Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O které spořitelny je největší zájem?

aktualizováno 
Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších spořicích produktů na trhu. Pro ty, kdo chtějí pouze bezpečně uložit své volné prostředky, nabízí vysoký výnos přesahující hodnotu 10% ročně. To je dnes v porovnáním s jakýmkoli jiným produktem se stejnou zanedbatelnou mírou rizika zcela bezkonkurenční možnost zhodnocení úspor. Kromě toho je velkou výhodou možnost získat výhodný úvěr určený na financování bytových potřeb.
Právě úvěrům by měla patřit budoucnost stavebního spoření. Stavební spoření dnes stále slouží především ke spořicím účelům, ale význam úvěrů s možností financovat bydlení jistě poroste. Narozdíl od hypoték má na tento úvěr účastník nárok ze zákona.

Platnou smlouvu o stavebním spoření má dnes uzavřenu téměř 45% obyvatel ČR. Ke konci minulého roku bylo na jejich účtech celkově uloženo133,3 mld. Kč. To představuje v porovnání s rokem 2000 nárůst o 20%. Celková výše poskytnutých úvěrů dosáhla přibližně 71 mld. Kč.

Jak úspěšné byly jednotlivé stavební spořitelny? Následující čísla porovnávají počty smluv, objemy vkladů a úvěrů spořitelen k 31.12.2001. Zdrojem dat je ČMSS.

TABULKA 1

Stavební spořitelna   Počet platných smluv  Meziroční přírůstek    Objem vkladů (mil. Kč) Meziroční přírůstek 
ČMSS 1 653 000 24,40%

48 716

21,50%
Hypo 292 000  44,10% 7 588 58,10%
Raiffeisen  524 000 21,20%

13 876 

30,50% 
Stavební spořitelna ČS 954 000 24,20% 29 317 14,70% 
VSS KB 784 000 23,80%

23 802

12,00%
Wűstenrot  336 000 4,10%

 10 070

20,20%

Počet platných smluv:

Absolutně nejvíce smluv vykazuje ČMSS, další spořitelny ji následují až s velkým odstupem. ČMSS obhospodařuje více než třetinu všech v ČR uzavřených smluv. Je to především díky velmi rozsáhlé distributorské síti, má také velice příznivé podmínky pro čerpání úvěrů (dostupnost, nulové poplatky). Na druhém místě za ní stojí Stavební spořitelna České spořitelny, které svěřila svou smlouvu do péče asi jedna pětina všech účastníků. Naopak nejméně smluv spravují spořitelny Wüstenrot a HYPO.

Poněkud jinak vypadá vývoj počtu smluv v loňském roce. Zatímco čtyři ze spořitelen vykázaly přibližně stejný čtvrtinový nárůst, velmi málo nových smluv uzavřela spořitelna Wüstenrot. Naopak v čele v ukazateli nárůstu je HYPO stavební spořitelna. Lze to mimo jiné vysvětlit tím, že koncem loňského roku, poté co postupně všechny ostatní spořitelny snížily či zcela zrušily svá úroková zvýhodnění určená pro pouze spořicí klienty, HYPO zachovala až do konce roku svou 5% úrokovou sazbu.

Výše vkladů:

Počtu smluv pak odpovídá stav vkladů na klientských účtech, pořadí spořitelen je zcela stejné. To znamená, že žádná ze spořitelen nemá vklady jednotlivých klientů v porovnání s ostatními spořitelnami nadprůměrně vysoké.

Nejvyšší meziroční přírůstek objemu vkladů 58,1% opět vykázala HYPO spořitelna, souvisí to s vysokým nárůstem počtu smluv. Na druhém místě je Raiffeisen stavební spořitelna s 30% růstem vkladů. V porovnání s velikostí  nárůstu počtu nových smluv si objem vkladů nejvíce zvýšila stavební spořitelna Wüstenrot. Zatímco počet smluv se meziročně zvýšil pouze o 4,1%, výše vkladů vzrostla o 20,2%. Z tohoto pohledu si opačně vedly Stavební spořitelna ČS a VSS KB.

TABULKA 2

Stavební spořitelna   Objem čerpaných úvěrů (mil.  Kč) Podíl úvěrů na objemu vladů     Objem klasifikovaných úvěrů (mil. Kč) Podíl klasifikovaných úvěrů z objemu čerpaných úvěrů  
ČMSS 13 487  27,70%

460 

3,41%
Hypo 274   3,60% 5 1,83%
Raiffeisen  5 413  39,00%

102 

1,89% 
Stavební spořitelna ČS 5 469  18,70% 52 0,95% 
VSS KB 11 073  46,50%

558 

5,04%
Wűstenrot  2 989  29,70% 99 3,32%

Objem čerpaných úvěrů:

Nejvyšší celkovou částku úvěrů svým klientům poskytla k financování bydlení opět ČMSS. Odpovídá to tedy jejímu nejvyššímu objemu vkladů. Za ní následuje VSS KB. Je ale zajímavé všimnout si poměru výše úvěrů na výši vkladů. Nejnižší je u HYPO, to znamená, že tato spořitelna poskytuje zatím úvěrů jen velice málo. Nejvyšší poměr výše úvěrů na výši vkladů má VSS KB – téměř 47%. Je to způsobeno jednak poměrem „40:60“, to znamená, že spořitelna se spokojí s akontací 40% z cílové částky, jednak to svědčí o relativně snadné dostupnosti úvěrů. VSS KB má však také nejvyšší objem klasifikovaných úvěrů, více než ČMSS, která disponuje vklady více než dvakrát vyššími.

 

Zdají se vám tato čísla zajímavá, překvapilo vás něco z těchto údajů? Jakou mají podle vás vypovídací schopnost pro klienta, který si vybírá stavební spořitelnu?

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz