Na burze existují kupci prakticky každou minutu.

Na burze existují kupci prakticky každou minutu. | foto: Profimedia.cz

Obchodovat s komoditami se naučíte u ranní kávy

  • 40
Obchodovat komodity znamená nakupovat a prodávat kontrakty na různé suroviny. Suroviny kupujete ve formě určitého "vlastnického papíru“ a později můžete tento "vlastnický papír“ prodat za mnohem více, než jste nakoupili.

Představte si, že jednoho krásného rána vstanete a jdete si udělat svou oblíbenou snídani. Jednou ze součástí pestrého ranního stolu bude s největší pravděpodobností i káva – lahodný a aromatický nápoj, kterým si každodenní ranní vstávání zkrášlují miliony lidí po celém světě den co den.

Usednete ke stolu, pustíte si k tomu třeba televizi a začnete snídat. Sledujete ranní zprávy, naléváte si horkou kávu do svého oblíbeného modrého hrníčku, přidáváte mléko a cukr... Když tu náhle váš pohled spočine na TV obrazovce.

Hlasatel v televizních zprávách právě uvádí následující zprávu:

„... ačkoliv nebyl nikdo zraněn, díky mohutným přírodním katastrofám v celé Latinské Americe bylo poničeno více než ? celkové letošní úrody kávy. Trh s kávou okamžitě reagoval prudkým zvýšením cen a dá se předpokládat, že v průběhu dvou následujících týdnů cena dosáhne svých historických maxim...“

Vaše ruka s kávou se lehce zatřese. Hrnek položíte zpět na stůl a zahledíte se do jeho nitra. V ten moment si uvědomíte, že jste svou kávu nakoupili v supermarketu zcela nedávno doslova za babku. Kolik asi bude stát káva teď? Nakoupíte ji ještě někdy za stejných pár korun jako dříve? Pak ale odtrhnete oči od kávy zpět na TV obrazovku, a hlavou – pokud máte v sobě alespoň malilinkého obchodního ducha – vám začnou již za malý okamžik putovat myšlenky úplně jiného druhu:

"Za dva týdny historická maxima... Kdybych tak teď vlastnil kamion té kávy, co jsem před nedávnem nakoupil za babku v supermarketu... Nebo raději celý sklad kávy... Počkal bych dva týdny, pak bych kávu prodal za rekordně vysoké ceny a mohl bych s klidným svědomím odejít do předčasného důchodu...“

Za moment se ale proberete zpět do reality a uvědomíte si, že vy osobně, se svým platem 20 000 Kč hrubého jste přece jenom příliš malý pán na to, abyste kdy mohl vlastnit třeba 10 tun levně nakoupené kávy a prodat ji v momentě, kdy se ceny kávy vyšplhají rekordně vysoko... Přesto jste ale takovouto představou příjemně nakaženi po celý zbytek dne a tajně sníte o tom, co byste si za takové peníze koupili...

Kéž byste už v tento moment tušili, že nakoupit tuny kávy je ve skutečnosti neuvěřitelně snadné, že vám k tomu stačí doslova pár korun a že na obchodě, o kterém vy sníte, vydělají během příštích 14 dnů tisíce jiných! A většina z nich přitom o samotné kávě ani nic neví, někteří dokonce ani nevědí o mohutných přírodních katastrofách – a přesto na kávě pravidelně vydělávají!

Co když se dá káva koupit i jinde než v obchodě?
Ranní příběh s kávou vám nedává klid. Neustále přemýšlíte o tom, jak by to přece jenom bylo skvělé, kdybyste nyní vlastnili tunu kávy, co jste koupili v supermarketu za babku, a za 14 dnů svou tunu prodali za obrovské peníze...

Ranní příběh vám vrtá hlavou dokonce natolik, že se jen tak ze zvědavosti v práci kouknete na internet, jak a kde vůbec takovou kávu nakupují supermarkety... Pokud nevyděláte na nynějším obřím růstu cen kávy vy, pak někdo jiný určitě ano. Po chvilce pátrání zjistíte, že vaše ranní káva má za sebou docela dlouhou cestu:

  • V první řadě vaši ranní kávu vypěstovali farmáři v Latinské Americe.
  • Tuto kávu pak prodali dalším zpracovatelům – např. velkým značkám typu NESCAFÉ.
  • Ti pak surovou kávu dále zpracovali a naporcovali do sáčků.
  • Tuto porcovanou kávu pak nejrůznějšími způsoby dále distribuovali do tisíců meziskladů po celém světě.
  • Z těchto meziskladů se pak káva dostala skrze nejrůznější řetězce do milionů obchodů, kde si ji každý může koupit v té podobě, jak ji všichni známe.

Toto samozřejmě není nic nového, co vás však zaujme, je následující informace:

  • Káva s prosincovým dodáním obchodovaná na burze CSCE dnes posílila již o 10 %.

Opět se na moment zasníte. 10 % za jediný den. V bance mám úroky sotva 2 % za rok. A akcie hodnotí za celý rok tak o 10–15 %. A tady káva zhodnotí 10 % už za jediný den!

Pak se ale opět zarazíte. Co znamenají všechny ty další informace? Jaká burza CSCE? Jaké prosincové obchodování? Není to příliš komplikované? Internetové stránky tedy zavřete a na celý incident s kávou pro zbytek dne zapomenete.

Situace se začíná vyjasňovat
Uplyne něco málo přes týden. I když se po celou tu dobu snažíte na kávu nemyslet, stále slyšíte každý večer ve zprávách, jak dosahuje káva nových a nových cenových maxim. Přece jenom se tedy překonáte a ještě jednou se rozhodnete situaci s kávou trochu věnovat. Co vám utkvělo v paměti je věta: Káva s prosincovým dodáním obchodovaná na burze CSCE.

Zkusíte tedy jenom ze zvědavosti otevřít stránku www.csce.com. Chvíli počkáte, než se stránka načte, a náhle – pane jo, skutečně burza, na které se obchoduje s kávou!

Začtete se tedy do stránek a nestačíte se divit. Zatímco jste si vždycky mysleli, že farmáři prodávají svou vypěstovanou kávu rovnou společnostem typu Nescafé, oni ji prodávají i na burzách! Proč by taky ne – copak se neprodávají na různých burzách miliony jiných věcí? Na takové burze přece jenom nebude mít farmář nikdy nouzi najít kupce – a třeba ještě prodá kávu trochu výhodněji!

Jste zase o něco moudřejší. Už víte, že kdybyste chtěli nakoupit 10 tun kávy, mohli byste tak učinit na burze v New Yorku, konkrétně na burze zvané CSCE. Ne, že by vám tato informace k něčemu byla, ale je dobré to vědět. Co kdyby jednou...

Situace je ještě jasnější
Káva vám však opět nedá spát. V práci nejste schopni myslet na nic jiného než na kávu, dokonce sami sebe nachytáte, že pijete více kávy než obvykle. A tak se rozhodnete, že přece jenom ještě jednou zavítáte na stránky burzy CSCE a zkusíte blíže "odhalit“ tu podivnou záležitost s prosincovým dodáním...

Situace se vyjasní rychleji, než jste předpokládali
Farmáři prodávají na burzách kávu ve formě kontraktů. To znamená, že to není tak, jak jste se domnívali – že farmář na nějakou burzu přiveze např. 10 tun své vypěstované kávy a tam u té obrovské kupy kávy stojí tak dlouho, než přijde někdo, kdo má o ni zájem, a nabídne farmáři, že od něho celých 10 tun kávy koupí... Farmář přiveze na burzu (která je ve skutečnosti složená jen z pár místností) pouze KONTRAKT, ve kterém se zavazuje, že dodá potenciálnímu kupci 10 tun své kávy ke stanovenému termínu (ve skutečnosti je množství kávy v kontraktu odlišné podle typu kávy a naleznete jej u specifikace kontraktu na stránce příslušné burzy). Perfektní.

Proč vozit kávu, když stačí dovézt kontrakt! Vždyť takto funguje obchodování na celém světě! Třeba když jste si tuhle kupoval dlažbu do svého nového domu, který právě stavíte: nejprve jste podepsali kontrakt, kde se vám dodavatel zavázal dlaždice dodat do 10 dnů, a pak až teprve došly samotné dlaždice...

Prosincové dodání kávy pak zcela logicky znamená, že farmář prodává na burze kontrakt, ve kterém se zavazuje dodat svou kávu někdy v prosinci.

Jak jednoduché!
Další dny o kávě přemýšlíte ještě více než kdykoliv jindy. Při poslední návštěvě na stránkách burzy CSCE totiž zjistíte další úžasnou věc: pokud na této burze koupíte nějaký kontrakt na kávu, můžete tam tentýž kontrakt zase prodat – a to až do doby termínu dodání!

Co to znamená? Že kdybyste přece jenom koupili 10 tun kávy před velkými přírodními katastrofami v Latinské Americe, nemuseli byste kávu vlastně vůbec fyzicky přebírat a tudíž nikde skladovat! Vlastně byste klidně mohli nakoupit kávu jenom ve formě "papíru“, ve formě kontraktu!

Začíná to zapadat do sebe
O několik dalších dnů později vám náhle začíná všechno zapadat do sebe. Vše, co jste se právě dozvěděli, totiž znamená asi následující:

Pokud byste před měsícem nakoupili kávu s termínem dodání v prosinci, a nyní je řekněme září, pak byste kávu nakoupili ještě před měsícem za velmi nízké ceny. Co je ale podstatné, nakoupili byste kávu pouze ve formě KONTRAKTU, který můžete až do doby termínu dodání, tedy do konce prosince, zase kdykoliv prodat. Takže svůj kontrakt byste mohli klidně prodat právě dnes, kdy jsou ceny kávy rekordně vysoko, a vydělat tak, aniž byste vůbec kdy nakoupenou kávu museli jakkoliv fyzicky přebírat nebo někde skladovat!

Vlastně je to trochu jako s akciemi
Když nakoupíte akcie, koupíte si část firmy. Jenomže ve skutečnosti nekupujete např. nábytek firmy, budovu, apod. – ve skutečnosti kupujete jen "papíry“, které vám stvrzují, že tuto firmu z patřičné části vlastníte. Když se pak firmě daří, firma prosperuje a ceny akcií jdou nahoru, když pak prodáte své akcie někomu jinému za více peněz, než jste nakoupili, vyděláte.

U kávy zase nakoupíte obrovské množství nikoliv ve formě fyzické kávy, ale jenom ve formě "papíru“ (kontraktu), a tím celou kávu vlastníte, přičemž až do termínu dodání zůstává tato káva uskladněna u farmáře, takže se naprosto nemusíte o kávu jakkoliv starat, dokonce ji ani vidět. Navíc přísná pravidla burzy, dokonalý dohled vlády USA (v případě Amerických komoditních trhů) a vysoce seriózní prostředí vám zajišťují, že se s vaší kávou po celou dobu nic nestane a že vám opravdu patří, i když vše, co máte, je kus "papíru“!

Když pak cena kávy náhle prudce vzroste, tak zkrátka a jednoduše kontrakt zase prodáte na burze někomu jinému, ale za cenu mnohem vyšší! A jestli někdo váš kontrakt koupí? To je na tom to nejlepší – na burze existují kupci prakticky každou minutu!

Nejenom káva
Další dny jste natolik nadšení tím, co jste zjistili, že se svým novým know-how začínáte chlubit kolegům, na které tato nová informace dělá patřičný dojem.

Pak ale přijde poslední obří zjištění: tímto způsobem se dá obchodovat nejenom káva, ale např. i benzin, o kterém jste zcela na začátku uvažovali, jak by bylo úžasné nakoupit levně benzin každé jaro a prodat draze každé léto! I benzin si můžete koupit ve formě kontraktu, tudíž nemusíte nic skladovat, nic fyzicky přebírat... Ale kdyby jenom benzin! Desítky dalších možných surovin: pšenice, kukuřice, bavlna, maso, vajíčka, zlato, stříbro, cukr, kakao... a mnohem, mnohem více!

Všem těmto surovinám se pak říká souhrnně komodity a jak už tedy víte, obchodují se na nejrůznějších komoditních burzách.

Nyní už chápete, co to znamená obchodovat komodity! Znamená to nakupovat a prodávat kontrakty na různé suroviny. To je celé. Tak jak si v případě akcií kupujete vlastnictví částí nejrůznějších společností, tak si v komoditách kupujete vlastnictví nejrůznějších surovin. Oboje se pak dělá ve formě jen určitého "vlastnického papíru“ a v obojím můžete později tento "vlastnický papír“ (buďto akcii nebo komoditní kontrakt) prodat za mnohem více, než jste nakoupili!

A u obojího nemusíte nic vědět jak o společnosti, kterou spoluvlastníte, tak o komoditách, které jste nakoupili. Zrovna tak není ve skutečnosti zapotřebí ani žádných přírodních katastrof, aby se cena všech komodit hýbala každý den dostatečně na to, aby komoditní obchodník mohl doslova každý den vydělávat nemalé částky (nebo samozřejmě také prodělávat, jak již bylo řečeno, obchodování komodit je velmi riskantní profese a ztráty jsou v ní na denním pořádku).

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz