Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odchod z penzijního fondu přijde na 800 korun

aktualizováno 
I když je do důchodu daleko, není už možné měnit penzijní fond, kdy se vám zachce. Kdo nevydrží u jedné společnosti alespoň pět let, zaplatí pokutu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - peníze, hodinky, dluh | foto: Profimedia.cz

Vláda, která změní penzijní systém, moc v oblibě nebude, protože to bude bolet. A tak se do takového kroku politici moc neženou. Čtyřicátníci a lidé mladší by se pomalu měli smiřovat s myšlenkou, že na ně už možná žádná penze nezbude. Ti odpovědní si spoří sami.

Jenže výnosy penzijních fondů byly v posledním roce bídné. Zisky, které stojí za zmínku, připsaly klientům jen tři penzijní fondy. Samozřejmě je krize, ale tím spíš klienti sledují, jestli jejich fond nevyhazuje někde peníze zbytečně. Příliš štědré provize, nová centrála, luxusní tiskové materiály. Jestli se vám také zdá, že váš penzijní fond hýří a jinde by mohly být zisky větší, můžete jít jinam.

Jenže ouha, donedávna byl přestup zdarma, teď se za něj platí. To klienty odradí od takzvané turistiky mezi fondy. Poplatek z vlastního prostě bolí víc, než když se náklady na přestup vezmou ze společné kasičky. Fondy by díky tomu měly ušetřit kolem 90 milionů ročně.

spořením na penzi ušetříte ročně na daních až 1 800 korun

Pokuta i odměny za přebíhání

Zaplatí ten, kdo je u fondu kratší dobu než 5 let. Zákon umožňuje fondům vybírat až 800 korun a všechny toho využívají naplno. Fond, který vás láká, však může nabídnout bonus. Spočítejte si, jestli přestup za těch 800 korun stojí.

Například Allianz nabízí klientům bonus 2 procenta z převedených peněz. Jestli už máte na penzijním účtu víc než 40 000 korun, změna se vám vyplatí. Bonus bude vyšší než pokuta ve starém fondu. V jiných bonusech jsou si fondy zoufale podobné. Kdo ještě nenabízí "výhodnou" kreditní kartu, určitě ji chystá. A možnost nahlížet do konta přes internet je už také skoro standardem, stejně jako slevy na pojistkách téže bankovní skupiny.

penzijní fondy v roce 2008: nejvyšší výnos 3,5 %. Ale to je výjimka

Věrní zadarmo, starší mají smůlu

Klienti, kteří jsou u fondu delší dobu než pět let, mají přestup i nadále zadarmo. Komplikované je to jen u starších lidí a u těch, kdo spoří víc než 15 let. "Komu totiž vznikne nárok na penzi, tomu fond nemusí přechod umožnit. A nemusí přitom o penzi ani žádat," uvádí Ivana Křížková z PF Aegon.

Lidé nad 60 let tak před sebou mají dvě varianty. Spoří 5 let a mají nárok na penzi, tudíž jim fond přechod zamítne. Nebo spoří kratší dobu a pak za přestup platí pokutu. Obdobně to podle tvrzení fondu mají mladší lidé, kteří si sjednali takzvanou výsluhovou penzi. Po patnácti letech spoření už na ni má nárok třeba 35letý člověk.

Platíte, i když skončíte úplně

Poplatek fondu zaplatíte, i když skončíte smlouvu do pěti let od založení. A opět je to 800 korun. Ale například PF Komerční banky si účtuje osm stovek jen v případě, že si necháte vyplatit odbytné do dvou let. Od dvou do pěti let pokutu snižuje.

stát vám k penězům od zaměstnavatele na penzijní připojištění nepřispěje

Jedna věc se nemění, ale podle informací ze všech penzijních fondů je pro klienty stále stejně překvapivá. Asi proto, že je velmi nemilá: když ukončíte smlouvu do jednoho roku od uzavření, nemusíte zpět dostat vůbec nic. V podmínkách penzijního připojištění je totiž jednoznačně napsáno, že na odbytné máte nárok až po dvanácti měsících, během kterých řádně platíte sjednané příspěvky. Můžete se samozřejmě pokusit o individuální domluvu s fondem, ale ta je bez záruky.

Další změny nejsou drastické

Kromě zavedení poplatku se zákon změnil ještě ve dvou bodech. Zaměstnavatel už nemůže svůj příspěvek podmiňovat tím, že je pracovník u konkrétního fondu. Finanční poradci musí také klienta seznámit s tím, jakou za uzavření smlouvy dostanou provizi.

Většinou to řeší tak, že ke smlouvě přidají papír s výpočtovou tabulkou. Jestli vás jejich provize zajímá, vypočtete si ji podle svého věku a ukládané částky. Když spoříte 500 korun, dostane poradce provizi asi osm set.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz