Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od prosince bude nová pětitisícovka. ČNB mění ochranné prvky

  13:26aktualizováno  13:26
Pokud dostanete do ruky trochu jinou pětitisícovou bankovku, než na jakou jste byli dosud zvyklí, nelekejte se. Česká národní banka totiž vydává do oběhu její upravený vzor. Vizuální stránka bankovky se výrazně od těch současných neliší, inovované a doplněné jsou však ochranné prvky.

Nový vzor pětitisícové bankovky začne obíhat od 1. prosince. "Úpravou pětitisícikoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 až 2009 u bankovek nominálních hodnot 500, 1 000 a 2 000 korun. Tímto krokem zvyšujeme ochranu české měny," uvedl na tiskové konferenci Pavel Řežábek, vrchní ředitel ČNB a člen bankovní rady.

Padělatelé se jí už třetí rok po sobě vyhýbají

Pětitisícovky se svou hodnotou téměř 122 miliard korun podílejí na celkovém oběživu bankovek necelou třetinou. V oběhu jich bylo ke konci letošního října více než 24 milionů kusů, tedy podobně jako 50korunových bankovek. Těch je více než 25 milionů kusů. Vyjádříme-li je v celkové hodnotě emitovaných bankovek, je společně s tisícikorunou nejvyšší.

Naopak co do počtu padělků je v posledních letech, opět po 50korunové bankovce, druhou nejméně padělanou. Její podíl činil v loňském roce pouhých 3,59 % na celkovém počtu odhalených padělků.

 

pětitisícikorunové nominály v naší historii

15.4.1919 státovka 1. emise - nejvzácnější československé papírové platidlo, motiv pocházel z Rakousko-Uherské tisícikoruny z r. 1902. V platnosti byla pouze od 7.8.1919 do 15.4.1921, po té byla stažena z oběhu kvůli velkému množství padělků.

6.7.1920 státovka 2. emise - návrh, grafické zpracování a tisk provedla American Bank Note Company v New Yorku. V oběhu byla od 10.2.1921 do 31.8.1944.

24.2.1944 bankovka Národní banky pro Čechy a Moravu - grafickou koncepci provedl Bedřich Fojtášek. Tisk provedla Tiskárna bankovek Národní banky pro Čechy a Moravu. V oběhu byla pouze
v období Protektorátu Čechy a Morava, od 29.8.1944 do 31.10.1945.

1945 bankovka Národní banky Československé - grafickou úpravu provedl opět Bedřich Fojtášek, rytinu s vyobrazením Bedřicha Smetany zpracoval Jan Mráček podle Maxe Švabinského. Tiskla Tiskárna platidel Národní banky Československé v Praze. V oběhu byla od 3.5.1946 do 31.5.1953.

Posledním československým platidlem hodnoty 5 000 Kčs měla být bankovka Státní banky československé, ovšem k její realizaci nedošlo v důsledku rozpadu Československa. Zhotovena měla být podle návrhu ze soutěže z let 1991 - 92.

1993 bankovka České národní banky - návrh zpracoval akademický malíř Oldřich Kulhánek, rytiny provedli Miloš Ondráček s Václavem Fajtem. V oběhu od 15.12.1993 do 30.6.2001.

V současnosti je v oběhu ještě inovovaný vzor z roku 1999, grafické zpracování však již zůstává stejné. Počínaje 1.12.2009 vydává ČNB do oběhu vzor 2009, opět s inovovanými ochrannými prvky.

Ochranné prvky vzoru 2009, které nepřehlédnete

Jako první se samozřejmě změní letopočet uvedený na lícní straně nové bankovky. Nahradí tak předcházející emisi z roku 1999, která ovšem zůstává v platnosti. Jiný bude i podpis guvernéra ČNB. Původní podpis Tošovský nahradí Tůma.

Tím, co půjde také jen obtížně přehlédnout, bude upravený duhově proměnlivý pruh. Současný kovově lesklý jednobarevný obdélníkový pruh s negativními čísly 5 000 (na pravé lícní straně bankovky) nahradí vzorovaný pruh překrývající se kovově lesklé zlaté a fialové barvy. Opakují se na něm čtveřice lipových listů a negativními čísly 5 000.

Bankovka 5 000 korun - iridiscentní proužek, vzor 2009

Vodoznak s vyobrazením T. G. Masaryka, jež je možné proti světlu na pětitisícovce spatřit, je nově doplněn negativním (běločarým) číslem 5 000 a zleva sedící orlicí (pohledem z lícní strany).

Bankovka 5 000 korun - vodoznak, vzor 2009

Úpravy dozná i tzv. ochranný proužek (kovově lesklý procházející celou bankovkou). Ten bude, stejně jako na již inovovaných nominálech 1 000 a 2 000 korun, rozšířen o více než polovinu – na 3 milimetry. V závislosti na úhlu dopadu světla se navíc bude měnit z hnědofialové na zelenou. Na něm uvedená hodnota 5 000 korun bude navíc doplněna logem ČNB.

Bankovka 5 000 korun - ochranný proužek, vzor 2009

Již poněkud méně výraznou úpravou projdou i další části bankovky. Přibudou například žluté proužky na nepotištěných okrajích bankovky a v některých částech tiskového obrazce.

Nové jsou i další ochranné prvky bankovek, jejich pravost je ale možné ověřit pouze strojově (např. UV lampou, počítacími stroji apod.).
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz