Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsezený čas nezaručí výsledky

  10:00aktualizováno  10:00
Už nějakou chvíli se na stránkách českých novin objevují zprávy o tom, že produktivita (laicky: kolik toho vyrobíme za jednotku času) našich podniků patří k nejnižším v Evropě. Vedle toho výzkum Mezinárodní organizace práce před časem oznámil, že v práci strávíme ročně v průměru 1980 hodin, což nás řadí mezi největší evropské pracanty.

Postavme se vedle Norů (1342 hodin), Holanďanů (1340 hodin) a dalších. Uvědomme si také, že jejich produktivita je o mnoho vyšší. Něco je špatně.

Jednou z hlavních příčin je i to, že naši manažeři často až umanutě lpí na dodržování pracovní doby. Jakékoli prohřešky proti stanoveným pravidlům (pozdní příchody, brzké odchody) trestají.

Jsou zaměstnání, kde je nutné precizně dodržovat pracovní dobu. Obecně to platí zejména v průmyslu. V případě pásové výroby je ihned cítit, že si pracovník "odskočil". Co ale tam, kde žádný pás není, a není tedy nutné, aby zaměstnanci stáli na značkách a skákali tak, jak píská pás nebo jiný stroj?

NENECHTE SI UJÍT
venkovní bazén
Pojištění: bazén ano, trávník nikoli
Chcete si pojistit trávník, záhony a okrasné stromky? Pak máte smůlu. Ale zahradní domek nebo bazén, to už je jiná.
přesčas
Přesčasy mají své hranice
Přesčasy neřeší snad jen živnostníci. Ne že by je neznali. Spíše naopak. Musí pracovat pokaždé, kdy je třeba - a to je většinou stále. Zaměstnanci jsou na tom lépe.
Bageta
Překvapení skryté mezi dvěma plátky
Plněné bagety se hodně zlepšily. Přesto se jim dá ještě mnohé vytknout: špatná kombinace náplně, hodně majonézy, málo zeleniny a mizerné pečivo.

Takových "kancelářských" zaměstnání je dnes více a více. Šéf, který své lidi v kancelářských podmínkách vede "pásovým" způsobem, získá jejich poslušnost a jistotu, že mu budou sedět "od do" na svých židlích.

S tím jde ruku v ruce předstírání práce, koukání se na hodinky. Přitom u většiny kancelářských pracovníků nejde o odsezené hodiny, ale častěji o nápady, iniciativu a samostatnost. Šéf by si tak vždy měl položit otázku: O co vlastně u mých lidí jde? O čas, nebo o výsledky? Spolehlivě tak dostane od lidí to, co od nich žádá: buď pasivně odsezený čas, anebo výsledky, které často předčí očekávání.

Každý takový šéf tak přispěje nejenom k tomu, že se zlepší výsledky jeho a jeho lidí, ale ve finále i k tomu, že se česká čísla nebudou v Evropě tak nechvalně vyjímat.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz