Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kytka ji vyšla na téměř 19 tisíc korun. Den blbec bývá drahý

aktualizováno 
Smolný den, kdy se prostě nedaří, má občas každý. Když se k tomu přidá roztržitost a nešikovnost, začnou se dít nejrůznější kalvárie, které by nevymyslel ani scenárista. A některé mohou být pořádně drahé. Dají se ovšem řešit z takzvané pojistky na blbost.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příkladem je případ, který zaznamenala ČSOB Pojišťovna. Jistá mladá žena, říkejme jí třeba Alena, si začala hledat nové bydlení. Našla si pár inzerátů a rozhodla se obejít pár adres. Jenomže ten den, kdy vyrazila na obhlídku, patřil do kategorie, kdy se prostě nedaří. Alena to při nahlášení pojistné události popsala doslova takto:

Nejlevnější pojištění

Srovnávač cen pojištění vám pomůže vybrat to nejvýhodnější pro vás.

„Škoda vznikla tak, že jsem navštívila poškozenou za účelem probrání záležitostí ohledně bydlení (pronájmu bytu) na uvedené adrese. Poškozená na chvíli odešla do vedlejšího pokoje a já jsem se chtěla podívat na květinu v květináči, kterou měla položenou na poličce v obýváku nad televizorem. Abych na ni dosáhla, stoupla jsem si na spodní část nábytku tvořící obyvákovou stěnu. Ztratila jsem rovnováhu, zavrávorala a abych nespadla, tak jsem se zachytila horní poličky. Bohužel ta to zachycení neudržela, vytrhla se ze zdi a spadla na televizor. Při pádu poškodila polička nejen televizor, ale i spodní poličku a kousek podlahy. Rovněž došlo v místě uvolnění police k protržení tapety na zdi, kde byla uvedená polička uchycena. Tedy jsem bez svolení poškozené a bez jejího vědomí nedbale poškodila její majetek, což mi je samozřejmě velmi líto a poškozené jsem se omluvila. Tato po mě však požaduje náhradu škody.“

Čtěte také

Počty případů, kdy poškozeným nestačí jen pouhá omluva, v Česku narůstají a vyhnout se odpovědnosti dnes již není tak snadné. „Škodní událost oznamuje zpravidla pojišťovně ten, po kom je nárokována náhrada, nový občanský zákoník však připouští i nahlášení škody poškozenou stranou,“ upozorňuje manažerka komunikace a vzdělávání Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Před finančním dopadem v podobných situacích chrání pojištění odpovědnosti v občanském životě. Kdo ho má sjednané, škodu uhradí pojišťovna, kdo ho nemá, musí zaplatit škodu z vlastní kapsy. V případě Aleny se škoda vyšplhala na 18 900 korun.

Pojistku na blbost však považuje řada lidí stále za zbytečnou a má ji uzavřenou jen třetina Čechů. Potvrdil to letošní průzkum České asociace pojišťoven. Cena pojištění je přitom rozumná, v řádech několika stokorun měsíčně. S příchodem nového občanského zákoníku se přitom platby za „den blbec“ výrazně zvýšily. „Odpovědnostní škody nejčastěji vznikají v každodenním provozu domácnosti a jejich výše se pohybuje v rozsahu 5 až 50 tisíc korun. V praxi nejsou výjimkou ani případy, kdy se škoda pohybuje v řádech několika set tisíc korun,“ poznamenává Marcela Kotyrová.

Velmi drahé bývají škody na zdraví, ke kterým dojde při pádu předmětů z okna. Pokud z okna spadne květináč nebo kbelík s vodou a urazí zrcátko zaparkovaného auta, lze hovořit o štěstí. Ovšem když se padající předmět trefí do kapoty drahého automobilu, vyjde takové štěstí draho.

Povědomí o tom, co vše lze řešit z pojistek na blbost, je u nás velmi nízké. „Klienti často hlásí škody, které způsobili sami sobě nebo osobě blízké, na ty se ale pojištění odpovědnosti nevztahuje,“ poznamenává Marcela Kotyrová.

Typickým příkladem, kdy je škoda hrazena z odpovědnostní pojistky v občanském životě, jsou vodovodní škody, kdy soused vytopí souseda. V průměru se takové odškodnění pohybuje kolem 4,5 tisíce korun.

Příklady běžných škod v občanském životě

  • pád omítky, střešní krytiny nebo sněhu z domu na osobu či stojící auto
  • pád chodce na zasněženém neuklizeném chodníku, jehož vlastníkem je pojištěný
  • vytopení nebo vyhoření sousedova bytu
  • dopravní nehoda zaviněná při jízdě na kole
  • škoda způsobená jízdou na koni
  • zranění osoby nebo zvířete psem
  • škoda způsobená dětmi třetím osobám, například rozbití zboží v obchodu
  • škoda způsobená studentem na praxi nebo stáži
    zdroj: ČSOB Pojišťovna

„Rozlišujte druhy pojištění. Je důležité si uvědomit, že toto pojištění se nevztahuje na škody, které způsobíte v práci. Pro takové případy je potřeba si sjednat pojištění odpovědnosti zaměstnance, případně pojištění odpovědnosti při podnikání,“ uzavírá Marcela Kotyrová.

Stalo se vám někdy, že jste způsobili škodu někomu jinému?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

Zatím ne 315
Již ano 193
Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz