Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět tipů, jak správně odpočívat na dovolené

aktualizováno 
Umět si pořádně odpočinout na dovolené je pro někoho velká věda. Personalistka Aneta Junášková ze společnosti McROY Czech radí, jak správně relaxovat i co udělat, abyste se po návratu do práce nezbláznili z návalu úkolů, které na vás v kanceláři čekají.

Vypnutí datového připojení na dovolené může být osvobozující, tvrdí odborníci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Nezůstávejte doma, změňte prostředí

Jednou z nejzásadnějších věcí při plánování dovolené je místo. Pro pořádný oddech je důležitá změna prostředí. „Vzít si několik dnů dovolené a strávit je doma nám nepřinese opravdový relax, protože se často věnujeme činnostem stejným jako o víkendech nebo po návratu z práce. Je jedno, zda odjedete na chatu, do přírody pod stan, k moři, na hory nebo se rozhodnete poznávat města. Důležitá je změna prostředí,“ říká Aneta Junášková z McROY Czech.

2Zvolte správně délku dovolené

Se změnou prostředí se ovšem musíme umět vypořádat a zvyknout si na nové místo. Proto je dobré správně zvolit délku dovolené. Odborníci obecně radí vybrat si alespoň dva týdny dovolené v kuse, aby se nestalo, že člověk stráví den na cestě, další dva dny aklimatizací a po dvou dnech relaxu se začne psychicky připravovat na návrat.

„Ne každý si ale může dovolit odjet na 14 dnů, a proto stále více lidí volí kratší ale častější dovolené formou prodloužených víkendů. Ty jsou vhodné především pro lidi, kterým adaptace v novém prostředí nedělá problém. Jinak je totiž může dovolená spíše vyčerpat,“ dodává Aneta Junášková.

3Před odjezdem dořešte nejdůležitější projekty

Pro spoustu lidí je obtížné odpoutat myšlenky od pracovních povinností. Je proto nutné se na dny volna náležitě připravit i v práci. „Nejprve bychom měli dořešit nejdůležitější projekty a úkoly, které nesnesou odklad. Zásadní je také domluva s kolegy, kteří vás budou zastupovat. Vyjasněte si dopředu, které typy úkolů vyřešíte sami, které počkají na návrat a kvůli kterým vám kolegové mohou volat v době dovolené,“ doporučuje Aneta Junášková.

Zastupující kolegové by měli mít přístup ke všem informacím a potřebným kontaktům. Je také dobré informovat své klienty, že odjíždíte. Buď předem telefonicky, nebo nastavením automatické odpovědi v e-mailu, ve kterém zároveň poskytnete kontakty na zastupující kolegy.

4Být či nebýt on-line?

Zásadní otázkou před odjezdem na dovolenou je, zda být či nebýt on-line. Stalo se běžnou praxí, že zaměstnanci mají nastavený e-mail v telefonu, a jsou tak k zastižení téměř nepřetržitě. V takovém případě může být vypnutí datového připojení osvobozující. Někteří lidé vypínají dokonce i telefon, aby si opravdu od všeho odpočinuli. 

„Každý si musí zhodnotit, do jaké míry si váží svého volna a jak dobře má nastavenou zastupitelnost, aby tyto kroky neovlivnily pracovní výsledky,“ dodává Aneta Junášková.

5Jak se nezbláznit první den v práci

Po návratu z dovolené je dobré nechat si alespoň jeden den volna na načerpání sil po únavné cestě, vstřebání zážitků a stanovení priorit a cílů na první dny v práci, kdy bude třeba většího pracovního nasazení.

„Při vyřizování e-mailů je důležité stanovit si priority. Je dobré nejprve promazat nedůležité zprávy, které přišly do schránky (ty, které nevyžadují odpovědi, informační a propagační e-maily). Zároveň získáte přehled o odesílatelích e-mailů a pak je podle důležitosti začnete vyřizovat,“ radí Aneta Junášková.

Nejprve odpovídejte klientům a až po vyřízení urgentních záležitostí věnujte čas dalším činnostem, dokud nenajedete do normálního pracovního režimu.

Autor:Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Máte chřipku? Nechoďte do práce, o peníze přijít nemusíte

Ilustrační snímek

Většina lidí si tím projde nejméně jednou ročně. Máte horečku, neustále kýcháte, je vám nanic a nejraději byste se na...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Kurzy.cz Podle Petera Boockvara, který platí za respektovaného veterána Wall Streetu, trh kryptoměn projde epickým propadem. Pod...

Najdete na iDNES.cz