Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obavy o finanční sektor v Americe se vystupňovaly

aktualizováno 
Dolar ukončil minulý týden svou spanilou jízdu, když oslabil pod váhou problémů ve finančním sektoru v USA. Cena ropy prudce vzrostla a dostala se zpět na 120 USD/barel. Česká koruna se drží v úzkém pásmu pod 24,50 CZK/EUR.
Dolar ukončil posilování z předchozích pěti týdnů.

Dolar ukončil posilování z předchozích pěti týdnů. | foto: Profimedia.cz

Minulý týden byl ve znamení méně významných dat jak z USA, tak z Evropy. Překvapily nejvíce zveřejněné ukazatele cen ve výrobě, které jak v USA, tak v Německu rostly v červenci daleko vyšším tempem, než se čekalo.

Spekulace na snižování úrokových sazeb ve Velké Británii nabraly na intenzitě. Libra se proto k dolaru sklouzla níže, tentokrát o 0,3 % na 1,85 USD/GBP. Britská měna oslabila i k euru (o 1,3 %), ale stále se nachází v bočním trendu mezi 0,78-0,80 GBP/EUR.

Problémy ve finančním sektoru přetrvávají
Trhy se ale minulý týden více než na data soustředily na vývoj kolem amerických bank a hypotečních institucí Fannie Mae & Freddie Mac, na konflikt mezi Ruskem a Gruzií a na počasí v Mexickém zálivu, kde je hurikánová sezona v plném proudu. Americká Lehman Brothers, která se pokusila prodat až polovinu podílu ve společnosti asijským investorům, nejprve neuspěla. Není ani znám konkrétní plán pomoci poskytovatelům hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, které tíží dluhy ve výši 233 miliard dolarů a které budou muset řešit do konce září.

K problémům ve finančním sektoru se přidává postoj Ruska, které zastavilo spolupráci s NATO a napětí v mezinárodní politice se tak stupňuje. Cena ropy Brent proto ve čtvrtek vyskočila o téměř 6 dolarů a uzavřela na 120 USD/barel, zatímco týden začínala na ceně 112 USD/barel.

Všechny tyto záležitosti doléhaly minulý týden na dolar, který tak ukončil posilování z předchozích pěti týdnů. Jen během čtvrtku oslabil k euru o 1 %. Během páteční seance dolar část svých ztrát umazal, a ztrácel tak minulý týden jen 0,85 %.

Akciové indexy v červených číslech
Do červených čísel se propadly opět akciové trhy kvůli vyšším cenám ropy. Zejména americké akciové trhy minulý týden zažily výrazný propad, také kvůli již zmíněným problémům ve finančním sektoru. Díky vzestupu cen energetických komodit na světových trzích rostly energetické společnosti.

Ceny komodit na vzestupu
Ropa ukončila pětitýdenní pokles o celkových 22 % ze 144 na 112 USD/barel a posílila minulý týden o 5 % na 118 USD/barel. Ostatní energetické suroviny také posilovaly. Například topný olej o 4,5 %, zemní plyn o 4,2 % a benzin o 0,6 %. Zlato si připsalo téměř 4 % na 824 USD/unce.

V růstu pokračovaly i zemědělské komodity. Kukuřice si připsala 8,6 % na 6,1 USD/bušl, pšenice 6 % na 9,1 USD/bušl, sojové boby 7,5 % na 13,4 USD/bušl a rýže vysokých 9 % na 18,1 USD/centýř. Důvodem byl především dramaticky oslabující dolar, který zlevňuje komodity pro ne-dolarové investory, a vyšší ceny ropy. Cena rýže byla navíc podpořena klesajícím vývozem z Vietnamu v posledních dvou týdnech (o 8,6 %) kvůli rozsáhlým záplavám.

Česká koruna nepatrně posílila
Po oslabení v předchozích čtyřech týdnech dokázala česká koruna v minulém týdnu posílit, k euru přibližně o 0,6 % na 24,38 CZK/EUR a k dolaru o 1,4 % na 16,45 CZK/USD. Největšímu zájmu se ale ve středoevropském regionu těšil maďarský forint, který posílil k euru o 2,2 %. Polskému zlotému se také dařilo, když posiloval k euru o 0,8 %. Posílení středoevropských měn je možno připsat poklesu zájmu o dolar a naopak opětovné vyhledávání bezpečného přístavu, kterými jsou pro investory na měnovém trhu právě středoevropské měny.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

 

Akciové trhy v regionu se nevyvíjely nijak odlišně od těch světových. Měly tendenci ztrácet v průběhu týdne, ovšem během pátečního dne část ztrát umazaly. Maďarský BUX tak ztrácel 2 %, varšavský WIG 0,8 % a pražský index PX zakončoval téměř beze změny. V Praze se dařilo především akciím energetických společností NWR a ČEZ.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz