Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpovědi RM-Systému na otázky Fincentra

aktualizováno 

Je v tuto chvíli již jasné, jaká bude podoba části nového zákona o podnikání na kapitálovém trhu, ve které se hovoří o mimoburzovním trhu, resp. alternativních obchodních systémech? Případně, v jaké podobě bude návrh postoupen vládě ke schválení?

V posledním, RM-S známému, návrhu novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu je statut mimoburzovního trhu zachován.

Je pravděpodobné, že se po vstupu do EU změní „statut“ RM-Systému jako organizátora mimoburzovního trhu?

Případná změnu statutu RM-S úzce souvisí se zmíněnou novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Považujeme za opodstatněné, aby statut RM-S – regulovaný mimoburzovní trh s cennými papíry byl zachován.


Je existence RM-Systému opodstatněná, v situaci, kdy je 98,9 % obchodů na veřejných trzích provedeno na BCPP? A i srovnání s transakcemi mimo veřejné trhy je pozice RM-Systému nevýrazná (11,4 mld. Kč v SCP x 20,4 mld. Kč v RM-Systému za rok 2002)?

Převažující část obchodu s cennými papíry (dále CP) v ČR tvoří obchody s dluhopisy. Většina těchto obchodů se dojednává mezi obchodníky prostřednictvím telefonu nebo elektronického terminálu Reuters příp. Bloomberg. Dle vzájemných dohod mezi BCCP a obchodníky s cennými papíry se obchody s dluhopisy evidují jako obchody pražské burzy. Důvodem této dohody je především nutnost účetního ocenění CP cenou z organizovaného trhu.

Výše uvedený typ obchodů tvoří převážnou část objemu celkových obchodů a proto je podíl BCCP tak vysoký.

RM-S však považuje za podstatné pro funkčnost kapitálového trhu obchody, kdy  trh skutečně zprostředkovává účastníkům obchodování nalezení protistrany. Z tohoto hlediska není kritérium celkového objemů obchodu tak podstatné jako kritérium celkového počtu realizovaných transakcí, na jejichž základě dochází k tvorbě kurzu CP. Na základě tohoto kritéria je počet uskutečněných obchodů na RM-S srovnatelný s počtem obchodů na pražské burze.

Navíc na pražské burze převládají obchody pouze s několika tituly v systému SPAD, ale na RM-S se realizují obchody s akciemi několika desítek společností. 

Pro funkčnost kapitálového trhu v ČR považujeme přínosnější realizaci stovky obchodů s akciemi několika desítek společností o průměrném objemu 100 tis. Kč v aukci RM-S, než-li jeden obchod v systému SPAD s akcií Erste Bank o objemu 10 mil. Kč.  

Na základě výše uvedených faktů se domníváme, že RM-S má podstatný vliv na funkčnost kapitálového trhu v ČR a jeho funkce je opodstatněná.
 

Bude mít na budoucnost RM-Systému vliv změna vlastníka jeho majitele, PVT, a.s.?

Vlastník PVT deklaroval v kupní smlouvě rozvoj aktivit PVT na kapitálovém trhu. Jedná se o IT provoz  SCP a trhu RM-S.

Je dále podporován rozvoj aplikací RM-Systému?

Rozvoj aplikací RM-S je podporován a vychází z potřeb našich zákazníků a příležitostech RM-S k rozšiřování svých služeb.


Co by se stalo, kdyby RM-Systém přestal být organizátorem mimoburzovního trhu?

V SCP je stále evidováno více než milión majitelů účtů s cennými papíry. Je pravděpodobné, že s případným zánikem mimoburzovního trhu s CP by nemalé části populace v ČR značně snížila resp. by zanikla možnost zpeněžit své cenné papíry.  

RM-S se v posledním roce podařilo úspěšně reagovat na pokles obchodů s CP, který souvisel s povinností vyřadit stovky emisí z obchodování. Pozitivní je fakt, že společnost má vyrovnané hospodaření a za první tři čtvrtletí tohoto roku lze očekávat mírný zisk.


Myslíte si, že je RM-Systém podstatnou složkou kapitálového trhu v ČR? Má RM-Systém pravdu? 


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Ilustrační snímek
Financování auta: srovnání nabídek a rady, jak usmlouvat nižší cenu

Než podepíšete smlouvu s prodejcem vozu, počítejte. Opravdu se to vyplatí. Rozdíl v konečné ceně může být podle zvolených podmínek až desítky tisíc korun.  celý článek

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Jobs Contact
CNC Frézař + (až 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.