na iDNES.cz