Ochranná lhůta

  • 3
Byla jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr. Ke konci roku mi vypršela smlouva na dobu určitou a od poloviny ledna jsem nemocná. Jsem jako důchodce v ochranné lhůtě a mám nárok na uplatnění pracovní neschopnosti? A jak by to bylo, kdybych důchodce nebyla?

Z. Matějíková, Plzeň

Nárok na nemocenské vzniká rovněž zaměstnancům, kteří pobírají starobní důchod. Existují zde však určitá omezení. Pobíráte-li starobní důchod, bude vám poskytováno nemocenské pouze, pokud k pracovní neschopnosti dojde ještě za trvání pracovního poměru. Pak se poživatelům starobního důchodu nemocenské poskytuje při pracovní neschopnosti i v případě více pracovních neschopností po dobu 84 kalendářních dnů.
Dojde-li ke vzniku pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru, nárok na nemocenské vám nevznikne. Vaše pracovní neschopnost by tak musela vzniknout před 1. lednem.


Nárok na dávky nemocenského pojištění, zejména na nemocenské, upravuje zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců. V případě pracovní neschopnosti vzniká zaměstnanci nárok na dávku nemocenského. Dle ustanovení paragrafu 42 tohoto zákona vzniká nárok na nemocenské i v případě, že pracovní neschopnost vznikne v určité době po skončení pracovního poměru.
Toto období se nazývá ochranná lhůta a trvá 42 dnů od skončení zaměstnání. Pokud však byl zaměstnanec naposledy zaměstnán po dobu kratší než oněch 42 dní, činí ochranná lhůta jen tolik dní, kolik byl zaměstnanec zaměstnán.