Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O kolik vás fondy skutečně připraví?

aktualizováno 
Začínající investor podílového fondu má velmi jednoduchou představu: nakoupí podílové listy, zaplatí poplatek v řádu několika málo procent, v průběhu doby investice ještě platí roční správcovské poplatky a tím to hasne. Je to opravdu jednoduché, bohužel to není úplně pravda.
Daně a finance

| foto: Profimedia.cz

Když už se rozhodnete vložit prostředky do podílového fondu, většinu z vás určitě bude zajímat, jakých dosahuje fond výnosů, jaká je míra rizika, jaké jsou vstupní případně manažerské poplatky, maximálně ještě to, na jakou dobu se investice hodí. Ne každého už napadne zajímat se o investiční strategii fondu, regionální, resp. sektorové zaměření a málokdo si přečte něco tak „zbytečného“, jak je statut.

Právě ve statutu (nebo ve zjednodušeném statutu) jsou totiž uvedeny údaje o všech důležitých náležitostech podílového fondu, které jsme si tady vyjmenovali včetně poplatků, se kterými je každý investor dopředu obeznámen.

Pokud se tedy podíváme do statutu, zjistíme, že s poplatky, které snižují naši výkonnost, to není tak jednoduché, jak se to na první pohled zdá. Kromě poplatku za nákup a správcovského poplatku totiž ovlivňuje výkonnost fondu řada jiných poplatků, jako jsou například poplatky obchodníkům s cennými papíry, za nákup a správu cenných papírů, poplatky bankám za vedení účtů, převody prostředků, nebo půjčky, apod.

Ve statutu jsou pak všechny tyto „skryté“ poplatky vyjádřeny v ukazateli celkové nákladovosti, označovaném zkratkou TER (total expense ratio). Ukazatel TER obsahuje všechny náklady, které jdou k tíži podílového fondu a sestavuje se na základě auditovaných výsledků z předešlého účetního období. Je roven poměru celkových provozních nákladů k průměrné hodnotě vlastního kapitálu. Čím je tento ukazatel vyšší, tím větší je poměr nákladů fondu k výnosům.

  

Odhad nákladů fondu kolektivního investování
Náklady na poplatky a provize Správní náklady
Úplata za obhospodařování Náklady na zaměstnance
Úplata depozitáři Náklady na odměny statutárním orgánům
Poplatky za uložení a správu zahraničních CP Náklady na audit
Poplatky za služby centrálnímu depozitáři (SCP) Náklady na právní a daňové poradenství
Ostatní náklady na poplatky a provize s výjimkou poplatků a provizí na operace s investičními instrumenty Náklady na reklamu
Správní a soudní poplatky
Náklady na outsourcing
 Ostatní provozní náklady Ostatní správní náklady

Zdroj: KCP

Pro fondy fondů, které nakupují podílové listy jiných fondů, se počítá také syntetický TER, který zohledňuje i ukazatele nákladovosti podílových fondů, do nichž fond fondů investuje.

Do ukazatele TER však nejsou zahrnuty poplatky související s placením daní, poplatky obchodníkům s cennými papíry a poplatky související s obstaráním a vyrovnáním obchodů s cennými papíry. Jelikož je velký rozdíl v tom, jestli manažeři fondu spravují portfolio fondu aktivně a často mění cenné papíry a jejich podíl, nebo jestli je fond spravován pasivně (kopíruje benchmark apod.), je zaveden ještě ukazatel obrátkovosti aktiv, označován zkratkou PTR (portfolio turnover ratio).

Ukazatele TER a PTR u domácích akciových fondů
Fond TER PTR
AIG Zahraničný rastový 2,52% 40,85%
ČPI Farmacie a biotechnologie 2,52% -1,22%
ČPI Ropy a energetiky 2,56% -20,50%
ČPI Nové ekonomiky 2,60% 123,23%
ČPI Globálních značek 2,57% 179,36%
ISČS Sporotrend* 2,21% 21,49%
ISČS Global Stocks* 2,03% 98,49%
AKRO Nových ekonomik 3,97% 65,99%
AKRO Globální akciový 7,08% 0,00%
IKS Světových indexů 2,72% 91,50%
IKS Fond fondů 3,54% -29,36%
ČSOB Akciový Mix* 2,22% 149,60%
Pioneer Akciový 2,44% 195,64%
Pozn: fondy musí údaje o ukazatelích aktualizovat jednou ročně, nejpozději do konce června každého roku. Fondy označené * uvádějí údaje za rok 2005, ostatní za rok 2004

PTR udává poměr obchodů s cennými papíry s celkovým majetkem fondu ve sledovaném období, očištěný o objemy obchodů s podílovými listy. Počítá se jako rozdíl součtu nakoupených a prodaných aktiv fondu a součtu vydaných a vyplacených podílových listů. Tento rozdíl se vydělí průměrnou čistou hodnotou majetku fondu. Čím více se číslo blíží k nule, tím více souvisí obchody s cennými papíry v portfoliu s prodejem a odkupem podílových listů. Na druhou stranu, vysoké číslo bude tehdy, když dojde k obměně velké části portfolia, ale fond přitom neprodá a zpětně neodkoupí téměř žádné podílové listy.

Zmiňované ukazatele jsou při výběru podílového fondu velmi důležité, protože vylepšují celkový pohled na hospodaření podílového fondu (resp. investiční společnosti). Na druhé straně je však nutné si uvědomit, že porovnávat jednotlivé podílové fondy lze pouze v rámci jejich skupiny, tj. akciové s akciovými, peněžní s peněžními apod.

Podobně, jako výkonnost, investiční horizont, nebo míra rizika, i celkové náklady se u všech skupin fondů liší. Například u akciových fondů se hodnota TER pohybuje okolo hodnot 1 až 2,2 %, ovšem u dluhopisových fondů někde mezi 0,5 a 1,4 % (například u fondů fondů může být TER vzhledem k zohlednění nákladů fondů, jejichž podílové listy nakupujeme, ještě vyšší, naopak u indexových fondů, které jsou známé svou pasivní politikou, jsou TER i PTR mnohem nižší, než je průměr akciových fondů a měl by se pohybovat pod hladinou 1 %).

Která kritéria jsou pro vás pro výběr fondu nejdůležitější? Napište nám své postřehy a návrhy, budeme se těšit.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy projeví i v cenách hypoték. Předejít...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

JOB LEADER CZECH s.r.o.
Skladník VZV

JOB LEADER CZECH s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 18 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.