O vyplacené mzdě musí dostat zaměstnanec doklad

- S výplatou mzdy nebo při jejím doplatku musí zaměstnavatel předat pracovníkovi písemný doklad. Ten musí obsahovat údaje o jednotlivých složkách mzdy, dále informace o tom, jaké srážky byly ze mzdy provedeny a v jaké výši (daň z příjmu, pojištění, a podobně). Takový písemný doklad je zaměstnavatel povinen vydat bez žádosti pracovníka a musí ho vydat i tomu, kdo byl zmocněn k převzetí mzdy. Zaměstnanec má kromě toho právo nahlížet do podkladů, z nichž byla jeho mzda vypočtena (například do výkazu o práci, do úkolových lístků, do prémiového řádu a způsobu vyplácení prémií a podobně).
Dalším druhem písemností, s nimiž se může zaměstnanec seznámit, jsou doklady o provedených srážkách. Naopak zaměstnavatel nesmí umožnit neoprávněným osobám, aby bez souhlasu zaměstnance nahlížely do mzdových dokladů nebo měly zjistit celkovou výší mzdy zaměstnance. Tomu by měl být přizpůsoben i způsob provádění výplat.

Přitom se vychází ze zákona č. 256/1992 Sb. o ochraně osobních údajů v informačních systémech. Mnohdy si zaměstnavatel v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zavazuje zaměstnance, aby s nikým nehovořili o výši své mzdy. Takový postup však neodpovídá právním předpisům, neboť by omezoval jednání zaměstnance. Pokud tedy bude chtít pracovník sám hovořit o výši své mzdy, nemůže mu v tom zaměstnavatel bránit ani ho za to postihovat.