Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstřelování hornin je adrenalinová práce

aktualizováno 
Zkušenost a zdrženlivost. Bez toho se podle střelmistra Karla Trachty nedá tak nebezpečná práce, jako je odstřelování hornin, dělat.
K výbuchu musíte mít úctu

K výbuchu musíte mít úctu | foto: Profimedia.cz

Vystudoval jste architekturu, ale zároveň pracujete jako "rozpojovač hornin výbuchem“, co to vlastně znamená? Jak se to dělá?
To znamená, že si tak trochu hrajete se světem pevných (neměnných) věcí. Jako jsou různé druhy hodně tvrdých hornin. Pomocí výbušnin hnete s blokem pevné skály rychlostí vyšší, než je zvuk, tak, že se rozpojí na požadovanou fragmentaci. Nebo se alespoň snažíte, aby to tak dopadlo. Snažíte se až do momentu překvapení. Do chvíle, kdy zmáčknete to červené tlačítko.

Jak jste se ke svému povolání dostal? Kde jste se to naučil?
Když jsem byl malý kluk, tak mě táta brával s sebou do kamenolomů, párkrát jsem to tlačítko zmáčknul ještě jako kluk. Je jedním z několika opravdových profesionálů v tomto oboru. Ta profesionalita nevychází pouze ze zkušeností získaných časem, ale taky zde určitou roli hraje intuice a velká dávka odvahy.

Odvaha jde ruku v ruce s odpovědností, která se časem prohlubuje. To je důležité. Ty výbuchy mě asi fascinovaly, nepamatuji si přesně, jak jsem to tenkrát prožíval. Co se týče dětství, tak mám celkem okno. Ale zkuste si jednoduše představit, že se vám před očima během milisekund hne například padesát tisíc tun kamene. Je to imponující.

Kde se váš obor studuje?
Prošel jsem licenčním studiem na chemicko-technologické univerzitě v Pardubicích. Ten obor se otevírá jednou za pár let a jmenuje se Rozpojování hornin výbuchem. Ve škole se naučíte důležitou teorii, kterou pak zase zapomenete.

Musíte být v terénu a koukat do kuchyně někomu, kdo má alespoň dvacet až třicet let zkušeností. Nejlépe padesát let zkušeností. No a já měl to štěstí se učit od táty a stále se učím. Je to nekonečný proces. Když by mi nějaký střelmistr oznámil, že už to s těmi výbušninami opravdu umí, tak bych asi zdrhal hodně daleko a hlavně rychle. Musí zde být stále určitá pokora. Přece jen není to exaktní výroba šroubků, pracujete s nepředstavitelnou energií.

Jaké to bylo, když jste svoji práci dělal poprvé?
No, když jsem poprvé zmáčkl tlačítko na vlastní zodpovědnost? To bylo v lomu Tachov u České Lípy. Odstřeloval jsem asi padesát velkých kamenů, které se předtím dostatečně „nerozdrobily“. Bylo v tom hodně adrenalinu a otazníků, co se stane. Naštěstí to dopadlo dobře. Ten pocit při odstřelu, když už vidíte, že ta skála dělá přibližně to, co po ní chcete, je nepopsatelný. Je to směsice radosti a adrenalinu a nakonec velká úleva.

Bál jste se?
No jasně. A mám čím dál větší respekt.

Je vaše práce nebezpečná?
Ano! Musíte být trochu dobrodružnější povahy. Ale pokud se na tu práci koncentrujete a máte ji rád, tak se nebezpečí velice snižujete.

Jaká pravidla bezpečnosti musíte dodržovat?
Kromě zdravého rozumu a selského přístupu? Ještě určitou dávku zdrženlivosti nebo úcty, dalo by se říct. Je taky potřeba dát si čas a situaci několikrát zvážit, zbrklost rozhodně není na místě. No a potom také jistě všechny platné předpisy.

Jakou největší zakázku jste kdy dělal?
Samostatně jsem dělal odstřely, při kterých se rozpojilo asi čtyřicet tisíc tun kamene. Ale většinou děláme v týmu a zažil jsem i větší porci. Velké akce se dělají v kamenolomech, kterých je v Čechách hodně. Dělají se ale také odstřely na stavbách při zakládání nebo hloubení silničních zářezů a to jsou drobnější odstřely, ale můžou jich být stovky. Pokud je v blízkosti zástavba, je třeba zvláštní opatrnosti, v týmu musí být další specialisté.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Jobs Contact
SW Test Engineer (28.000 - 43.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.cz