Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodní inspekce chce sledovat banky a poplatky

aktualizováno 
Po kontrolách slev v obchodních řetězcích se čtyři stovky kontrolorů z České obchodní inspekce chystají vydat na další horkou půdu. Jedna z letošních klíčových inspekcí se zaměří na banky, zda svým klientům neoprávněně neúčtují některé poplatky.

Podle ředitele Jiřího Pěkného se k tomuto kroku ČOI rozhodla kvůli velkému počtu stížností lidí, kterým se vysoké bankovní poplatky nelíbí.

„Každý klient banky je zároveň spotřebitelem a my máme na oblast bankovních poplatků množství podnětů. Lidé si stěžují, že platí za služby, které ani nechtějí, a že v celé Evropě toto není. Naši právníci proto připravují, jak to udělat, aby kontrola bankovních poplatků byla z hlediska práva čistá,“ řekl včera Pěkný.

Dosud inspektoři kvůli bankovnímu tajemství mohli v bankovní oblasti pátrat jen na základě podnětu lidí. Nyní se však zkoušejí dostat až na hranici svých pravomocí.
Z nedávného mezinárodního srovnání poplatků od společnosti BCG vyplynulo, že tuzemské banky jsou dražší než peněžní ústavy v okolních zemích a u základních služeb se blíží cenám v Německu či Rakousku.

Navzdory tomu začátkem letošního roku zvýšily některé poplatky například Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnostenská banka. Bankovními poplatky se již začaly zabývat i české soudy.

Několik tisíc korun nedávno musely podle České televize zaplatit Česká spořitelna a ČSOB důchodci Jaromíru Volkovi z Prahy za to, že mu neoprávněně účtovaly některé bankovní poplatky.

Nyní se na ně zaměří hlouběji i kontroloři ČOI. Už vloni prověřili reklamy na spotřebitelské úvěry nebankovního i bankovního sektoru.

Většina dopadla dobře. Ze 149 kontrolovaných reklam a nabídek na spotřebitelský úvěr však 11 reklam postrádalo dostatek informací o celkových nákladech.

Inspektoři jsou ve svých kontrolách relativně úspěšní. Třetina z loňských 58 tisíc kontrol odhalila porušení zákona, ať už šlo o padělané zboží, špatné vzorky benzinu nebo o chování obchodních řetězců.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz