Odpočinek při dlouhých cestách autem

Po kolika hodinách má řidič osobního vozidla nárok na delší odpočinek, tj. na spánek, při cestě v délce přes dva tisíce kilometrů? Musí firma zajistit v průběhu cesty nocleh? Karel K.

Na zaměstnance, který má řízení osobního motorového vozidla sjednané v pracovní smlouvě jako druh práce, se vyjma zákoníku práce vztahuje nařízení vlády č. 168/2002 Sb. Na základě tohoto předpisu činí maximální doba řízení 4,5 hodiny. Po této době musí být pokaždé řízení přerušeno bezpečnostní přestávkou, která má činit nejméně 30 minut a může být rozdělena do dvou částí v trvání nejméně 15 minut.

Přerušení řízení na dobu kratší 15 minut se nepovažuje za bezpečnostní přestávku.
Přesahuje-li doba řízení pracovní směnu zaměstnance (u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby max. 12 hod, ostatní 9 hod.), jde o práci přesčas.

Kuřákům v práci brzy odzvoní.
Čtěte ZDE.

Platí přitom, že řidič musí mít odpočinek mezi dvěma směnami v délce alespoň 12 hodin. V případech stanovených zákonem (např. při práci přesčas) může být tento odpočinek zkrácen až na 8 hod. s tím, že následující odpočinek mezi dvěma směnami musí být o toto zkrácení prodloužen (16 hod.).

Tato pravidla se nevztahují na zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou dobou v dopravě (např. řidiči nákladní a autobusové dopravy -zvláštní zákon 475/2001 Sb.,) a na zaměstnance, pro něž řízení není druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě.