Odchod ze zaměstnání

Rozhodl jsem se odejít ze svého současného zaměstnání. Mohu od zaměstnavatele požadovat nebo má dokonce povinnost vystavit mi písemné ohodnocení mé dosavadní práce? Mají význam takzvané reference?
L.V., Praha

V souladu se zákoníkem práce (konkrétně paragraf 60 zákoníku práce) můžete od zaměstnavatele požadovat takzvaný posudek o pracovní činnosti neboli pracovní posudek. Zaměstnavatel je povinen vám tento dokument vydat do 15 dnů od vaší žádosti. Musí tak učinit pouze tehdy, pokud už je jasné, že váš pracovní poměr opravdu končí, to znamená, že zažádat o něj můžete nejdříve dva měsíce před skončením pracovního poměru. A co je obsahem pracovního posudku?

V souladu se zákonem jsou to všechny písemnosti, které se týkají hodnocení vaší práce, kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce. Může se však stát, že zaměstnavatel uvede do posudku nebo do zápočtového listu skutečnost, se kterou nebudete souhlasit, něco, co vám může například i uškodit při ucházení se o jiné pracovní místo. V takovém případě máte možnost domáhat se u soudu, aby zaměstnavateli bylo uloženo posudek přiměřeně upravit; musíte to udělat do tří měsíců ode dne, kdy jste se o obsahu těchto dokumentů dověděl. Budoucí zaměstnavatelé často vyžadují také takzvané reference o vás. Ty však pracovní posudek nenahrazují.

Je vhodné je přiložit v písemné podobě k životopisu nebo do něj uvést kontakty na lidi, kteří mohou reference o vašich pracovních kvalitách sdělit na požádání ústně. Reference přitom nemusí být jen od nadřízených či kolegů ze zaměstnání, ale vítané jsou zejména od jiných partnerů, se kterými jste se pracovně kontaktovali. Nezapomeňte také na to, že zaměstnavatel je povinen vám při skončení pracovního poměru vydat potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list. O vydání tohoto dokumentu žádat nemusíte, jde o povinnost zaměstnavatele ze zákona.

Autorka je konzultantkou divize Office Team společnosti Robert Half