Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odklad splátek vyřeší potíže s úvěrem, všude vám ho ale nepovolí

aktualizováno 
Finanční situace domácnosti se může kdykoliv razantně změnit. S tím je třeba vždy počítat, tím spíše u úvěru. Když už se ale dostanete do tíživé finanční situace a nemůžete svým závazkům dostát, požádejte banku třeba o odklad splátek. S tím ale určitě neuspějete v Raiffeisenbank.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ztráta zaměstnání, nemoc, neočekávané výdaje, to jsou jen některé z variant, které mohou mít na svědomí snížení vaší schopnosti dostát všem svým závazkům řádně a včas. Pokud se tedy v této obtížné situaci ocitnete, řešte ji bez zbytečného prodlení. Rozhodně se svou cestu do banky neotálejte.

"Ke klientům, kteří se dostali do potíží se splácením, se stavíme vstřícně. Pokud se na nás takový klient obrátí a chce situaci řešit, vždy společně hledáme taková východiska, která mu pomohou situaci zvládnout," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Každý případ je ovšem jedinečný a proto nelze obecně stanovit podmínky, za kterých banka souhlasí například s odkladem splátek. "Při posuzování bereme zřetel na rodinné a finanční poměry, výši pohledávky, výši a stav splácení dalších závazků klienta, zdravotní omezení, předchozí historii splácení a podobně," vysvětluje Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Bohužel konkrétní podmínky jednotlivých způsobů, jak předejít nesplácení úvěru, banky velmi úzkostlivě tají. Odvolávají se na individuální přístup ke klientovi a tudíž obtížné definování obecných postupů. Nechtějí často ani vymezit okruh možných řešení, na nichž jsou ochotny se s klientem dohodnout. Podívali jsme se proto na ty způsoby, které umožňuje naše legislativa.

Nejčastější je prodloužení splatnosti úvěru

Banky nabízejí obvykle několik způsobů řešení podobných situací. Najdete mezi nimi třeba odklad splátek, převzetí dluhu, přistoupení k závazku, snížení úrokové sazby, dozajištění pohledávky, ale také konsolidaci závazků. Důležité je však mít vždy na paměti, že jde o dohodu dvou smluvních stran a v tomto případě záleží pouze na bance, zda vůbec a na jaké podmínky přistoupí.

Ať už dohodnutý způsob bude jakýkoliv, vzhledem k povinně písemné podobě úvěrové smlouvy, měly by vaše požadavky či dodatky smlouvy o úvěru mít stejnou formu. Zpravidla banka jedná o vaší záležitosti až na základě písemné žádosti.

Jeden z nejčastěji využívaných způsobů, jak řešit klientovy potíže se splácením závazků v bance, je prodloužení doby splatnosti úvěru. Splácíte sice menší částky, ale po delší dobu. Takže ve výsledku zaplatíte více.

Podobně funguje i konsolidace závazků (sloučení několika úvěrů, dluhů u kreditních karet apod.), kterou vám jako jednu z variant řešení tíživé finanční situace nabídne třeba Komerční banka.

obecná právní úprava závazků

Obecnou právní úpravu závazkového práva najdete v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Převzetí dluhu - § 531 - 532
Přistoupení k závazku - § 533 - 534
Zajištění závazku - § 544 - 558

Odklad splátek vám všude nedovolí

Některé banky počítají i s variantou odložit o několik měsíců splácení úvěru. V některých naopak s podobnou žádostí neuspějete. Odklad splátek nenabízí kupříkladu Raiffeisenbank, naopak v UniCredit Bank, České spořitelně, Volksbank či ČSOB i s tím počítají.

"Úprava splátkového kalendáře je jednou z možností, kterou využíváme při řešení případů, kdy se klienti dostanou do problému se splácením a chtějí vzniklou situaci řešit. Klient pak hradí poplatek za změnu smluvních podmínek z podnětu klienta. Ten činí 0,2 % z aktuálního zůstatku úvěru, minimálně však 100 a maximálně 1 500 korun.

Nabízí se i přistoupení k závazku či převzetí dluhu

Současná právní úprava nicméně počítá i s dalšími variantami, jak se vyhnout zbytečným problémům se splácením v dnešní době, ale i v budoucnosti. Každá chybějící splátka totiž zhoršuje vaši splátkovou historii a tedy i platební morálku v očích všech institucí s přístupem do úvěrového registru.

V případě převzetí dluhu banka posuzuje toho, kdo se dohodl s dlužníkem na tom, že nastoupí na jeho místo, stejně jako původního. Pokud případný nový dlužník schvalovacím řízením banky úspěšně projde, může banka k tomuto postupu řešení dát své svolení. Jde v podstatě o stejný schvalovací proces jako u nového úvěru.

Přistoupení k závazku je proces výrazně jednodušší, jak přiznávají banky. Tentokrát totiž není třeba souhlasu původního dlužníka. Stačí písemná dohoda s věřitelem, v níž se nový dlužník zaváže splnit peněžitý závazek společně s dlužníkem původním.

Banky dávají přednost plnění z uzavřené pojistky

Pojištění schopnosti splácet je v některých bankách automatickou součástí úvěru. V jiných případech pojištění pro případ smrti či trvalé invalidity, rozšířené o dlouhodobou pracovní neschopnost či ztrátu zaměstnání, klientovi pouze doporučí. Platba za pojištění pochopitelně zvyšuje výdaje na úvěr samotný, ovšem dokáže případný výpadek příjmů alespoň zčásti nahradit.

Podle informací Raiffeisenbank přibližně tři čtvrtiny všech klientů žádajících o spotřebitelský úvěr využívají možnosti připojistit se proti ztrátě zaměstnání a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Banka totiž automaticky sjednává k úvěrům pojištění schopnosti splácet pouze pro případ smrti či invalidity.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Kurzy.cz Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za významného odborníka v oblasti umělé inteligence (AI...

Najdete na iDNES.cz