Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ohlédnutí za vývojem akcií: trhům vládne nejistota

Vše nasvědčuje tomu, že srpnová korekce je za námi. Ale jak se říká: „Nechval dne před večerem.“ Minulý týden akciové trhy pozvolna rostly. Je však vidět, že na trzích není v této době vysoká likvidita. A tak zůstává otazníkem, co přinese začátek září.

Nejistota na akciových trzích stále přetrvává | foto: Profimedia.cz

Nutno říct, že z pohledu akciových trhů je korekce běžný a vítaný proces, kdy se po rychlém růstu akcie vrací "do normálu“. Pokud by čas od času nedocházelo ke zkorigování, k návratu do vyjetých kolejí, mohly by se trhy snadno přehřát. Takto vzniklé bubliny pak dovedou napáchat škody jako hurikány v Karibiku. Tentokrát jsme byli svědky jen silnější tropické bouře. Pojďme se nyní podívat, jak ovlivnila počasí akciových trhů v různých regionech.

Pohled na měsíční výkonnost v regionech
U rozvinutých zemí se hodnota měsíční výkonnosti akciových indexů vrátila k nule, ještě před týdnem se pohybovala okolo -6%. Americké akcie reprezentované indexem S&P 500 ztratily za uplynulý měsíc -1,9%. Evropský barometr Eurostoxx 50 se již při měsíčním srovnání o půl procenta přehoupl přes nulu, podobně index německých akcií DAX vykazuje 1,2%. Hlubší propad z rozvinutých trhů zaznamenal pouze japonský trh, kde je hodnota indexu Nikkei 225 o -5,7% níže než před měsícem. Jedná se zde o statistická čísla za měsíc, tedy o srovnání se stavem na konci července. Hodnoty akciových indexů se ještě nevrátily na svá maxima z poloviny července.

Pokud jde o Evropu, nejnižší hodnota měsíční výkonnosti patří tureckým akciím, reprezentovaným indexem ISE National 30, který za poslední měsíc odepsal -7,8%. Hned v závěsu se drží polské Mid Caps se ztrátou -7,2%. Třetí příčku odzadu obsadil maďarský index BUX, který na měsíční bázi ztratil -6,7%. To se může značným způsobem projevit na výkonnosti některých českých akciových fondů, které investují v regionu střední Evropy. Mírně nad úrovní své hodnoty před měsícem se z evropských trhů drží pouze balkánský region, konkrétně Bulharsko, Slovinsko a Chorvatsko, kde korekce nesmazala celý předchozí růst.

U emerging markets najdeme v měsíční statistice nejčastěji hodnoty od 0 do -10%. Vůbec největší pokles pak vykazují akcie Kazachstánu (-14,3%) a Pákistánu (-12,2%). Tyto dva trhy jsou považovány za dlouhodobě velmi perspektivní, ale zároveň vysoce rizikové. Stávající pokles tak může být dobrou příležitostí pro spekulativní zařazení do portfolia.

Vývoj cen akcií v Pákistánu za posledních pět let

Kde ovšem hlava zůstává stát a nevěřícně kroutit je Čína. Navzdory veškerým očekáváním a neustále se opakujícím varováním před bublinou si tamní akciový trh segmentu A (měřeno indexem FTSE/Xinhua A50) připsal za poslední měsíc dalších 24,9%.

Výkonnost na roční bázi
Podíváme-li se na roční statistiky, může se index FTSE/Xinhua A50 chlubit neuvěřitelným zhodnocením 307,5%. Oproti tomu jiný často používaný index čínských akcií HSCEI China si na roční periodě přišel na "nezajímavých“ 102,1%. Důvod je prostý. Jde o index čínských akcií obchodovaných na hong-kongské burze, kde mají čínské akcie podstatně nižší cenu.

Akcie, kterým by se investoři měli raději velkým obloukem vyhnout, jsou právě ty, které nejvíce svádí k nákupu. Málokdy se analytici tak shodnou, jako v případě krátkodobého výhledu na čínský akciový trh. Vývoj za posledních dvanáct měsíců překonal i nejfantastičtější odhady. Ale překonal je až takovým způsobem, že to není zdravé. Ne nadarmo se říká, že do vlaku se nemá naskakovat za jízdy. Natož když si to frčí třísetkilometrovou rychlostí.

Vývoj cen akcií v Číně za tři roky

Dopad korekce se na ročním zhodnocení výrazně projevil. Ještě před měsícem nebyl žádný trh v červených číslech. Nyní se tam octly hned dva, a to japonský Nikkei 225 (-3,6%) a ruský index RDX (-8,5%). U indexu Nikkei jde o vyjádření hodnoty v eurech (v japonském jenu by roční výkonnost byla 2,3%), v případě Ruska jde o index kalkulovaný přímo v euru. Na kladné straně výsledkové listiny je pak za Čínou hluboká propast, za kterou se krčí Balkánský poloostrov. Bulharský SOFIX hřeje své důvěrníky s 63,8% a na paty mu šlape chorvatský CROBEX s 53,3%. Oběma se ale směje slovinský SBI s krásnými 102,4%.

Z pohledu ocenění akcií měřeného pomocí P/E vypadá nadále velmi atraktivně region Jižní Ameriky, v čele s indexy vůdčích trhů. Na brazilskou Bovespu připadá pouhých 6,3 a na MSCI Argentinien 12,2. Ve srovnání s výše uvedeným indexem FTSE/Xinhua A50, kde poměr ceny ku zisku vychází přes 39, má Latinská Amerika určitě zajímavější potenciál k dalším růstům.

Shrnutí
Dnes (článek byl napsán dne 27. 8. 2007, pozn. red.) nic nenasvědčuje tomu, že by stávající průtrž mračen byla předzvěstí změny trendu, čili že by v příštích měsících a letech azimut akciových trhů směřoval na jih. Můžeme tak z vývoje za uplynulý měsíc vyvodit tři podstatné závěry pro investory:

1) Ač si to stále málo českých investorů uvědomuje, také náš drobný akciový trh je velmi senzitivní na vývoj na světových, zejména pak amerických trzích. I když to pro laika vypadá prapodivně, zpráva o nárůstu počtu problémových hypoték v USA dovede poslat dolů například i akcie ČEZu.

2) Nikdo nedovede odhadnout, zda budou trhy v příštích dnech dále mírně klesat nebo zda budou několik týdnů stagnovat či pozvolna růst a nebo jestli vyletí vzhůru stejně rychle jako spadly dolů. Každopádně akcie mnoha regionů jsou nyní velmi příznivě oceněny. Výrazný pokles by tak v celosvětovém měřítku neměl mít dlouhého trvání. A proto lze nyní prohlásit, že je ideální doba k nákupu. Kdo má prostředky vyhraněné na investice do akcií, tak by měl zavčas využít (jak s oblibou říká můj známý) této "hypermarketové slevy“. Pozor však, nemovitostním akciím se v krátkodobém horizontu raději vyhněte, zde očekávání nejsou tak růžová. (Ale o tom až v příštím ohlédnutí za vývojem akciových trhů.)

3) Kdo má v portfoliu čínské akcie, rychle převést do bezpečnějších vod, než bude pozdě. (Pokud se tedy nejedná o nějaký zajištěný fond či jiný instrument s garantovanou návratností a pevnou splatností, případně o program pravidelného investování.)

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...