Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od rodiny si na bydlení půjčovat nechceme, raději jdeme do banky

aktualizováno 
Zájemců o zlepšení bydlení nebo pořízení nemovitosti je spousta, mnozí však řeší otázku, kde na to vzít. Naprostá většina Čechů se smířila s vidinou dlouhodobého splácení bankovního úvěru a finance od příbuzných a známých z toho chce raději vynechat. Například v Rusku se na to však dívají jinak.
Pouze 9 % Čechů by si na financování bydlení půjčilo od rodiny či známých

Pouze 9 % Čechů by si na financování bydlení půjčilo od rodiny či známých | foto: Profimedia.cz

Během následujících tří let by do svého bydlení rády investovaly celé dvě třetiny dospělých obyvatel ČR. Vyplývá to z výzkumu, který provedla v létě loňského roku společnost GE Money v zemích střední a východní Evropy. Jako hlavní důvod zamýšlené investice respondenti uváděli přání zlepšit své stávající bydlení a potřebu bydlet ve vlastním. V každé zemi však pro investice do bydlení převažují jiné motivy. Češi chtějí především rekonstruovat, Poláci nakupují byty jako investici, Maďaři si pořizují nemovitosti s cílem bydlet ve vlastním a Rusové, z nichž téměř polovina žije v bytech s plochou do 50 metrů čtverečních, si přejí větší byt.

Kolik chtějí Češi za zlepšení bydlení zaplatit

Průměrná výše plánovaných investic do bydlení vychází na 780 tisíc korun. V porovnání s cenami nemovitostí je nízká, důvodem je to, že celých 65 procent těchto investic tvoří rekonstrukce a modernizace stávajícího bydlení. Na ně chtějí Češi vynaložit nejčastěji částky okolo dvou set tisíc korun. Ti, kdo si pořizují nemovitost, hodlají investovat částky blížící se dvěma milionům korun. Toto rozložení znázorňuje následující graf. Zachycuje odpovědi respondentů na otázku "Kolik plánujete do svého bydlení investovat?"

Z jakých zdrojů jsou investice do bydlení financovány

Ve všech sledovaných zemích zájemci o bydlení k financování rádi používají vlastní úspory. Odmítány ale nejsou ani úvěry od bank a jiných finančních institucí. I v Rumunsku je více než polovina zájemců o investici do bydlení ochotna využít úvěr. V tomto ohledu má ČR před ostatními zeměmi značný náskok, na úvěr se chystá více než 80 procent těch, kdo chtějí financovat změnu svého bydlení.

Pro nižší částky se využívá stavební spoření a spotřebitelské úvěry, na koupi nemovitosti především hypotéky. Jejich průměrná výše v současnosti činí 1,7 milionu korun. Podle výsledů provedeného výzkumu uvažuje o hypotéce 27 procent dospělých Čechů, kteří si plánují vylepšit bydlení.

Od rodiny či známých si zájemci o změnu bydlení raději nepůjčují

Podle uvedeného výzkumu to platí především o Češích, z nichž o využití finančních prostředků od příbuzných či známých uvažuje pouze devět procent. Podobně jsou na tom také Poláci, naopak například téměř pětina Rusů by o půjčku na financování zlepšení bydlení svou rodinu či známé požádala.

Kolik procent zájemců o koupi či rekonstrukci nemovitosti by požádalo o půjčku svou rodinu či známé

Rusko 19%
Rumunsko 17%
Maďarsko 16%
Polsko 11%
Česká republika 9%
Zdroj: GE MoneyNejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz