Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zabezpečení na stáří se starejte sami

aktualizováno 
Jak se zachovat, aby budoucímu důchodci místo hromady naspořených peněz nezbyly jen oči pro pláč? Možností je víc. Jednou z nich, dokonce s příspěvkem státu, je penzijní připojištění.
Klíčová dírka (c) profimedia.cz/corbis

Klíčová dírka (c) profimedia.cz/corbis

Komu se zdá, že do důchodu je času dost, ten se zatraceně mýlí. Ani dnešní důchodci si nemohou příliš vyskakovat, a ti alespoň nějakou penzi od státu dostávají. Což teprve lidé pod čtyřicet, kteří by se pomalu, ale jistě měli s vyhlídkou na důchod rozloučit.

Podstata je jednoduchá

Nic nezkazíte, když budete na své stáří myslet tím, že uzavřete penzijní připojištění. K penězům, které sami pošlete na účet, ještě trochu přidá stát. Například k pěti stovkám z vaší peněženky měsíčně přibude 150 korun, ke stokoruně dostanete padesát.

Penzijní fond navíc peníze zhodnotí, protože s nimi hospodaří. Samozřejmě všechno, co vydělá, nepřipíše k účtům klientům; výnos obvykle nedosahuje výkonnosti třeba dluhopisových fondů. Ale i tak je mnohem zajímavější než zhodnocení peněz na termínovaných vkladech. Navíc platíte-li si víc než 500 korun měsíčně, stát vám umožní odečíst si až tisícikorunu z daňového základu.

Zdálo by se: samé výhody

NENECHTE SI UJÍT
Had (c) profimedia.cz/corbis
Akciové fondy: riziko, které stojí za to.
V minulém článku věnovaném rozdělení fondů jsme se zmínili o potřebě dělit fondy do vícero podskupin také v rámci jednotlivých druhů. Co dál?
Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Co dělá z dozorce top manažera?
Výzkumná společnost Gallup přednedávnem definovala 12 otázek, jakýsi test na téma, jaký jste manažer ve vztahu k zaměstnancům. Otestujte se!
Piva pro řidiče se už dají pít
Skalní pivaři jím opovrhují, přesto má své příznivce, kterých navíc rychle přibývá. Dnešní nealkoholické pivo je něco docela jiného než někdejší pito z 80. let.

Kromě toho, že budete pěkně dlouho spořit, nezaplatíte už nic. Penzijní připojištění s sebou nenese žádné poplatky za vedení smlouvy; náklady na provoz si fond bere z výnosů vložených peněz. Šetřit však musíte nejméně pět let a alespoň do 60 let věku, s tím, že splněny musí být obě podmínky. Mírným ulehčením pro mladší lidi je výsluhová penze, jež umožňuje po 15 letech část peněz vybrat.

Na konci pak stojí klient před volbou: buď si necháte poslat všechny peníze naráz, nebo zvolíte některý způsob vyplácení penze. Fondy nabízejí různé varianty; například Penzijní fond České spořitelny má v repertoáru čtyři druhy starobní penze. „Klienti si mohou vybrat, zda své peníze budou čerpat doživotně, nebo jen po sjednanou dobu. V obou variantách pak mohou ještě přidat pozůstalostní penzi pro někoho ze svých blízkých,“ vysvětluje tiskový mluvčí Michael Hovorka.

Zajistěte si finanční nezávislost i v důchodu.
Speciál Fincentra vám poradí jak na to.

Dodržujte podmínky smlouvy

Ačkoliv jste si nekoupili na půjčku třeba ledničku, a nejste proto v zásadě povinni splácet pravidelně a v termínu, vyplatí se být bezproblémovým klientem. Třeba proto, že pěti lety trvání smlouvy se myslí 60 měsíců, během kterých jste platili včas. „Občas se klienti rozčilují: sjednali si smlouvu třeba před šesti lety, nyní dosáhli věkové hranice a chtěli by peníze. Bohužel však vynechali několik plateb a nenaplnili tak ještě podmínku pět let spořit,“ dává příklad pracovnice klientského centra v penzijním fondu.

A je toho víc, v čem můžete nechtíc udělat chybu. „Klient dostal v práci přidáno, a tak se rozhodl, že zvýší svůj příspěvek do penzijního připojištění. Změnil trvalý příkaz a začal posílat místo 300 celých 500 korun. Dost se pak divil, když na výpise uviděl státní příspěvky v původní výši,“ popisuje finanční poradkyně Eva Podzimková. „Zapomněl, že změnu platby si musí s fondem domluvit. Tak se stalo, že systém zapisoval jeho příspěvky jako stále další předplatné původní výše spoření.“

Na co si dát pozor

V každém případě dobře zvažte výběr penzijního fondu. Situace není tak napjatá jako před několika lety, kdy na českém trhu bylo přes tři desítky penzijních fondů. Ačkoliv totiž většina z nich ukončila činnost sloučením se silnějším partnerem, někteří klienti přišli o úspory nebo o jejich část. Dnes působí na tuzemském trhu fondů jedenáct. Při výběru pamatujte, že peníze v nich nejsou pojištěné, podobně jako v pojistkách nebo otevřených podílových fondech. Když se netrefíte, máte naštěstí šanci na změnu, své konto můžete bez problémů převést jinam.

Jak naspoříte milion? Kam ukládat peníze a jakou strategii spoření zvolit?

  Čtěte ZDE.

Spoříte si na stáří? A pokud ano, jak? Co byste poradili ostatním? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz