Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkrýváme skryté rezervy týmu

  9:47aktualizováno  9:47
Ochabnutí pracovního nasazení. Únava z toho, že tytéž problémy potkáváte ve firmě již několikátý rok, aniž se vyřeší. Zaběhnutý stereotyp sice nepřináší nic vyloženě špatného, ale také nic dobrého. Jak se s tím poprat?

Ochabnutí pracovního nasazení. Únava z toho, že tytéž problémy potkáváte ve firmě již několikátý rok, aniž se vyřeší. Zaběhnutý stereotyp sice nepřináší nic vyloženě špatného, ale také nic dobrého. Jak se s tím poprat? "Jedním z řešení je nabídnout pracovníkům aktivní odpočinek plný činností a her, které nejenže odkryjí charaktery všech zúčastněných, ale mohou nastartovat i pozitivní změny ve firmě," říká Martin Chlad, vedoucí outdoorové sekce společnosti Altego z Brna, která pořádá speciální tréninkové programy určené pracovníkům.

Někdy se pro outdoorové tréninky používá i termínu teambuilding neboli budování týmu. Co tím lze zjistit, respektive získat?

S nadsázkou mohu říci: vše, co si zadavatel-zaměstnavatel přeje. Na základě jeho očekávání jsme schopni sestavit program. Může jít o volnější akci plnou zábavy, aktivního odpočinku i méně náročných aktivit. Nebo jde o cílený trénink. V obou variantách je vždy minimálním efektem lepší poznání pracovníků a zlepšení atmosféry na pracovišti. Ucílenějšího tréninku se dají nastartovat i některé změny. Například zlepšení schopnosti vyjednávat, u manažerů pak schopnosti rozhodovat se intuitivně, lépe vést tým.

Je možné přitom zjistit, kdo je jaká osobnost?

Ano. Pokud je během tréninku přítomen odborník s psychologickým vzděláním. Ten je schopen přiměřeně délce trvání tréninku a jeho programu podat zadavateli osobnostní charakteristiku účastníků. Pokud je v realizačním týmu tréninku přítomen lektor s odbornými znalostmi a praktickými zkušenostmi z firemního prostředí, dokáže vyhodnotit i pracovní předpoklady jednotlivce pro danou pozici a také analyzovat vztahy a fungování týmu účastníků.

Ale na to je potřeba více času. Jak dlouho školení probíhá? A co takový trénink obnáší?

Nejčastěji jde o kombinaci činností spojených většinou s pohybem ve volné přírodě a

Kuřákům v práci brzy odzvoní.
Čtěte ZDE.

vzdělávacích seminářů v sále. Samozřejmě se najde čas i pro hodnocení, diskusi a odpočinek. Naši klienti většinou volí program tréninku se dvěma noclehy, protože pak je dostatek času využít neformálnost prostředí. Trénink pak začíná v odpoledních hodinách. Poté, co se účastníci ubytují a mají za sebou úvodní formality spojené s programem, následují aktivity zaměřené na uvolnění a prolomení ledů neboli "icebreakes".

Konkrétně jde o akce spíše sportovnějšího nebo zábavného rázu, ze kterých se nedělají žádné výstupy. Hlavní program následuje až druhý den. Začíná se činnostmi, které "nutí" účastníky říct své názory, nabízet řešení, obhajovat své postoje. Dále jde například o napodobení krizových situací a podobně. Je tu prostor vše probrat, pojmenovat silná a slabá místa, navrhnout možná řešení.

Na co by si měly dát pozor firmy, které budou podobný trénink objednávat poprvé?

Určitě pomohou reference či doporučení těch, kteří již podobný program absolvovali. A také je lepší oslovit více vzdělávacích či outdoorových firem - z jejich reakce si lze do určité míry odvodit jejich kvalitu a profesionalitu.

Jací zaměstnavatelé mají o vaše programy zájem?

Většinou zahraniční firmy. Pro ně je to běžná záležitost. I větší české společnosti již tuto formu školení pracovníků přijaly za svou. Ale zvykají si na ni postupně také malé firmy, třeba jen o deseti patnácti lidech.

A kolik zaměstnavatel za program zaplatí?

Více než cena by měl být outdoor trénink vnímán z pohledu firmy jako investice, z

Nikdy neřeknu šéfovi ne. Přinést šéfovi poštu v zubech, protože se mu to líbí? Více ZDE.

pohledu zaměstnanců pak jako nemzdová odměna. Jde o netradiční prožitek, který si určitě nadlouho zapamatují a zároveň firmě přinese efekt. Pokud mám mluvit o konkrétní sumě, záleží na obsahu a struktuře programu, délce tréninku a především na kvalitě lektorského týmu. Dalo by se hovořit o třech úrovních. Celý program zvládne připravit i skupina vysokoškolských studentů nebo parta nadšenců, ale může to být na úkor kvality.

Cena takového semináře se může pohybovat v řádu několika tisíc korun na den. Pokud se budeme bavit o "střední cestě", investuje firma do školení desetitisíce za den. Zde už by měla být záruka, že nedostanete pouze "poloviční porci". V případě ještě vyšší cenové úrovně platí - pokud jde o školitele - totéž co u střední varianty. To, co se tady dostává navíc, jsou vnější podmínky. Třeba, že školení proběhne v Africe. Od toho se potom odvíjí i cena.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Kurzy.cz Pražská burza v polovině 12. týdne při podprůměrné likviditě posílila. Evropské trhy ve druhé polovině dne neudržely vy...

Najdete na iDNES.cz