Odpovědi na často kladené otázky

  • 2

Státní fond rozvoje bydlení připravil odpovědi na několik následujících otázek, které budou užitečné všem zájemcům o zvýhodněný úvěr na financování bydlení pro mladé lidi:

Otázka: Lze úvěr poskytovaný dle nařízení vlády č. 97/2002 Sb. použít ke splacení jiného úvěru nebo na zaplacení zálohy na nájemné?

Nelze. Úvěr dle nařízení vlády č. 97/2002 lze využít pouze na výstavbu bytu, výstavbu rodinného domu s jedním bytem nebo na změnu stavby, kterou vznikne byt z prostorů, které byly kolaudovány k jiným účelům než k bydlení.  Účelem poskytnutých úvěrových finančních  prostředků je napomoci pořízení vlastnického bydlení.

Otázka: Jak se dokládá výše příjmu u žadatele, který je zaměstnán?

Státní fond rozvoje bydlení při posuzování schopnosti žadatele splácet úvěr vychází z výše průměrného čistého měsíčního příjmu žadatele. Základem pro výpočet průměrného čistého měsíčního příjmu  je roční čistý  příjem žadatele, a to za rok zpětně od data podání žádosti. Pokud žadatel nebyl zaměstnán celý rok, pak se průměrný čistý měsíční příjem vypočítá z období, po které byl zaměstnán.

Příklad: Podává-li žadatel žádost o úvěr 25. dubna 2002, doloží svůj čistý  příjem za období od března 2001 do března 2002. Takto zjištěný roční čistý příjem se vydělí počtem měsíců, tj. 12,  a do kolonky v žádosti vepíše žadatel výsledek, tzn. průměrný měsíční čistý příjem.

Otázka: Jak doloží žadatel příjem, když nebyl zaměstnán, avšak nyní již je?

Žadatel doloží potvrzení o stávající výši čistého měsíčního příjmu. Obdobně to platí při změně zaměstnání.

Otázka: Lze úvěr použít na půdní vestavbu na RD rodičů?

Ano,  úvěr lze použít na půdní vestavbu, žadatel však nesmí být spoluvlastníkem rodinného domu, na němž má býti půdní vestavba provedena (pozor! předpokladem je přechod do režimu vlastnického práva k jednotkám podle zákona č. 72/1994 Sb.). Smlouva o výstavbě řeší rozdělení domku na budoucí bytové jednotky dle zák. č. 72/1994 Sb.

Otázka: Lze úvěr použít na koupi pozemku?

Nelze, úvěr lze využít  na výstavbu bytu, výstavbu rodinného domu s jedním bytem nebo na změnu stavby, kterou vznikne byt z prostorů, které byly kolaudovány k jiným účelům než k bydlení.

Otázka: Je možné poskytnout úvěr fyzické osobě, která nemá vlastní příjem a za kterou by se zaručili rodiče?

Úvěr je poskytován žadateli, který kromě dalších podmínek uvedených v nařízení vlády č. 97/2002 prokáže schopnost dostát svým závazkům, tzn. je schopen hradit měsíční splátky plynoucí z poskytnutého úvěru. Žadateli, který nemá vlastní příjem, nelze poskytnout úvěr.

Otázka: Lze zažádat o úvěr v případě, že stavební povolení bylo vydání před r. 2000, ale prodlouženo po roce 2000?

Nelze, nařízení vlády výslovně stanoví podmínku poskytnutí úvěru, a to že stavební povolení musí být vydáno nejdříve dnem 1. ledna 2000.

Otázka: Může fyzická osoba požádat o úvěr, jestliže je vlastníkem (spoluvlastníkem) rekreačního objektu – chaty?

Ano, o úvěr lze požádat. Předpokladem je však, aby rekreační objekt, v tomto případě chata nebyla kolaudována k trvalému bydlení.

Otázka: Kdo je stavebníkem, půjde-li o výstavbu bytu v bytovém domě?

V případě, že žadatel chce požádat o úvěr dle nařízení vlády č. 97/2002 Sb., musí být na stavebním povolení uveden on jako stavebník nebo jako jeden ze skupiny stavebníků, kteří uzavřeli smlouvu o výstavbě dle § 17 zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů,  ve znění pozdějších předpisů.

Otázka: Co se nezapočítává do podlahové plochy – kotelna, sklepy?

Je-li sklep tvořen místností, pak je nutné započítat jej do podlahové plochy, totéž platí pro kotelnu. Do podlahové plochy se nezapočítává např. schodiště.

Zákon o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů, definuje podlahovou plochu bytu:

„Podlahová plocha je podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu“.