Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O víkendu Spořitelna změní účty

aktualizováno 
V České spořitelně vrcholí příprava na velké manévry, při nichž klienti dostanou nová čísla u bezmála pěti milionů účtů. Změna proběhne tento víkend a týká se každého sporožira a vkladních knížek.

V domácí bankovní sféře jde o mimořádně velkou akci. Spořitelna však zdůrazňuje, že nikdo nemusí propadat panice a okamžitě si měnit povinné příkazy nebo inkaso.
„Nejméně pět let budou vedle nových čísel fungovat i ta stará, aby peníze vždy přišly na účet,“ uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Onic se nebudou muset starat penzisté, jejichž nová čísla spořitelna nahlásila na správu důchodů sama, a změna tak proběhne automaticky. Podobná dohoda platí také s poštou kvůli inkasu. Kdo si však do spořitelny nechává posílat například mzdu, musí mzdové účtárně nahlásit nové číslo. Ale i na to má čas pět let.

Spořitelna změnu připravovala skoro rok a podle Gajduškové za ni utratila přes sto milionů korun. Důvodem bylo zbavit se dnešního přežitého způsobu číslování, kdy každé sporožiro má svůj specifický symbol a čísla účtu se mění v závislosti na tom, která pobočka je vede.

Od pondělka dostane každý jedno nové číslo podle stejného klíče, jaký používají i jiné banky. Spořitelnasi tak pro sebe zjednodušuje práci s účty. Pro klienty je největší výhoda v tom, že jim nové číslo zůstane i při stěhování a změně pobočky. Změna bydliště a pobočky dosud znamenala pro klienty spořitelny velkou svízel.
Své nové číslo se klienti spořitelny dozvědí z výpisu za březen, který teprve obdrží, mohou si je však už nyní zjistit v kterékoli pobočce. Tento víkend bude kvůli změně zavřené telefonní centrum a také pobočky v obchodních centrech, které normálně fungují v sobotu nebo v neděli.

Rozhodnutí nechat u každého účtu staré i nové číslo po dobu nejméně pěti let je inspirováno špatnými zkušenostmi, které s přečíslováním měla Slovenská spořitelna. Když před lety slovenští bankéři prováděli stejnou operaci, nechali lidem na ohlášení nového čísla jen málo času, a podle Gajduškové tak vzbudili velkou nevoli mezi klienty. Tomu se Česká spořitelna chce vyhnout. „Ukáže-li se, že i po pěti letech budou stará čísla hojně používaná, pak je necháme v platnosti i delší dobu,“ uvádí Gajdušková.

Kvůli vstupu do Evropské unie zavádějí drobnou úpravu i jiné domácí banky. Hlavně na podnikatele apelují, aby při převodech eur přes hranice používali v bankovním styku takzvaný evropský kód IBAN. V něm je číslo rozšířeno o národní kódy, podle kterých lze rychleji peníze převádět z jednoho státu EU do druhého. Pro převod v korunách se IBAN nepoužívá.

REVOLUCE V ČÍSLECH. Klienti České spořitelny dostanou ke svým účtům nová čísla. Ta jim zůstanou i v případě stěhování, takže nebudou muset nic měnit. Specifické symboly budou od pondělí minulostí. Lidé však mohou svá stávající čísla používat ještě pět let.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz