Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochraňujte si své zisky

aktualizováno 
Všechny fondy skončily týden v kladných hodnotách. Můžeme se těšit na obrat na akciových trzích? Údaje o globální ekonomice se pomaloučku posunují k radostnějším hodnotám, přesto však nemůžeme čekat vysoké zisky u akcií ani dluhopisů. Novinka pro domácí investory v sobě spojuje výnos akciových trhů s ochranou zajištěných fondů. Jak vypadá „příbuzný“ garantovaných fondů?

V uplynulém týdnu se většina pozornosti ekonomů soustředila na problémy spojené s rostoucím počtem nemocných SARS a začínají se objevovat prognózy, jak tato nemoc ovlivní světovou ekonomiku. Nejvíce je postižena Asie, konkrétně Čína, Japonsko a další jihoasijské země, virus však nepříznivě dopadl např. na Kanadu, kterou WHO zařadila na seznam zemí se zvýšeným rizikem. Jevíce postiženými odvětvími jsou letecká doprava a samozřejmě turistický ruch.

 

Dopady Irácké války a SARS již jsou např. zahrnuty v nové prognóze OECD o ekonomickém růstu na další období. Zatímco v Americe se předpokládá mírné zlepšení v krátkodobém horizontu, pro Evropu nejsou prognózy tak příznivé. Oživení v Evropě brání také omezení ekonomických nástrojů pouze na nástroje monetární politiky, neboť fiskální politika je svázána Paktem růstu a stability. Tím se země eurozóny zavázaly držet „na uzdě“ deficity státních financí.

 

Růst HDP v USA je v současnosti na 1,6 % (roční míra růstu za první čtvrtletí), OECD předpokládá v letošním roce růst 2,5 % a v roce 2004 růst až 4%. Oproti tomu růst pro eurozónu je odhadován na 2,5 % v roce 2004. Zprávám o stavu ekonomik a prognózám o vývoji také odpovídal vývoj na akciových trzích. Ty skončily týden až na výjimku, kterou je opět Japonsko, v kladných hodnotách (růstu pomohly i údaje o rostoucí spotřebitelské důvěře v USA). Z rozvíjejících se ekonomik nejhůře dopadly trhy v jihovýchodní Asii, které jsou postiženy nízkou aktivitou v souvislosti se SARS. Naopak největší růst již několikátý týden za sebou zaznamenaly ruské akcie. Za poslední týden jde o nárůst o 10,5 %. Za poslední tři měsíce se dalo na ruských akciích vydělat takřka 30 %. (Druhou stranou mince je však zvýšené riziko. V Rusku je několikrát vyšší už i tzv. systematické riziko, tedy riziko celého trhu, natož pak riziko (volatilita) jednotlivých titulů.)

 

Novinky pro domácí investory

 

Novinek v uplynulém týdnu příliš nenajdeme. Jednou z nich je další změna u bývalého AGb fondu investiční společnosti investAGe. Nejprve přešlo obhospodařování fondu na investiční společnost J&T Asset Management, která vzápětí přistoupila k přejmenování a změně statutu. Fond se nově jmenuje J&T Perspektiva (podle produktové řady fondů Perspektiva - A, Perspektiva - P, Perspektiva – S). Změna statutu také snížila vstupní poplatek ze 2 % na 0 %.

 

Od pondělí 28. dubna také nebude možné obchodovat s podílovými listy fondu Živnobanka Akciový fond, neboť u něj dochází k přeměně podoby podílových listů. Ty se z listinné podoby přemění k 30. dubnu na zaknihované.

 

Opravdovou novinkou pro domácí investory je však uvedení nových fondů společnosti Pravest – Parvest Protected Euro a Parvest Protected USA. Konstrukce sice není pro české investory neznámá (setkáme se s ní například u tzv. klik fondů skupiny ING nebo u Fondu řízených výnosů ISČS), nicméně se jedná o zajímavou alternativu, která zatím není u nás příliš rozšířená. Jedná se o „chráněný“ typ fondu, což znamená, že je investorům zajištěna minimální úroveň návratnosti (nebo naopak maximální úroveň poklesu hodnoty investice). Fond sice participuje na růstu akciového trhu (benchmarku), ale v případě poklesu akcií snižuje jejich váhu až do té míry, kdy je zaručena minimální „chráněná“ hodnota.

 

Takto tvořené fondy mají mnoho společného s garantovanými fondy, nicméně je zde několik odlišností. Mezi výhody můžeme zařadit například to, že u chráněných fondů není omezeno upisovací období na krátký okamžik a stejně tak není garance poskytována jen na přesně daný okamžik splatnosti. Naopak méně rizikové investice fondu (peněžní trh oproti dluhopisovému trhu u garantovaných fondů a akcie oproti opcím) budou výsledkem nižších výnosů (ovšem se zmíněnými výhodami).

 

Informace o podílových fondech - domácích i zahraničních - nalezneteve specializované sekci ZDE

Obchodování podle UNISu

 

Uplynulý týden znamenal pro domácí fondy úspěch jak v dosažené výkonnosti, tak v čistých prodejích (respektive v tom, že nedošlo k čistému odlivu, jako v minulých měsících). Průměrná výkonnost všech druhů fondů leží v kladných hodnotách. Nejvíce připsaly podílníkům akciové fondy, kde je průměrný výnos 1,13 % za týden, následují fondy fondů s 1,11 %. Nejnižší, avšak kladný, výnos připsaly fondy peněžního trhu (+0,06 %).

 

Aktivitu investorů bychom mohli přirovnat ke spánku. Z celkových 678 mil. Kč, což představuje čisté prodeje za týden totiž šlo plných 529 mil. Kč (tedy přibližně 80 %) do ČSOB Výnosového pro institucionální investory. Mezi fondy s nejhoršími prodeji již nefigurují fondy peněžního trhu, nicméně dále platí, že současnou jedničkou jsou pro drobné investory fondy dluhopisové - viz 119 mil. Kč čistých prodejů ISČS Sporobondu a 44 mil. Kč IKS Dluhopisového. Oba fondy fondy jsou zaměřeny na české státní dluhopisy, nicméně na paty co se prodejů týče by jim měly začít více konkurovat fondy zaměřené na střední Evropu. Snížení sazeb v Polsku (o 25 bazických bodů – intervenční sazba je na úrovni 5,75 %) opět pomůže ve výkonnosti fondům jako ISČS Trendbond či IKS Plus Bondový, které představují největší české fondy s tímto zaměřením.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Sporotrend 1,27% J&T Perspektiva A -3,46%
1.IN Akciový fond 0,30% AKRO mezin. akciový -2,69%
AKRO SVĚT 0,00% ČPI F. nové ekonomiky -1,73%
Dluhopisové ISČS Sporobond 0,26% ISČS Trendbond -0,06%
ČSOB nadační 0,19% IKS Plus bondový -0,02%
ČPI korp. dluhopisů 0,18% ČSOB český dluhopisový 0,06%
Fondy fondů ISČS Globaltrend 0,97%    
1.IN Fond fondů 0,86%    
IKS fond fondů -0,84%    
Peněžního trhu AKRO Obligace 0,31% Živnobanka Sporokonto -0,01%
ISČS Sporoinvest 0,18% 1.IN Fond pen. trhu 0,03%
ISČS Merkur 0,11% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
Smíšené IKS balancovaný 0,90% AKRO Výnosový -1,26%
1.IN Středoevrop. fond 0,88% AKRO mezinárodní balancovaný -1,11%
AKRO Český 0,70% Pioneer Trust -0,61%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 429,2 ISČS Sporoinvest -203,2
IKS Dividendový 238,0 Živnobanka Sporokonto -155,8
ISČS Sporobond 79,4 IKS globální -107,8

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.