Odpočinek mezi směnami

Pokud zaměstnanec pracuje ve dvanáctihodinových směnách (ale i kratších), musí zaměstnavatel zajistit rozvržení pracovní doby tak, aby doba nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami činila alespoň 12 hodin.

Jak je to s odpočinkem mezi dvanáctihodinovými směnami? Může být tento odpočinek krácen? Pokud ano, z jakých důvodů?
L. Vyskočil, Česká Lípa

Pokud zaměstnanec pracuje ve dvanáctihodinových směnách (ale i kratších), musí zaměstnavatel zajistit rozvržení pracovní doby tak, aby doba nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami činila alespoň 12 hodin. Jeho délka může být zkrácena pouze ve výjimečných případech, a to maximálně na osm hodin mezi jednotlivými směnami.

Navíc musí být splněny dvě podmínky. Zaměstnanec, kterému má být odpočinek mezi směnami zkrácen, musí být starší 18 let. Dále pak má zaměstnavatel povinnost prodloužit další odpočinek mezi směnami o tu dobu, o niž byl ten předcházející zkrácen.

Za výjimečné případy, kdy může dojít ke zkrácení odpočinku, považuje zákoník práce tyto: práci v nepřetržitých provozech, práci s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, práci přesčas, práci v zemědělství, práci ve veřejném stravování, kulturních zařízeních a při poskytování jiných služeb občanům, naléhavé opravné práce (jdeli o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví) a živelní události a jiné mimořádné případy. Ženy, které pracují v nepřetržitých provozech, mohou mít zkrácen odpočinek pouze na 11 hodin. Opět za podmínky, že následující odpočinek bude o tuto dobu prodloužen.
Mgr. Aleš Růžička