Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsezený čas nezaručí výsledky

  10:00aktualizováno  10:00
Už nějakou chvíli se na stránkách českých novin objevují zprávy o tom, že produktivita (laicky: kolik toho vyrobíme za jednotku času) našich podniků patří k nejnižším v Evropě. Vedle toho výzkum Mezinárodní organizace práce před časem oznámil, že v práci strávíme ročně v průměru 1980 hodin, což nás řadí mezi největší evropské pracanty.

Postavme se vedle Norů (1342 hodin), Holanďanů (1340 hodin) a dalších. Uvědomme si také, že jejich produktivita je o mnoho vyšší. Něco je špatně.

Jednou z hlavních příčin je i to, že naši manažeři často až umanutě lpí na dodržování pracovní doby. Jakékoli prohřešky proti stanoveným pravidlům (pozdní příchody, brzké odchody) trestají.

Jsou zaměstnání, kde je nutné precizně dodržovat pracovní dobu. Obecně to platí zejména v průmyslu. V případě pásové výroby je ihned cítit, že si pracovník "odskočil". Co ale tam, kde žádný pás není, a není tedy nutné, aby zaměstnanci stáli na značkách a skákali tak, jak píská pás nebo jiný stroj?

NENECHTE SI UJÍT
venkovní bazén
Pojištění: bazén ano, trávník nikoli
Chcete si pojistit trávník, záhony a okrasné stromky? Pak máte smůlu. Ale zahradní domek nebo bazén, to už je jiná.
přesčas
Přesčasy mají své hranice
Přesčasy neřeší snad jen živnostníci. Ne že by je neznali. Spíše naopak. Musí pracovat pokaždé, kdy je třeba - a to je většinou stále. Zaměstnanci jsou na tom lépe.
Bageta
Překvapení skryté mezi dvěma plátky
Plněné bagety se hodně zlepšily. Přesto se jim dá ještě mnohé vytknout: špatná kombinace náplně, hodně majonézy, málo zeleniny a mizerné pečivo.

Takových "kancelářských" zaměstnání je dnes více a více. Šéf, který své lidi v kancelářských podmínkách vede "pásovým" způsobem, získá jejich poslušnost a jistotu, že mu budou sedět "od do" na svých židlích.

S tím jde ruku v ruce předstírání práce, koukání se na hodinky. Přitom u většiny kancelářských pracovníků nejde o odsezené hodiny, ale častěji o nápady, iniciativu a samostatnost. Šéf by si tak vždy měl položit otázku: O co vlastně u mých lidí jde? O čas, nebo o výsledky? Spolehlivě tak dostane od lidí to, co od nich žádá: buď pasivně odsezený čas, anebo výsledky, které často předčí očekávání.

Každý takový šéf tak přispěje nejenom k tomu, že se zlepší výsledky jeho a jeho lidí, ale ve finále i k tomu, že se česká čísla nebudou v Evropě tak nechvalně vyjímat.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodej...

Najdete na iDNES.cz