Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od prosince bude nová pětitisícovka. ČNB mění ochranné prvky

  13:26aktualizováno  13:26
Pokud dostanete do ruky trochu jinou pětitisícovou bankovku, než na jakou jste byli dosud zvyklí, nelekejte se. Česká národní banka totiž vydává do oběhu její upravený vzor. Vizuální stránka bankovky se výrazně od těch současných neliší, inovované a doplněné jsou však ochranné prvky.

Nový vzor pětitisícové bankovky začne obíhat od 1. prosince. "Úpravou pětitisícikoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 až 2009 u bankovek nominálních hodnot 500, 1 000 a 2 000 korun. Tímto krokem zvyšujeme ochranu české měny," uvedl na tiskové konferenci Pavel Řežábek, vrchní ředitel ČNB a člen bankovní rady.

Padělatelé se jí už třetí rok po sobě vyhýbají

Pětitisícovky se svou hodnotou téměř 122 miliard korun podílejí na celkovém oběživu bankovek necelou třetinou. V oběhu jich bylo ke konci letošního října více než 24 milionů kusů, tedy podobně jako 50korunových bankovek. Těch je více než 25 milionů kusů. Vyjádříme-li je v celkové hodnotě emitovaných bankovek, je společně s tisícikorunou nejvyšší.

Naopak co do počtu padělků je v posledních letech, opět po 50korunové bankovce, druhou nejméně padělanou. Její podíl činil v loňském roce pouhých 3,59 % na celkovém počtu odhalených padělků.

 

pětitisícikorunové nominály v naší historii

15.4.1919 státovka 1. emise - nejvzácnější československé papírové platidlo, motiv pocházel z Rakousko-Uherské tisícikoruny z r. 1902. V platnosti byla pouze od 7.8.1919 do 15.4.1921, po té byla stažena z oběhu kvůli velkému množství padělků.

6.7.1920 státovka 2. emise - návrh, grafické zpracování a tisk provedla American Bank Note Company v New Yorku. V oběhu byla od 10.2.1921 do 31.8.1944.

24.2.1944 bankovka Národní banky pro Čechy a Moravu - grafickou koncepci provedl Bedřich Fojtášek. Tisk provedla Tiskárna bankovek Národní banky pro Čechy a Moravu. V oběhu byla pouze
v období Protektorátu Čechy a Morava, od 29.8.1944 do 31.10.1945.

1945 bankovka Národní banky Československé - grafickou úpravu provedl opět Bedřich Fojtášek, rytinu s vyobrazením Bedřicha Smetany zpracoval Jan Mráček podle Maxe Švabinského. Tiskla Tiskárna platidel Národní banky Československé v Praze. V oběhu byla od 3.5.1946 do 31.5.1953.

Posledním československým platidlem hodnoty 5 000 Kčs měla být bankovka Státní banky československé, ovšem k její realizaci nedošlo v důsledku rozpadu Československa. Zhotovena měla být podle návrhu ze soutěže z let 1991 - 92.

1993 bankovka České národní banky - návrh zpracoval akademický malíř Oldřich Kulhánek, rytiny provedli Miloš Ondráček s Václavem Fajtem. V oběhu od 15.12.1993 do 30.6.2001.

V současnosti je v oběhu ještě inovovaný vzor z roku 1999, grafické zpracování však již zůstává stejné. Počínaje 1.12.2009 vydává ČNB do oběhu vzor 2009, opět s inovovanými ochrannými prvky.

Ochranné prvky vzoru 2009, které nepřehlédnete

Jako první se samozřejmě změní letopočet uvedený na lícní straně nové bankovky. Nahradí tak předcházející emisi z roku 1999, která ovšem zůstává v platnosti. Jiný bude i podpis guvernéra ČNB. Původní podpis Tošovský nahradí Tůma.

Tím, co půjde také jen obtížně přehlédnout, bude upravený duhově proměnlivý pruh. Současný kovově lesklý jednobarevný obdélníkový pruh s negativními čísly 5 000 (na pravé lícní straně bankovky) nahradí vzorovaný pruh překrývající se kovově lesklé zlaté a fialové barvy. Opakují se na něm čtveřice lipových listů a negativními čísly 5 000.

Bankovka 5 000 korun - iridiscentní proužek, vzor 2009

Vodoznak s vyobrazením T. G. Masaryka, jež je možné proti světlu na pětitisícovce spatřit, je nově doplněn negativním (běločarým) číslem 5 000 a zleva sedící orlicí (pohledem z lícní strany).

Bankovka 5 000 korun - vodoznak, vzor 2009

Úpravy dozná i tzv. ochranný proužek (kovově lesklý procházející celou bankovkou). Ten bude, stejně jako na již inovovaných nominálech 1 000 a 2 000 korun, rozšířen o více než polovinu – na 3 milimetry. V závislosti na úhlu dopadu světla se navíc bude měnit z hnědofialové na zelenou. Na něm uvedená hodnota 5 000 korun bude navíc doplněna logem ČNB.

Bankovka 5 000 korun - ochranný proužek, vzor 2009

Již poněkud méně výraznou úpravou projdou i další části bankovky. Přibudou například žluté proužky na nepotištěných okrajích bankovky a v některých částech tiskového obrazce.

Nové jsou i další ochranné prvky bankovek, jejich pravost je ale možné ověřit pouze strojově (např. UV lampou, počítacími stroji apod.).
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.