Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstoupit od úvěrové smlouvy zatím umožňují jen některé banky

aktualizováno 
Už v příštím roce pravděpodobně přijde zásadní změna v poskytování spotřebitelských úvěrů - dlužník by měl mít v prvních 14 dnech trvání smlouvy možnost od ní odstoupit. Podmínkou je najít lepší nabídku či zjistit, že nebude schopen dluh splácet. Zatím to u nás běžně nelze.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - smlouva, oheň, konec | foto: Profimedia.cz

Ten, kdo se dnes rozhodne sáhnout po úvěru, pravděpodobně neuvažuje o výrazně dřívějším umoření úvěru. Jenže co dělat, když si rozjednáte úvěr v bance jedné a následně dostanete mnohem lepší nabídku u konkurence? Jakmile podepíšete smlouvu, možností moc nemáte.

Odstoupit od úvěrové smlouvy lze jen v některých případech

Současná právní úprava umožňuje klientovi odstoupit od smlouvy o úvěru pouze v případě, že tuto smlouvu uzavřel na dálku nebo mimo obchodní místa banky. Pak smí písemnou formou a bez nutnosti udat důvod od již uzavřené smlouvy odstoupit. Jen musí stihnout předat svůj projev vůle bance nejpozději 14 dnů ode dne, kdy smlouvu uzavřel, a vrátit vyčerpaný dluh s příslušenstvím (tj. úroky).

Jiný způsob banky zpravidla neakceptují. Pokud ano, nejedná se už o odstoupení od smlouvy, nýbrž o předčasné splacení úvěru nebo výpověď smlouvy.

Zatímco předčasnou splátku úvěru přijímají všechny banky kdykoliv a prakticky bez problémů, jiný způsob ukončení smlouvy než splacení v dohodnutém termínu běžně nedovolují. Navíc mimořádnou splátku během trvání úvěrového vztahu často provázejí nemalé sankční poplatky. Až na výjimky (např. Česká spořitelna, mBank) navíc musíte bance svůj záměr umořit svůj dluh, případně jeho část, oznámit v dostatečném předstihu.

Způsoby ukončení smlouvy o spotřebitelském úvěru
Banka  Odstoupení Ukončení vztahu
jiným způsobem 
Poplatky a sankce   Termíny 
Citibank  x  předčasná splátka  zdarma  kdykoliv
Česká spořitelna  dle právních předpisů  x  zdarma  14 dnů od
uzavření smlouvy
ČSOB  x  nečerpání,
předčasná splátka
 zdarma/
1 %, min.
1 000 korun
 kdykoliv
GE Money Bank  x  předčasná splátka  5 %, min.
1 000 korun
kdykoliv 
Komerční banka   dle právních předpisů x zdarma  14 dnů od uzavření
smlouvy 
LBBW   dle právních předpisů  výpověď, předčasná
splátka
zdarma  14 dnů od uzavření
smlouvy
mBank   dle právních předpisů  výpověď zdarma  14 dnů od uzavření
smlouvy
/30 dnů
Poštovní spořitelna  x  předčasná splátka zdarma  kdykoliv
Raiffeisenbank   dle právních předpisů  předčasná splátka  zdarma
/4 % z mimoř. splátky
 14 dnů od uzavření
smlouvy
/kdykoliv
UniCredit Bank  x  nečerpání,
předčasná splátka
 1 % + 0,3 %
z nečerpané částky/zdarma
 kdykoliv
Volksbank    dle právních předpisů  x  min. 500 korun za změnu smlouvy  14 dnů od uzavření smlouvy
Zdroj: banky

Naproti tomu výpověď smlouvy o úvěru mohou, z námi sledovaných jedenácti bank, podat pouze klienti LBBW a mBank. "Z obchodních podmínek vyplývá, že po dobu trvání úvěru, respektive do splacení veškerých dlužných částek ze smlouvy o spotřebitelském úvěru vyplývajících klient nesmí, aniž by měl předchozí souhlas banky, smluvní vztah vypovědět ani jinak ukončit smlouvu o spotřebitelském úvěru," uvedla pro iDNES.cz Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.

Podobně to funguje u mBank. "Klient může úvěrový vztah ukončit kdykoliv v průběhu trvání smluvního závazku s výjimkou situace, kdy neplní své povinnosti a je aktuálně po splatnosti. Podmínky najde v obchodních podmínkách," popsala postup mluvčí mBank Pavla Renčínová.

Podle těchto podmínek lze od smlouvy odstoupit do 14 dnů po uzavření smlouvy. Později pak je klient oprávněn úvěrovou smlouvu vypovědět, a to kdykoliv bez udání důvodu. Je zde však stanovena lhůta, a to 30 dnů ode dne doručení písemné výpovědi bance.

S ukončením smluvního vztahu v těchto bankách pak není spojena žádná sankce a ani jiný poplatek.

Poplatkům se nemusíte vyhnout, ani když úvěr pouze nevyčerpáte

Některé banky (ČSOB, UniCredit Bank) počítají dokonce s tím, že by klient nemusel vůbec úvěr vyčerpat (tj. například u hotovostního úvěru nevyzvednout si peníze). Nicméně každá z nich se zachová trochu jinak.

"Pokud klient ještě vůbec nezačal úvěr čerpat a uplynula mu lhůta pro čerpání, pak je úvěrová smlouva chápána jako neplatná," vysvětluje Irena Zatloukalová z externí komunikace ČSOB. V UniCredit Bank ale je rozhodnutí klienta úvěr nečerpat spojeno navíc s povinností úhrady kompenzačního poplatku.

"Poplatek je banka oprávněna požadovat, pokud jí daným krokem vzniká refinanční škoda," říká Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Podle aktuálního ceníku banky jsou tyto kompenzační poplatky hned dva. První je poplatek z nečerpané částky úvěrů, která je minimálně 1 % (tj. klientská sazba snížená o diskontní sazbu) a k tomu ještě navíc poplatek za nedodržení smluvního plánu čerpání. Ten činí 0,3 %.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy projeví i v cenách hypoték. Předejít...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V průběhu let byl přitom většinou větší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
STAVEBNÍ ELEKTRIKÁŘ MOHELNICE

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.