Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Omezení práce na dobu určitou má dodat zaměstnancům víc jistoty

aktualizováno 
Zhruba každý desátý zaměstnaný člověk v Česku má smlouvu na dobu určitou. Nejčastěji ji dostávají lidé na sezonní práce nebo ti, kdo dočasně zaskakují za jiného pracovníka. V posledních letech jejich počet roste i u běžných zaměstnání.
Nově se bude moci smlouva na dobu určitou po uplynutí doby znovu uzavřít až po třech letech. To je vražda pro sezonní práce, říkají podnikatelé. Ilustrační snímek

Nově se bude moci smlouva na dobu určitou po uplynutí doby znovu uzavřít až po třech letech. To je vražda pro sezonní práce, říkají podnikatelé. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy často dávají omezené smlouvy nováčkům, aby jim prodloužily zkušební dobu. Tři měsíce prý totiž nestačí na to, aby se zaměstnanec v práci dostatečně "ukázal". Jenže pak se termínované smlouvy řetězí a člověk žije v nejistotě, zda mu za další půlrok nebo za rok smlouvu prodlouží.

Tomu chce zabránit ministerstvo práce a sociálních věcí. Navrhlo změnit smlouvy na dobu určitou v zákoníku práce - prodloužit jejich trvání i období, kdy je možné je znovu uzavřít. Poslanci navrhované změny schválili, teď se čeká, jak se k novele postaví Senát.

Bude platit pravidlo tří

Pokud změny podpoří, bude od Nového roku možné uzavřít smlouvu na dobu určitou až na tři roky, ale po uplynutí doby ji půjde znovu obnovit až za další tři roky. Počet smluv u jednoho zaměstnavatele přitom nesmí překročit číslo tři. To znamená, že u jedné firmy bude možné odpracovat maximálně devět let.

To je oproti dnešku výrazná změna - nyní lze uzavírat smlouvu na dobu určitou na dva roky, přičemž za šest měsíců je možné ji opět obnovit a je jedno kolikrát.

Změny vyvolávají rozporuplné reakce

Někteří odborníci tvrdí, že novela mnoha firmám ztíží najímání a propouštění lidí. Největší problémy by podle nich mohla způsobit u sezonních prací.

Pro mnohé zaměstnavatele to bude znamenat jen další administrativní překážku. Ve specifických případech budou muset najít jiné, flexibilnější možnosti zaměstnávání. Část z nich dokonce může zvažovat, zda pozice, u nichž dosud využívali smlouvy na dobu určitou, bude vůbec obsazovat.

Konkrétní příklad uvádí Petr Skondrojanis ze společnosti LMC: "Stavební dělník každé léto pracuje pro stejného zaměstnavatele, vždy v období několika měsíců. Dosud bylo pro obě strany výhodné uzavírat smlouvy na dobu určitou. Dělník má na každou sezonu práci, zaměstnavatel má možnost flexibilně plánovat kapacity s ohledem na stav zakázek i sezonní vlivy. K vynulování limitu pro uzavření další smlouvy dochází po šesti měsících, tedy vždy před začátkem další sezony. Podle nové úpravy budou moci spolupracovat pouze třikrát. Poté již dělník bude mít u stejného zaměstnavatele smůlu, tedy alespoň se smlouvou na dobu určitou." Obě strany tak budou muset najít jinou formu spolupráce, nebo se na celé dlouhé tři roky rozloučit.

Takové "svazování" pracovního trhu se nelíbí ani Hospodářské komoře, která byla u meziresortního připomínkového řízení k chystané novele. "Nesouhlasíme s tím, že bude možné tříleté smlouvy na dobu určitou uzavírat jen třikrát za sebou. Není nám jasné, proč tak omezovat nejenom zaměstnavatele, ale i pracovníky. Dlouhodobě prosazujeme uvolněné podmínky pro uzavírání pracovního poměru na dobu určitou a tohle je opak," uvádí Petr Kopáček z Hospodářské komory ČR a dodává: "Nicméně celkově vnímáme novelu zákoníku práce pozitivně a jsme přesvědčeni, že jde správným směrem. Jen bychom rádi ještě některé věci změnili."

Pryč s nejistotou pro zaměstnance

Ministerstvo práce se brání a tvrdí, že za změnou stála především vůle pomoci zaměstnancům. Zvláště těm, kteří pracují celý rok v nejistotě, zda se jim smlouva, až vyprší termín platnosti, opět prodlouží.

"Chceme, aby pracovní poměr na dobu určitou byl výjimkou. Zaměstnanci si dlouhodobě stěžují na to, že jim zaměstnavatelé smlouvy na dobu určitou opakovaně prodlužují, dochází tedy k řetězení smluv a nejistota narůstá," vysvětluje důvody tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová, podle níž právní úpravy vycházejí z předpisů Evropské unie.

Cílem je posílit smlouvy na dobu neurčitou. "S navrhovanou změnou se nesnižuje, ale naopak zvyšuje ochrana zaměstnanců," dodává Viktorie Plívová.

Pozitivně hodnotí změnu i Jaroslava Rezlerová, ředitelka personální agentury Manpower. "Zamezí zneužívání smluv na dobu určitou k nekonečnému prodlužování zkušební doby zaměstnance. Zaměstnavatel si musí předem rozmyslet, na jak dlouho bude pracovníka potřebovat. Pro toho to znamená větší jistotu."

Podle mluvčí ministerstva počítá novela také se zrušením výjimky u pracovního poměru na dobu určitou u akademických pracovníků vysokých škol v zákonu o vysokých školách. Ti dnes totiž mohou být zaměstnáni na dobu určitou i na pět let, někdy dokonce na víc, a to by měly chystané změny nenávratně zrušit.

Každý rok jiná pravidla

Výhodu pro zaměstnance vidí v chystaných změnách i Renata Krásová Janelová z personální agentury Hays Czech Republic. "Zaměstnavatel nebude moci pracovníkovi do nekonečna prodlužovat pracovní poměr a po přerušení ho opět sjednávat na dobu určitou. To jistě přivítá hodně lidí," říká personalistka.

A upozorňuje na jednu zajímavost: "Pokud má nyní zaměstnanec smlouvu na dobu určitou na dva roky a ta mu bude končit k poslednímu prosinci, může zaměstnavatel využít už nové úpravy, která by měla být platná od 1. ledna, a dát pracovníkovi opět smlouvu na dobu určitou, tentokrát ale už v délce tří let. To znamená, že by dohromady měl smlouvu na dobu určitou na pět let. Bylo by to možné, neboť se nebere ohled na to, že každý rok platí jiná právní úprava," dodává Renata Krásová Janelová.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz