Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shop

„Snadná obsluha dámské Kabelka. Majitel doporučeno.“ Popis trochu krkolomný, ale cena příznivá a kabelka hezká. Jít do toho, nebo ne? Ne. Přečtěte si, kdy si dát při nákupu na internetu pozor.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi přes internet nakupují rádi. Loni podle Asociace pro elektronickou komerci tímto způsobem utratili přes 135 miliard korun. Pohodlné nakupování z obýváku s sebou však nese rizika. Třeba takové, jaké prožil Lukáš P., který koupil boty v e-shopu s českou doménou .cz. Přesto mu po čase přišla výzva z celnice, kde musel doplatit DPH, protože balíček dorazil z Číny. A navíc uvnitř byly boty, které kvalitou vůbec neodpovídaly objednanému zboží.

Pokud zjistíte na stránkách obchodníka alespoň dva z níže uvedených jevů, neztrácejte čas a rovnou jděte nakoupit jinam.

1. Kusé údaje o zboží

Výše zmíněná kabelka je vyfocená, jsou u ní nějaké kódy, ale nedozvíte se rozměry, materiál.

2. Adresa neodpovídá obsahu

Když e-shop viladumbohdalec. cz prodává trička a boty, je to fakt divné.
Sledujte nejen samotný web, ale i adresní řádek. Opuštěné domény totiž kupují podvodníci z druhého konce světa a provozují na nich e-shopy, kde platíte a nikdy nedostanete zboží.

3. Nezabezpečený přístup

Solidní obchodníci mají v levém horním rohu stránek zámeček – znak šifrovaného zabezpečení. Tato podmínka není až tak důležitá, když nakupujete u specialisty, který v domácí dílně vyrábí a prodává dýmky z kořene vřesu bílého, význam však má v e-shopech, kde pořídíte všehochuť od bot po elektro.

4. Chybějící kontakty

Z webu by mělo být jasné, kdo za ním stojí. Jestli je to tuzemec, nebo obchodník z Turkmenistánu. Jméno, adresa, telefon, e-mail. A IČ, díky kterému zjistíte detaily v obchodním rejstříku. Pamatujte, že u obchodníků z Unie máte větší šanci na uplatnění reklamace.

Když je na stránce pouze takzvaný „odpovědní formulář“, o žádný důvěryhodný kontakt nejde – ten jen shromažďuje vaše osobní údaje, ale na vzkaz nejspíš nikdo nezareaguje. Vy navíc nemáte v odeslané poště kopii.

5. Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština

Buď nejsou podmínky na stránkách vůbec (ačkoli to je zákonná povinnost), nebo jsou směšné obsahově či formálně. Co si myslet třeba o formulaci: „Zavázali jsme se ke zlepšení našich služeb a nakupování zkušenosti našich zákazníků. Používáme různé metody porodu, protože taková aplikace různých metod je schopen udělat čas přepravy co možná nejkratší čas.“

6. Nic moc grafický styl

Nemusí to tak být, i falešný web může vypadat dobře. Ale když nevypadá, je to důvod k obavám.

7. Falešná doporučení

Máte pocit, že když za firmou stojí tolik spokojených zákazníků, nemůže jít o podvod? Zkuste si fotku některého z nich dát do vyhledávače (obrázek si uložte, vyhledávač překlikněte do módu hledání obrázků – u Googlu je to vpravo nahoře – vložte obrázek a odklikněte). Možná vás překvapí, že paní doporučující bezva kloubní výživu se jednou jmenuje Lýdie, na jiném místě doporučuje brýle a je to Clara a v další verzi jde o Natašu. Stejně tak katalogový doktor podepsaný jako „Lékař, kandidát lékařských věd“ moc hodnověrný není.

8. Platba jen kartou

Nemůžete si zboží vyzvednout v kamenné prodejně nebo v zásilkovně? Neposílají na dobírku? Něco je špatně. Na druhou stranu, když platbu kartou mezi jinými možnostmi najdete, nebojte se ji zvolit – díky ní můžete dostat peníze prostřednictvím banky zpět. Nikdy neznámému obchodníkovi neposílejte peníze prostřednictvím Western Union.

9. Našli si vás sami

Zamyslete se, jak jste se do obchodu dostali. Proklikli jste se do něj z nevyžádané zprávy v mailu, aniž byste danému obchodníkovi dali v minulosti svolení zahrnovat vás novinkami? U takového spamu je téměř jistota, že něco nebude v pořádku. Rizikové jsou také reklamy, na které narazíte na sociálních sítích.

Kde obchod prověřit

  • Základním pomocníkem je internetový vyhledávač. Prostě si jen zkuste dát název obchodu do adresního řádku a připsat slova jako hodnocení, recenze, zkušenosti, podvod, nebo anglicky scam, fraud.
  • Prohlédněte si seznam rizikových obchodníků na stránkách České obchodní inspekce. Pomocí klávesové zkratky Ctrl F snadno vyhledáte, jestli obchod s danou adresou v seznamu figuruje.
  • Podívejte se, zda je obchodník členem Asociace pro elektrickou komerci. Tady opět platí, že paní, která háčkuje a prodává originální zavinovačky tam nemá důvod být – obchodníci, kteří přeprodávají různorodé zboží, však členstvím získávají na důvěře.
  • Prohlédněte https://www.whois.com – do vyhledávače zadejte internetovou adresu obchodu a přečtěte si, kde a na čí jméno je registrován. Městská památková zóna v Krnově prodávající boty je registrovaná na jméno Min Wang? Tak tady opravdu něco nehraje.
  • Najděte si v kontaktech uvedenou adresu v Google maps a podívejte se pomocí street view, zda firma, která se prezentuje jako významný obchodník s elektronikou, nesídlí v garáži někde v Horní Dolní.

Co dělat, když zboží nedorazí

  • Vybrali jste zboží, poslali peníze, a nic se neděje? Podezřelé je už to, když vám do e-mailové schránky nepřijde žádné potvrzení o provedené objednávce.
  • Zkuste sami obchodníka kontaktovat a zjistit, kde v bezdrátovém světě nastala chyba. Schovejte si kopii e-mailu, který napíšete, nahrajte si telefonát. Pokud nemáte jinou možnost než využít kontaktního formuláře ze stránek ještě než jej odešlete, udělejte si kopii obrazovky (Print Screen) a uložte si ji.
  • Problém se nevyřešil? Nikdo nereaguje? Můžete napsat České obchodní inspekci. Ta obchodníka může prověřit, případně i pokutovat. Na své stránky může dát varování pro ostatní. Váš konkrétní případ však řešit nebude.
  • Je obchodník z Evropy (ale nikoli ČR)? Koupili jste zboží jako spotřebitel (a ne pro své podnikání)? Zkuste se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum. Pomoc je zdarma a na stránkách najdete návod, jak na to. Psát jim můžete česky.
  • Platili jste kartou – je to sice rizikové, ale možná máte štěstí v neštěstí. Když jste totiž vyčerpali jiné možnosti domluvy s obchodníkem, máte šanci, že se vám peníze vrátí díky takzvanému charge backu.
    Obraťte se na svou banku, doložte jí, jak vše probíhalo, ideálně v podobě strukturovaného seznamu dat a událostí souvisejících s obchodem + příloh, které skutečnost dokládají – to jsou ty kopie mailů, nahrávky telefonátů, fotografie zaslaných padělků či poškozeného zboží. Banka vše prověří a je jistá pravděpodobnost, že dostanete své peníze zpět. Není to však věc, na kterou byste měli automaticky nárok. „Ze zákona je nárok na charge back do 13 měsíců od uskutečnění platby kartou. Je zároveň třeba, aby uběhlo alespoň 30 dnů od platby a klient doložil, že s obchodníkem komunikoval,“ doplňuje Radka Černá ze Sberbank. Pozor, charge back funguje pouze u plateb kartou, nikoli například u převodů v internetovém bankovnictví.
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...