Odliv peněz z Restitučního fondu pokračuje

Stejně jako v minulém týdnu, Restituční fond První investiční společnosti i v tomto týdnu utrpěl silný odliv podílníků. Odkupy (317 mil. Kč) ale byly o mnohem menší než v minulém týdnu (1 054 mil. Kč), což dává naději...
Stejně jako v minulém týdnu, Restituční fond První investiční společnosti i v tomto týdnu utrpěl silný odliv podílníků. Odkupy (317 mil. Kč) ale byly o mnohem menší než v minulém týdnu (1 054 mil. Kč), což dává naději, že většina současných podílníků v krátké době neopustí tento fond. Oživení světových a evropských akciových trhů zlepšilo výkonnost akciových fondů. Naopak se nedařilo dluhopisovým fondům, jejichž výkonnost byla v tomto týdnu poznamenána medvědí náladou na českém dluhopisovém trhu.

Statistiky UNISu jsou v posledních týdnech neradostné. Jelikož byl tento týden o jeden pracovní den kratší, české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 275 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 720 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily –445 mil. Kč. Za zápornými čistými prodeji přitom stojí především dva fondy – vedle již zmiňovaného 1.IN Restitučního fondu fond IKS Globální, jejichž čisté prodeje v součtu činily –546 mil. Kč. Na první místo pomyslného žebříčku nejvyšších čistých prodejů se znovu vrátil fond SIS-SPOROINVEST s čistými prodeji +42 mil. Kč, který posunul fond IKS Dluhopisový na druhou příčku (+32 mil. Kč) a fond IKS Peněžního trhu na třetí příčku (+31 mil. Kč). V souvislosti se spuštěním balíčku Felix Investiční kapitálovou společností lze očekávat, že na návrat na špici žebříčku nebudou fondy IKS dlouho čekat.

Akciové fondy v tomto týdnu zaznamenaly slušný růst ČOJ/PL (+1,5%). Na rozdíl od minulého týdne, kdy se dařilo více fondům investujícím v Česku, tentokrát lépe dopadly fondy investující v zahraničí. Růst světových akciových trhů neměl totiž vliv na Pražskou burzu cenných papírů, která v minulém týdnu ztratila okolo 3,5%. Nejvyšší výkonnosti tak dosáhl fond AKRO Eurotech (+4,7%), investující převážně do evropských technologických titulů. Naopak se nedařilo fondu SIS-SPOROTREND (-0,1%). Vývoji akciovému trhu v příštím týdnu určitě neprospěje včerejší odvolání prvního náměstka ministerstva financí Ivana Mládka.

Na růstu akciových trhů vydělaly i fondy fondů (+3,7%). Nejvíce v této kategorii vzrostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu SIS-GLOBALTREND FF (+4,6%). Pokud ale srovnáme výkonnost fondů této kategorie v horizontu tří týdnů a delším, vychází tento fond naopak jako nejméně výkonný. Za touto skutečností stojí ve srovnání se zbylými fondy více růstově orientované portfolio tohoto fondu.

Růst cen akcií se příliš neodrazil ve výkonnosti smíšených fondů (+0,6%), neboť byl částečně eliminován výše uvedeným poklesem cen dluhopisů. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond PPF SMÍŠENÝ OPF (+2,2%). Naopak nejnižší výkonnost měl v tomto týdnu fond FOND PLUS (-0,2%) investiční společnosti Newton.

Dluhopisové fondy jako jediná kategorie zaznamenaly v tomto týdnu zápornou výkonnost (-0,09%). Ceny dluhopisů klesaly až do čtvrtka v důsledku vyšší očekávané dubnové inflace, páteční mírný růst cen byl zřejmě jen technickou korekcí, která nezměnila celkový trend trhu. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond IKS Dluhopisový (-0,20%), naopak kladnou výkonností se jako jediný může v tomto týdnu chlubit sesterský fond IKS Eurobondový (+0,10%).

Fondy peněžního trhu v minulém týdnu zhodnotily své podílové listy o 0,09%. Tomuto číslu znovu výrazně napomohl fond AKRO OBLIGACE (+0,36%). Z doma investujících fondů si nejlépe vedl fond IKS Peněžního trhu (+0,10%). Naopak se příliš nedařilo fondu IKS Peněžního trhu, který v minulém týdnu nedokázal zhodnotit své podílové listy ani o haléř (+0,00%).


Fincentrum doporučuje:

Chcete o obchodování s akciemi vědět ještě víc?
Zúčastněte se nejkomplexnějšího cyklu školení kapitálového trhu


Myslíte si, že Felix pomůže zvrátit nepříznivý vývoj českého trhu kolektivního investování? Domníváte se, že nastal čas vrátit se zpět k technologiím? Napište nám svůj názor.