Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s cizinou: jak minimalizovat kurzové riziko

aktualizováno 
Každodenní změny devizových kurzů přinášejí větší či menší starosti finančním manažerům. Zejména u obchodních kontraktů s delší dobou splatnosti může změna kurzu vyústit v konečném důsledku ve ztrátu z předmětné zakázky. I proti takovým rizikům se lze velmi jednoduše zajistit. Nástrojem k takovému zajištění je měnový forward a mohou jej využít vývozci i dovozci.
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Představme si nějakou tuzemskou firmu, která sjednává vývozní obchodní kontrakt s německým obchodním partnerem. Je již dnes naprosto běžné, že takové obchodní kontrakty jsou sjednávány v EUR. Obchodník pracující pro tuzemskou firmu si v konkrétním případě spočítal, že nejnižší cena k realizaci takové zakázky je 250.000 EUR. Je to podle interní kalkulace mezní hodnota, za kterou se vyplatí obchod ještě zrealizovat, avšak pouze s nepatrným ziskem.

Čím delší doba splatnosti, tím větší měnové riziko obchodní partner podstupuje

Po tvrdém cenovém vyjednávání mezi oběma smluvními stranami se ustálí cena obchodního případu na 257.000 EUR. Tuzemskému dodavateli se bohužel nepodařilo vyjednat nic lepšího než platbu za tři měsíce od dodání zboží. Co se týče vlastního způsobu stanovení prodejní ceny, vycházel obchodník z celkových nákladů na zakázku v Kč a tuto hodnotu pak jednoduše konvertoval aktuálním devizovým kurzem – předpokládejme 29,00 CZK/EUR.

Všichni víme, že devizové kurzy se mění denně v závislosti na poptávce po jednotlivých měnách a ovlivňuje je řada prakticky nepředvídatelných faktorů. Obecně ale platí pravidlo, že s podstatně větší pravděpodobností jsme schopni odhadnout měnový kurz na období několika týdnů, zatímco na období několika měsíců se již jedná spíše o vyloženě náhodnou střelbu. Zejména v těchto případech (dlouhá doba splatnosti) se vyplatí přemýšlet o nástroji zajišťujícím kurz. Je vhodné doplnit, že takové zajištění je dvojnásob výhodné u druhů podnikání, kde se pracuje s relativně nízkou přidanou hodnotou. Naopak firmy, které poskytují plnění s vysokou přidanou hodnotou, jsou méně náchylné na měnová rizika.

Slábnoucí koruna exportérům pomáhá, silná jim krátí zisky

Ale zpět k našemu případu. Předpokládejme, že německá společnost za tři měsíce těch vyfakturovaných 257 tisíc EUR skutečně zaplatí. Tuzemská firma získané prostředky konvertuje do CZK (v důsledku potřeb pokrytí vlastního peněžního toku). Banka jí zmiňovanou částku přemění v aktuálním kurzu.

Finanční manažer takové firmy si určitě bude přát, aby během uvedených 90 dnů (mezi dodáním a splatností) koruna oslabila (kupříkladu na 30,00 CZK/EUR). V takovém případě by totiž taková konverze znamenala 7,71 miliónu CZK (257 000 x 30). Pokud by naopak koruna posílila na 28,00 CZK/EUR, tak by taková konverze vynesla pouhých 7,196 miliónu (257 000 x 28). To jsou podstatné rozdíly, o kterých se vyplatí přemýšlet. Jak tedy pracovat se zmíněným měnovým forwardem?

Měnový forward znamená jistotu – ideální nástroj ke stabilizaci finančního toku

Ke dni 9.1.2006 činí kurz eura již zmiňovaných 29,00 CZK/EUR. Náš vývozce prostřednictvím měnového forwardu uzavíraného s bankou prodává bance hodnotu obchodního kontraktu 257.000 EUR. Domnívat se ovšem, že banka mu uzavřením tohoto kontraktu garantuje konverzi prostřednictvím aktuálního kurzu v časovém horizontu tří měsíců, by bylo iluzorní. Pravdou je, že takzvaný forwardový kurz se většinou od toho spotového příliš neliší, avšak úplně totožný je jen ve výjimečných případech.

Jak tedy vypočíst forwardové body, o které upravujeme spotový kurz? Banka postupuje tak, že získané koruny z forwardového kontraktu s tuzemským vývozcem uloží na tři měsíce (nebo na jinou hodnotu v závislosti na délce obchodu) za aktuální sazbu (např. 1,80 procenta). Zároveň si ale na stejně dlouhou dobu půjčuje prodaná eura za aktuální sazbu (např. 2,15 procenta).

Forwardové body: [(iCZK – iEUR) x t x e] / y x 100

Legenda:
(iCZK)…..aktuální tržní úroková sazba CZK na 90 dní
(iEUR)…..aktuální tržní úroková sazba EUR na 90 dní
(t)………..počet dnů trvání kontraktu – od uzavření do vypořádání
(e)……….hodnota aktuálního spotového kurzu CZK/EUR
(y)……….počet dnů v roce – zde je obvyklé použít číslo 360

Po dosazení do vzorce dostáváme: [(1,80 – 2,15) x 90 x 29] / 360 x 100 = -0,025
 
Závěr: Banka vývozci garantuje vypořádání za tři měsíce se spotovým kurzem upraveným o výsledné forwardové body: 29,00 + (-0,025) = 28,975

Zásady z výše uvedeného vzorce:

· Čím větší je rozdíl mezi úrokovými sazbami jednotlivých měn kontraktu, tím větší forwardové body jsou, a to se promítá i do větší odchylky mezi forwardovým kurzem k datu vypořádání a aktuálním tržním kurzem k datu uzavření kontraktu
· Čím delší období uplyne mezi datem uzavření a datem vypořádání, tím větší je rozdíl mezi aktuálním a forwardovým kurzem

Poznámka: Pokud z nějakého důvodu tuzemské společnosti německý dodavatel nezaplatí na den přesně, pak existuje možnost posunout datum vypořádáním takového smluvního vztahu. Lze ale očekávat v případě takové potřeby i mírnou změnu forwardového kurzu.

Forwardový kontrakt vždy znamená neodvolatelný závazek klienta takový obchod zrealizovat. V případě slabé koruny se to tuzemskému dodavateli nebude líbit, neboť sjednaný forwardový kurz je pro něj méně výhodný než aktuální spotový. To se ovšem nedá nic dělat a ke konverzi dojde za podmínek dle kontraktu bez ohledu na hodnoty aktuálního kurzu v den vypořádání. Analogicky mohou měnového forwardu využít i dovozci.

Zajišťujete se, nebo necháváte vše osudu? Vystačíte si s jednoduchými forwardy, nebo jdete i do komplikovanějších nástrojů? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Odborník: Lidé nejsou stroje, ale pláč do práce nepatří

Ilustrační snímek

Robotizace rychle pokračuje, přesto je hlavním motorem firem stále člověk. Člověk, který vnímá a cítí a s nímž si...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz