Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O práci se nemusí bát lékaři, ekonomové a učitelé

  13:15aktualizováno  13:15
Stále jsou profese, které budou i navzdory ekonomické krizi na trhu velmi žádané. Krize se v nějaké podobě nevyhne nikomu. Pokud však jde o propouštění, jsou profese, kde lidé mohou být klidnější než třeba v automobilovém průmyslu.
Naučte se pracovat s počítačem, práci najdete snáz.

Naučte se pracovat s počítačem, práci najdete snáz. | foto: Profimedia.cz

Mezi těmi, kdo zřejmě o práci nepřijdou, jsou rozhodně státní úředníci, policisté i profesionální vojáci, stejně jako lékaři nebo zdravotní sestry.

"Z předchozích ekonomických cyklů můžeme vysledovat, že i v recesi se daří tabákovému průmyslu a roste prodej alkoholu," říká ředitelka personální agentury Manpower Jaroslava Rezlerová. Její kolega Tomáš Brožek k tomu poznamenává: "Stále budou velmi žádaná řemesla – truhláři, klempíři, malíři pokojů... Šikovných řemeslníků nebude nikdy dost. Troufl bych si říct, že nedostatková bude i profese zedníka, přestože se očekává pokles ve stavebnictví a prodej realit krize postihla. Lidé totiž dávají přednost českým zedníkům, ne těm ze zahraničí."

Mezi ostatními profesemi se podle manažera společnosti Manpower budou nadále hledat nové pracovní síly, především specialisté, jako jsou například svářeči, zámečníci a specialisté v různých oborech obrábění kovů.

Příběh Hany Hrůzové

Za evropské peníze se naučte s počítačem

"Výhodné bude získat oprávnění na řízení vysokozdvižného vozíku, řidičské průkazy (C, D, E, T), svářečské zkoušky či projít kurzy účetnictví. Rozhodně se všem vyplatí naučit se pracovat s počítačem. Právě kurzy práce s počítačem jsou často dotovány státem nebo fondy Evropské unie. V každém případě by byla škoda jich nevyužít," říká Tomáš Brožek. "Jejich seznam najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz nebo často v inzerci lokálního tisku. Organizace totiž musí zveřejňovat, že granty dostaly a co za ně nabízejí," vysvětluje manažer Manpoweru.

Vyplatí se i znalost účetnictví a jazyků

"Pokud člověk přijde o práci, tak by neměl pasivně čekat, až se něco objeví. Každý může během hledání nového uplatnění dál rozvíjet současné dovednosti, jako například jazykové znalosti anebo právě práci s počítačem. Dále mohou lidé bez práce uvažovat i o samostatném podnikání. Státní i neziskové organizace nabízejí nezaměstnaným nebo lidem v materiální nouzi zdarma nebo za zvýhodněnou cenu podnikatelské kurzy, kde se každý naučí, jak si založit živnost nebo firmu," říká Tomáš Brožek.

Mohou mít klid

Seznam deseti profesí, které se nemusí bát o práci. Vytipovali je pro MF DNES zástupci předních personálních agentur.

– Lékaři a zdravotní sestry
– Úředníci a státní zaměstnanci
– Pečovatelky
– Učitelé, lektoři
– Krizoví manažeři
– Pracovníci v oblasti potravinářství
– Exekutoři
– Ekonomové, účetní
– IT specialisté
– Řemeslníci

Kdo se nebojí trochu zariskovat, může si otevřít masážní salon, kadeřnictví, malý účetní kabinet.

Podle něj sice práci na hlavní pracovní poměr kadeřnice nebo manikérky už hůře shánějí, ale tyto profese jsou vhodné pro ženy, které chtějí pracovat doma. "Pro podnikání se to vyplatí," vysvětluje. Mohou nabídnout levnější služby než salony.

Manažer jedné z největších personálních agentur v Česku soudí, že se také vyplatí kurzy účetnictví. "Není se třeba bát, že je to náročné. Zhruba za měsíc se naučíte základy. Ty pak přizpůsobíte požadavkům firem, které už dnes stejně požadují specializace. Člověk, který se vyzná v účetnictví a navíc hovoří aspoň jedním cizím jazykem, práci nehledá dlouho. Po těchto lidech je na trhu práce stále velká poptávka."

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz