Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O úspěchu při přijímacím řízení může rozhodnout už to, jak je napsaný životopis

  9:07aktualizováno  9:07
- Je až s podivem, jaké životopisné ságy někteří lidé předkládají, když se ucházejí o zaměstnání. Je z nich sice možné vyčíst, čím se zabýval dědeček ze čtvrtého kolena, ale často neobsahují právě ty údaje, které by v nich měly být. Životopis je přitom první informací, kterou o sobě uchazeč budoucímu zaměstnavateli dává. Někdy to také může být informace poslední.
Ten, kdo se pouští do psaní životopisu, by si měl představit jednoduchou situaci. Stůl, na něm sto podobných životopisů a pracovník, který z nich má vybrat ty pravé. Jak se asi bude rozhodovat? Podle zkušených personalistů je důležitý jak obsah životopisu, tak i jeho formální úprava.

Není dobré, když z obálky »vyběhne« životopis bez průvodního dopisu. Ten by neměl obsahovat nic neříkající frázi typu »Reaguji na Váš inzerát a přikládám svůj životopis«, ale spíše »Hlásím se na místo finančního ředitele u společnosti Broulík a syn«. Pokud se jedná o podobný post, který už zájemce někdy zastával, je vhodné to v průvodním dopise zmínit.

Stručně a výstižně

Na to, co dělal uchazeč před druhou světovou válkou, není nikdo zvědavý. A pokud ano, zeptá se na to u přijímacího pohovoru. Míň je víc - a to platí i u životopisu. Daleko snáz se prokousává přehledným a stručným životopisem než mnohostránkovou studií »Ze života rodiny«.

Životopis by neměl být psaný rukou, pokud si to výhradně zaměstnavatel nepřeje. Měl by být stručný, obsahovat jen podstatné údaje. Únosné jsou maximálně dvě strojopisné strany, psané na počítači, případně na psacím stroji. Přehledný je takzvaný strukturovaný životopis - jeho vzor lze najít v některých počítačových programech, například ve Wordu od Microsoftu.

Ve strukturovaném životopise jsou data řazena do jednotlivých oddílů. První musí obsahovat údaje o uchazeči - jméno, datum narození, národnost, dosažené školní vzdělání a další kursy. Další díl životopisu se týká profesní kariéry uchazeče - jednotlivá zaměstnání se mohou psát chronologicky nebo odzadu.

To znamená, že první v řadě je poslední zaměstnání a na konci výčtu je první pracovní místo. V některých firmách přitom už neberou ohled na to, co uchazeč dělal před rokem 1989. Poslední část životopisu by měla být věnována dalším znalostem, které se v práci uplatní - řidičským kvalitám, jazykové a počítačové vybavenosti a zálibám.

Údaje by měly být konkrétní a pravdivé

V případě absolvované praxe je dobré napsat, jaké konkrétní postavení uchazeč zastával a jakou měl odpovědnost. »Nic neříkající formulace typu 'tři roky zaměstnán v obchodním oddělení' signalizují spíš snahu zatajit než přiznat konkrétní postavení,« říká Martin Vosecký, jednatel poradenské firmy Catro. Data uváděna v životopise by měla být pravdivá. Zejména o svých jazykových znalostech může mít člověk nadnesené mínění.
Dá se však očekávat, že právě jazykové znalosti mohou být u přijímacího řízení ověřovány. Někdy rozhodují maličkosti Absolvovat s jedním nacyklostylovaným životopisem několik přijímacích řízení není vhodné. »Když má uchazeč například praxi ve farmaceutickém průmyslu a znovu tam chce být zaměstnán, měl by právě tuto část pracovních zkušeností popsat podrobněji,« vysvětluje Martin Vosecký.

Minimálně podpis by měl být na životopise originální. Uchazeč obvykle zaboduje i tehdy, když nešetří a místo na drobno naskládaného papíru ho odešle v obálce stejného formátu. Autora samozřejmě nešlechtí ani pravopisné chyby.
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz