Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odmítli vás na úřadě? Většinou je to kvůli penězům

aktualizováno 
Ne vždy žadatel na úřadě uspěje. Pokud je jeho návrh na první pohled smysluplný, a to dokonce nejen pro samotného žadatele, a přesto byl zamítnut, obvykle za to mohou peníze. Každá obec totiž hospodaří s rozpočtem, jehož výše a použití se schvalují předem. Nelze jednoduše peníze určené původně na něco jiného vzít a použít jinde.

Zastupitelstvo však může rozhodnout o jeho dodatečném zařazení do rozpočtu a o způsobu financování. Podle Marka Zemana z ministerstva financí mohou obce například požádat o další finanční prostředky potřebné pro krytí nově vzniklé situace příslušný resort. „Kromě dotací ze státního rozpočtu mohou obce a města získat další peníze například z fondů Evropské unie, což již v roce 2003 řada obcí využila,“ upozorňuje Marek Zeman.

Ze strukturálních fondů tak přiteklo do obecních pokladen zhruba 5,7 miliardy korun. Finanční prostředky byly poskytnuty například na obnovu dopravy, na sanaci povodní postižených oblastí, na ochranu kulturního dědictví, na obnovu vodárenství a odpadních vod.
 
Zkuste získat alespoň příslib

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice.
Více ZDE.

Pokud žadatel neuspěje ihned, může získat alespoň příslib, že bude jeho návrh zařazen do rozpočtu na následující rok. Anebo musí zkoušet štěstí znovu a znovu. Již několik let se například takto snaží prosadit zřízení veřejných záchodků na hřbitově, v místě, kde probíhají smuteční obřady, místostarosta Nového Města na Moravě Petr Pejchal. „Zatím byl návrh vždy smeten ze stolu s tím, že je to moc drahé,“ říká. Z podnětu obyvatel města i přespolních a turistů se podobně snaží i o to, aby se zdejší veřejné záchodky nezavíraly v sedm hodin večer, ale byly k dispozici nonstop.

Záleží vždy na obci, jak postaví svůj rozpočet. Naději na získání příspěvku, aniž o něj musí zájemce žádat už před sestavováním rozpočtu, dávají takzvané granty. Ty využívají zejména různé spolky. Takovou cestou jdou například v pražské městské části Újezd nad Lesy. „Formou grantů získává peníze třeba sdružení Maminy z Újezdské roviny,“ uvádí starostka Andrea Zikmundová. Ze tří set tisíc korun určených v roce 2004 na granty dostal  spolek, který mimo jiné pořádá akce pro děti, 25 tisíc korun. Uspělo ale také například sdružení důchodců, sportovní kluby, rybářský či zahrádkářský svaz nebo zdejší divadlo. Přidělené sumy se pohybovaly od pěti do 39 tisíc korun.

Pomoci může i petice

Pokud chce žadatel „zesílit“ svůj požadavek, může uspořádat petici, tedy sehnat podpisy dalších obyvatel obce. Obecně však platí, že i o velké akce, například vybudování obchvatu nebo zřízení hypermarketu, může žádat jednotlivec stejně jako sdružení. „Z logiky věci vyplývá, že hromadná podání (například ve formě petic) se uplatňují ve věcech typicky veřejného nebo společného zájmu, zatímco jednotliví občané žádají ve věcech, které se vážou přímo k jejich osobě,“ říká Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Pojistěte si domácnost. Pojistka je však až náplast na bolístku, proto předem raději domácnost dobře zabezpečte!
Více čtěte ZDE.


Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz