Od února klesá podpora hypoték na dvě procenta.Uvidíme na jak dlouho.

  • 1
Ze současných čtyř na dvě procenta klesne od února letošního roku státní podpora hypotéčních úvěrů. Důvodem pro snížení státní podpory je hodnota průměrné úrokové sazby úvěrů v loňském roce. Ta totiž
Ze současných čtyř na dvě procenta klesne od února letošního roku státní podpora hypotéčních úvěrů. Důvodem pro snížení státní podpory je hodnota průměrné úrokové sazby úvěrů v loňském roce. Ta totiž činila v posledním roce pouze 8,79 procenta, což dovoluje státu snížit podporu o dva procentní body.

Současná situace v oblasti státní podpory však připomíná pověstný Augiášův chlév. Kvůli chybě v zákoně o rozpočtových pravidlech je totiž státní podpora fyzickým osobám-občanům pozastavena a tak se zmiňované snížení bude zatím týkat pouze osob právnických. Nižší státní podpora se tedy prozatím bude týkat zanedbatelného počtu lidí, kterým v současné době končí období fixace, což je okamžik, kdy banka může měnit úrokovou sazbu a také se mění výše státní podpory.

Samozřejmě by se to týkalo také těch, kteří si vezmou hypotéku v únoru, avšak velký zájem o úvěry na nemovitosti za těchto podmínek čekat nelze. Obecně se totiž navíc očekává, že vláda schválí nové nařízení, které státní podporu opět zvýší na čtyři procenta. V této souvislosti Ministerstvo pro místní rozvoj dokonce doporučilo hypotečním bankám, aby s fyzickými osobami-občany do úplného vyjasnění situace neuzavíraly smlouvy.

Pokud by nedošlo k opětovnému vrácení státní podpory na čtyři procenta, pak by zájem o hypotéky zřejmě výrazně poklesl. U hypotéky ve výši 500 tisíc na deset let by při osmiprocentní úrokové sazbě musel klient zaplatit v případě snížení státní podpory o dva procentní body přibližně o šest set korun měsíčně více než dříve, což by bezesporu snížilo dostupnost hypoték pro občany(v současnosti činí měsíční splátka za těchto podmínek při čtyřprocentní státní podpoře 5060 Kč).