Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrátí pojišťovny záplavy ve svůj prospěch?

aktualizováno 
Nabíhající škody způsobené záplavami dosáhnou desítek miliard korun. Budou mít české pojišťovny peníze na výplaty všem poškozeným? Dojde ke zdražení majetkového pojištění, jak připouštějí někteří zástupci pojišťoven?

Pojišťovny hradí pouze část škod

V roce 1997 škody způsobené povodní dosáhly více než 60 mld. Kč, přičemž z pojištění byla pokryta necelá jedna šestina těchto škod, tedy zhruba 10 mld. Kč. Obdobný poměr lze očekávat i v případě letošních záplav, neboť propojištěnost obyvatelstva po záplavách na Moravě nijak výrazně nevzrostla a v průměru polovina obyvatelstva má majetkové pojištění (pojištění domu a domácnosti). To je jedním z důvodů proč výše pojistných plnění nemusí být tak dramatická.

Další skutečností je podpojištěnost obyvatelstva, což znamená, že většina pojistných smluv je uzavřena s pojistnou částkou, která  neodpovídá aktuální hodnotě pojištěného majetku. Tedy ani u těch, kteří mají odpovídající pojištění, nedojde ze strany pojišťovny k náhradě celé škody, ale pouze její části.  Jak velkou část dostanou poškození od pojišťovny záleží na druhu sjednaného pojištění (zda vůbec kryje riziko povodně či záplavy) a na dojednaných podmínkách (výše sjednané pojistné částky a spoluúčasti, plnění ve výši časové či nové ceny). Je tak zřejmé, že z pojištění bude vyplacen pouze zlomek skutečných škod. V tuto chvíli pojišťovny odhadují, že pojištěným vyplatí více než 18 mld. Kč, což je bezmála dvojnásobek oproti záplavám v roce 1997 na Moravě.

Nepřehlédněte další informace o pojištění domů a domácností - ZDE.

K zodpovězení této otázky se podívejme, jak pojišťovny vlastně stanovují výši pojistného. Do pojistného pojišťovny zahrnují kromě svého zisku a správních nákladů především předpokládané náklady na pojistné události. Pojišťovny při odhadu těchto nákladů vycházejí z vlastních či jinak dostupných statistik (např. od zajišťoven). Proti nepříznivému vývoji se pojišťovny brání započtením bezpečnostní přirážky. Ta je rovněž součástí značných technických rezerv, které výrazně zvyšují stabilitu pojišťoven.

Mají pojišťovny dostatek peněz na výplaty všem poškozeným?

Největším stabilizátorem pojišťoven jsou však zajistné programy. Těmi se pojišťovací instituce nejčastěji jistí pro případ katastrofických škod nebo proti špatným rokům, kdy dojde k nahromadění většího počtu škod. Pro případ takových nepravděpodobných událostí jako je stoletá voda, mají pojišťovny zajistné smlouvy, ze kterých plnění zajišťovny přichází až od určité předem sjednané úrovně skutečně vzniklých škod.  Jak se povodně projeví v hospodaření pojišťovny tak záleží především na kvalitě zajištění. Při seberozsáhlejších škodách tak na tom může být pojišťovna srovnatelně jako v situaci výrazně nižších škod. Všechny pojišťovny se tak shodují v tom, že povodně jim finanční problémy nezpůsobí. Ostatně i povodně v roce 1997 se v ziscích pojišťoven nijak negativně neprojevily.         

Zisky pojišťoven
V mil. Kč 1995 1996 1997 1998
Česká pojišťovna 412 -5 100 468 834
Kooperativa 42* 13** 48* 212
Allianz N/A 16 67 202

*součet zisků za Českou a Moravskoslezskou Kooperativu

**zisk České Kooperativy

Zdroj: pojišťovny

Zdraží majetkové pojistky?

Zda se odrazí povodně v sazbách majetkového pojištění bude záležet na poptávce a na přístupu zajišťoven. Zajistné tedy odměna zajišťovně za převzetí rizika, které se rovněž nepřímo promítá do výše pojistného, se u „zajištění proti povodním“ neurčuje podle hodnoty pojištěného majetku, ale především podle pravděpodobnosti s jakou stoletá voda přijde. Zajišťovny tak jistě zpřísní podmínky a budou pojišťovny tlačit, aby sazby byly více diverzifikovány podle oblasti, v níž se domy nacházejí. Ze strany pojišťoven tak zřejmě dojde k přísnějšímu posuzování rizikových pásem a lidé v zatopených oblastech mohou počítat s vyšší rizikovou přirážkou. Nepředpokládáme však, že by samotné záplavy měly vliv na sazby veškerého majetkového pojištění. Pokud k paušálnímu zvýšení přece jen dojde, nebude to pravděpodobně důsledkem letošních záplav, ale vlivem ziskuchtivosti pojišťoven.

Domníváte se, že budou mít letošní záplavy vliv na sazby majetkového pojištění? Myslíte si, že vzroste zájem o majetkové pojištění? Těšíme se na vaše názory.

                                                                 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz