Odborný růst pracovníků nemusí být drahý

  10:30aktualizováno  10:30
Většina malých a středních firem do padesáti zaměstnanců dbá na vzdělávání svého kádru jen z jedné čtvrtiny. Přitom je známo, že právě tyto firmy jsou konstruktivnější ve vedení, což se odráží jejich větší celkovou pružností. Často je v nich zaměstnáno i více rodinných příslušníků. O vzdělávání však právě zde není valný zájem.

Většina takových firem si skutečně nemůže rozvoj zaměstnanců při dnešní ekonomické situaci a při cenách mnohých vzdělávacích agentur dovolit. Avšak pokud

Jak najít dobrou vzdělávací společnost pro své zaměstnance se dovíte v přiloženém článku ZDE.

zanedbají podporu vzdělávání, mohou si být téměř jisty, že časem jejich konkurenční schopnost zeslábne, což se promítne i makroekonomicky. A velké firmy více obsadí trh a posílí i svůj vnitřní růst.

Evropa vzdělávání řeší

Vlády některých zemí západní Evropy vidí více do budoucna a pomáhají financovat vzdělání nejen menších firem, ale zejména pracovníků. A to i tehdy, když přijdou o práci(!). Prozíraví politikové a ekonomové v zemích Evropské unie vědí, jak je vzdělání důležité. Vědí i to, že po začlenění střední a východní Evropy do společné korporace bude v mnohých organizacích problém udržet krok s těmi pokrokovějšími. Možná si dokážou představit i situaci u takzvaných spících lidských zdrojů a možná ani nechtějí podat ruku těm, kteří by je příliš brzdili.

Jedna z možností program Phare

Program Phare je stanoven jako hlavní nástroj finanční a technické pomoci zemím střední a východní Evropy na jejich cestě do Evropské unie. Jedním z jeho hlavních strategických cílů je vysoká a stabilní úroveň zaměstnanosti založená na kvalifikované a flexibilní síle. Granty poskytované v rámci programu Phare jsou tím určeny i pro vzdělávání podporující mimo jiné zaměstnanost, rovnost příležitostí pro muže a ženy na trhu práce, rozvoj celoživotního učení a posílení adaptability zaměstnanců a zaměstnavatelů na ekonomické podmínky. Nemalé finanční prostředky proudící z Evropské unie mají být rozloženy a investovány tam, kde jich bude nejvíce potřeba a kde bude předložen rozumný a přínosný pilotní vzdělávací projekt.

Jiná možnost ­ Heuréka EU

Jde o Vlastní Směnečný Grand (VSG), který poskytuje v předstihu zájemcům z řad malých a středních firem společnost Heuréka CZ. Tyto firmy se následně, dle výběru, budou moci zúčastnit pilotního plánu s názvem Heuréka EU v projektu Leonardo da Vinci v rámci Evropského sociálního programu. V předstihu vybraným organizacím tato společnost smluvně poskytne produkt VSG ­ zvýhodněné vzdělání, které šetří prostředky firem a zároveň motivuje jejich pracovníky k uplatnění nabytého vzdělání. Vlastní Směnečné Grandy v celkové emisní hodnotě 100 000 eur jsou tak k dispozici mnoha firmám, dílčím týmům i jednotlivcům, kteří mají zájem na profesním i osobnostním růstu. Otevřené i uzavřené kontinuální vzdělávací programy společnosti Heuréka CZ, ke kterým se vážou emitované Vlastní Směnečné Grandy, budou postupně a opakovaně uskutečněny v některých krajských městech a v Praze. Jejich obsah je soustředěn na manažerské a obchodní dovednosti, ale hlavně na posílení pracovní a sociální flexibility, trénink komunikačních dovedností a zaměření na emoční inteligenci, která je neslabším místem v řídicí a vztahové oblasti všech kategorií pracovníků.

Ochota musí přijít od vedení

Ochota k firemnímu růstu musí vzejít hlavně od vedení firmy. Ale i snaha řadových pracovníků nemusí být marná, neboť těmto všem je produkt Heuréka CZ do vyčerpání emise přístupný. Jedinou podmínkou je podílová spoluúčast pracovníka na investici (10 až 20 procent) za vzdělání (motivace k uplatnění znalostí) a součinnost (plán vzdělávání) zaměstnavatelské organizace na přípravě pilotního vzdělávacího programu Heuréka EU spolu s se společností Heuréka.

Taková podpora ze strany vzdělávacích agentur nemá doposud obdoby a je šancí pro některé uchazeče, jak získat jednorázově dvojnásobný náskok před ostatními. Navíc s ušetřenými prostředky. Uzávěrka výběru partnerů je stanovena 15. 10. 2003. Semináře vzdělávací agentury Heuréka CZ nejsou nahodilým výběrem témat, ale souborem lektorských reflexí na zkušenosti z praxe, zkušenosti s lidskou psychikou v pracovním prostředí, s psychickou hygienou, se seberealizací, a nejen s přirozenými lidskými zábranami, ale i s neobjeveným či spícím tvůrčím potenciálem.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

KOMENTÁŘ: Chybí nám finanční gramotnost. Přicházíme zbytečně o tisíce

Martin Mašát

Patříte k lidem, kteří si pravidelně dělají inventuru ve svých financích, abyste netratili? Pokud ano, jste spíše...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Kurzy.cz Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová při příležitosti stého výročí konce první světové války varuje ...

Najdete na iDNES.cz