Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolání z dovolené kvůli povodním

  10:00aktualizováno  10:00
V době povodní mě zaměstnavatel povolal z dovolené zpět do práce. Bez námitek jsem vyhověla, protože šlo o nutnost a cítila jsem to jako svou povinnost.

Následně jsem zjistila, že mi můj zaměstnavatel vykázal odpracované dny (38 hodin včetně 24 odpracovaných v noci) jako dovolenou a odmítl mi dovolenou přerušit, natožpak proplatit odpracované noční směny. Na můj dotaz mi sdělil, že jde o morální povinnost bez nároku na přerušení dovolené a příplatky.
K. B., Tábor.

Jestliže vás zaměstnavatel povolal z dovolené, došlo k přerušení dovolené bez vašeho zavinění a zaměstnavatel je povinen uhradit veškeré náklady, které vám v důsledku přerušené dovolené vznikly, a pochopitelně nemůže další dny od vašeho návratu z dovolené započítávat do dnů čerpané dovolené, ale je povinen vám proplácet mzdu, eventuálně náhradu mzdy za odpracované dny.

Rovněž je povinen, pokud jste pracovala v noci mezi 22. a 6. hodinou, proplatit vám odpracované hodiny s příplatkem za práci v noci, který činí nejméně 5,40 koruny za každou hodinu. Podle Zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vést evidenci odpracované doby, práce přesčas a práce v noci, což zřejmě váš zaměstnavatel neplní.

Pokud zaměstnavatel nebude ochoten odpočítat z dovolené dny, o které jste na jeho příkaz dovolenou zkrátila, a nebude ochoten vám uhradit mzdu za noční směny, jakož i zbytečně vynaložené náklady spojené s předčasným ukončením dovolené, obraťte se na kontrolní odbor příslušného úřadu práce s písemnou stížností na nedodržování pracovních podmínek vaším zaměstnavatelem a požádejte o provedení kontroly, jak dodržuje pracovněprávní předpisy. Úřad práce nesmí bez vašeho svolení sdělit zaměstnavateli jméno stěžovatele.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Boj o zaměstnance nekončí. Firmy chtějí dál nabírat, říká průzkum

Ilustrační snímek

Firmy se budoucnosti nebojí a hodlají nabírat zaměstnance ve velkém. Prozradil to tradiční průzkum společnosti...

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz