Smrt klienta může vydělat horentní sumy.

Smrt klienta může vydělat horentní sumy. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Obchodníci se smrtí se blíží. Čím dříve klient zemře, tím více vydělají

  • 34
Společnost Hild chce i v Česku nabízet odkoupení nemovitosti za doživotní rentu. Podnikání společnosti ale naráží na řadu zásadních otázek - od právních po etické. Podle odborníků dosud není Česká republika na toto podnikání připravena.

Základní myšlenka
Každý by se měl zajistit na stáří. Státní důchodový systém bude stačit tak na přežití, nikoli na důstojný život. Jednou z možností, jak se na stáří zajistit, je pořízení nemovitosti. Budoucí důchodce tak celý život místo nájemného platí splátky hypotéky a následně mu zůstane v rukou nemovitost.

Pak ale čerství penzisté řeší další otázku. Mají nemovitost - tedy úspory na stáří v řádu milionů, ale aby je mohli začít spotřebovávat, musí byt nebo dům prodat... A odstěhovat se. A v tomto okamžiku přichází Hild.

Řešení podle společnosti Hild... a jiných
Společnost Hild chce i v Česku nabízet klientům možnost odkoupení nemovitosti s právem jejího doživotního užívání, zákazník navíc obdrží doživotní rentu. Klient tak byt nebo dům prodá, obdrží část peněz (podle Hildu 30 %) ihned a dále mu bude vyplácena doživotní renta. Krom toho se nemusí stěhovat a může v klidu prožít důchodový věk na místě, kde je zvyklý.

Řešení nabízené společností Hild nápadně připomíná jeden z typů hypotečního úvěru, který v Česku ještě žádná banka nenabízí - tzv. equity release.

V rozhovoru pro server Hypoindex.cz uvedl k produktům typu "equity release" Jiří Báča, generální ředitel mBank: "Pro obdobné produkty podle mého názoru v tuto chvíli na českém trhu ještě není místo." Trh musí být dostatečně zralý, aby mohl přijmout určitý typ produktů.

Nezodpovězené otazníky
Maďarská společnost Hild svou činnost pokládá za činnost realitních makléřů. Ano, kupují nemovitosti. Ovšem vyplácejí pravidelnou doživotní rentu, což je činnost pojišťoven - a tu nemůže provozovat kdekdo, navíc bez příslušného povolení. Proto se o společnost začala minulý týden zajímat Česká národní banka. Stejnou nevyřešenou otázku (či spor s regulátorem) má i v Bulharsku, kde již působí.

Důvod regulace je zřejmý. Při výplatě doživotní renty musí společnost tvořit dostatečné rezervy na výplatu renty, které musí mít navíc bezpečně uložené. V pojišťovnách výši renty počítají na základě statisticko-matematických metod pojistní matematici, kteří odpovídají za reálnost výpočtu.

Více na Investujeme.cz