Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odhad konce roku 2009: euro za 29 korun, dolar za 20,50

aktualizováno 
V současné době vládne trhům chuť k riziku. Zdá se, že jejím důvodem je zpomalování ekonomického propadu a fakt, že se nacházíme na hranici skvělého nového světa ekonomického růstu. Ale jak bude vypadat kurz koruny? Odborný odhad je, že za euro zaplatíme na konci roku 29 korun a za americký dolar 20,50.
Koruna bude koncem roku slábnout.

Koruna bude koncem roku slábnout. | foto: Profimedia.cz

Hlavním přesvědčením je, že naděje v lepší vývoj světové ekonomiky je velmi předčasná. Zdánlivé oživení rozvinutých ekonomik je jenom výsledkem jisté stabilizace po traumatických otřesech z minulého podzimu a v omezené míře možná také důsledkem tvorby zásob. Jde hlavně o pomoc od státu, které se bankám dostává.

Dolar za 20,50 koruny, euro za 29

Odborníci očekávají po zbytek roku 2009 oslabování české koruny. K tomuto přesvědčení je mimo trhem očekávanému snížení úrokových sazeb ČNB vede:

• očekávání prohloubení problémů exportně orientovaných složek české ekonomiky, což podlomí důvěru v českou měnu;
• efekt nákazy při očekávané druhé vlně tlaku na oslabení měn Pobaltí a maďarského forintu. To by vedlo k prodeji měn našeho regionu, korunu nevyjímaje.
• ČNB jako prorůstové opatření spatřuje spíše slabší korunu než silnou (aktuální kurs 25,87 znamená spíše silnou korunu).

Experti předpokládají, že na konci třetího kvartálu roku bude kurz na úrovni 27 korun/euro a na konci roku pak 29 korun/euro.

Do začátku srpna se bude kurz pravděpodobně pohybovat 18,20-18,50 koruny/americký dolar. V dlouhodobém horizontu do začátku roku 2010 se očekává kurz na úrovni do 20,50 koruny/americký dolar.

Kde bude americký dolar za tři měsíce

Obecně existují dva pohledy na vývoj amerického dolaru. Podle prvního z nich mají obchodníci odpor k držení dolaru. Zbytek světa, zejména Čína a jiné země rozvíjejících se trhů, se podle tohoto názoru rychle zotavují. USA ale nadále setrvávají v nesnázích ve svém finančně vyčerpaném světě a musí tisknout peníze a provádět devalvaci, aby se dostaly z velké váhy svého zahraničím financovaného dluhu.

Podle Saxo Bank bude za měsíc kurz dolaru vůči euru na podobné úrovni jako dnes. V horizontu 3 měsíců a jednoho roku bude posilovat na úroveň 1,25 dolaru/euro.

Euro je v "zemi nikoho"

Zdá se, že euro není ani tady, ani tam, když dochází k pohybům v náladě k riziku. Je patrné, že si vede lépe než americký dolar a japonský jen. Ekonomika eurozóny nefunguje dobře a silnější měna je poslední věcí, kterou ekonomika potřebuje. Sledujeme Evropskou centrální banku, která začíná být stále více zatažena do teritoria podobného kvantitativnímu uvolňování (QE) i přes odvážná slova svých předních jestřábů, vedených Weberem. Zejména sledujeme známky politických neshod v politickém rámci eurozóny.

Britská libra: Očekáváme, že ve srovnání s měnovým košem se silné zotavení libry, jehož svědkem jsme byli během posledních několika měsíců, poněkud zpomalí. Ke špatným časům úplného odmítnutí této měny se ale zřejmě už nevrátíme. Přesto tu ale rozhodně stále ještě existuje riziko rychlého výprodeje libry, a to s ohledem na obrovskou potřebu financování, kterou v následujících letech bude Velká Británie mít. Pokud ale v následujících týdnech nebo měsících přijde na pořad dne nepříznivý scénář vývoje eurozóny, mohla by britská libra posílit v důsledku vývoje důležitého měnového páru britská libra/euro.

Švýcarský frank: Pokud jde o tuto měnu, jsou naše očekávání prozatím a do doby, než se na světlo dostane nějaká jiná okolnost, neutrální. Bude zajímavé sledovat, co se stane s měnovým párem švýcarský frank/euro a s hranicí 1,5, pokud do hry vstoupí scénář silně negativního vývoje eura. Obecně bychom v krátkodobém výhledu, pokud dojde na scénář s averzí k riziku, spíše prodávali frank proti japonskému jenu nebo nakupovali frank proti komoditním měnám (kanadský dolar, americký dolar, novozélandský dolar, australský dolar).

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Ilustrační snímek

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit,...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Další nabídka

Kurzy.cz

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat
Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního ... celý článekNajdete na iDNES.cz